U Hrvatskoj mjerodavne institucije kontinuirano ne štite žene žrtve nasilja, nego nasilnike upozorile su saborske zastupnice stranke Možemo! Sandra Benčić i Ivana Kekin na današnjoj konfereciji za novinare, koju su sazvali povodom najnovijeg slučaja femicida u Zagrebu te vraćanja ginekologa osuđenog za silovanje pacijentice na radno mjesto u KBC Osijek.
U oba slučaja, naglasile su zastupnice, zakazao je pravosudni sustav. Od premijera Andreja Plenkovića i Vlade zahtijevaju ozbiljan pristup implementaciji Istanbulske konvencije, da evidentiraju i prihvate odgovornost za propuste državnih institucija koji dovode do toga da je nasilje nad ženama svakodnevnica i nešto sasvim normalno.
„Jučerašnji slučaj femicida je sedmi po redu ove godine, uz dva pokušaja ubojstva. Klasičan je primjer femicida koji zorno ocrtava koliko je femicid predvidiv i koliko je spriječiv“, naglasila je zastupnica Ivana Kekin.
Dodala je kako je Vlada Andreja Plenkovića u Kazneni zakon uvela femicid kao kazneno djelo, ali je to nedovoljno, jer se istodobno ne radi na prevenciji femicida i dodala je kako je očito da jučerašnjem ubojici izmjene Kaznenog zakona malo znače s obzirom da je nakon ubojstva žene ubio i sebe.
Dokaz pravosudnoj toleranciji nasilja prema ženama, navele su i činjenicu da je policija prije samo tjedan dana privela nasilnika nakon što ga je žrtva jučerašnjeg femicida prijavila zbog praćenja, maltretiranja i prijetnji, ali je sudac odlučio da ne zatvori nasilnika. A to je, tvrde u stranci Možemo!, pravo ogledalo koliko se u našem društvu nasilje nad ženama ne prepoznaje, ne prevenira, tolerira i normalizira.
Kekin je upozorila da jednom mjesečno u Hrvatskoj žena izgubi život ili je teško ranjena u pokušaju ubojstva od strane partnera te je zapitala čemu služi država ako na grub i očigledan način propušta zaštititi žrtve nasilja i građane.
„To je moguće jer kod vladajućih nema niti tračka razumijevanja da društveni okvir u kojem živimo i kojega kreiramo, direktno utječe na stopu nasilja prema ženama“, kazala je Kekin.
Sudovi imaju alate, ali rade propuste jer toleriraju rodno uvjetovano nasilje
Slučaj osječkog ginekologa kojeg je Županijski sud u Osijeku još u veljači nepravomoćno osudio za silovanje pacijentice komentirala je zastupnica Sandra Benčić.
Naglasila je kako taj slučaj zorno pokazuje da se ne radi o manjku institucionalnih mehanizama, zakonskim rupama ili o tome da suci, državno odvjetništvo i druge institucije koje su odgovorne za prevenciju i kažnjavanje nasilja nemaju potrebne alate. Upozorila je da su postojali alati koje je sud mogao iskoristiti da nikada ne dođe do situacije da čovjek osuđen za silovanje na radnom mjestu i dalje pregledava žene u KBC-u Osijek.
„Sud je po zakonu mogao izdati mjeru opreza zabrane obavljanja djelatnosti do pravomoćne presude. Sud je propustio to napraviti, kao što je u slučaju jučerašnjeg femicida propustio pritvoriti zlostavljača,“ rekla je Benčić.
Naglasila je kako sudovi to ne rade, ne zato što nemaju alate, nego zato što ne postoji svijest o važnosti borbe protiv rodno uvjetovanog nasilja i zato što žene zaista jesu drugotne u ovoj zemlji.
„Ova borba protiv nasilja mora hitno krenuti u drugom smjeru. Ona mora ići u smjeru promjene sustava vrijednosti. To je u prvom redu borba protiv patrijahata, borba protiv svih onih predrasuda zbog kojih do ovakvih odluka dolazi i to je borba koja će obuhvatiti i pitanje odgovornosti svakog onog u lancu koji donosi odluke, a koje rezultiraju smrću neke žrtve, jer se nisu koristili mehanizmi zaštite koji su na raspolaganju“, kazala je Benčić.