Gotovo četvrtina adolescentica u dobi od 15 do 20 godina, a koje su bile u vezi, doživjela je fizičko i/ili seksualno nasilje od svog partnera. Kako je riječ o milijunima djevojaka diljem svijeta i kako takvo nasilje kod mnogih ostavlja duboke i trajne štete, Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) upozorava da ga treba shvatiti kao javnozdravstveni problem. Naime, partnersko nasilje može imati razorne posljedice na zdravlje, obrazovna postignuća, buduće veze i izglede za cijeli život. Sa zdravstvenog aspekta, povećava vjerojatnost ozljeda, depresije, anksioznih poremećaja, neplaniranih trudnoća, spolno prenosivih infekcija i mnogih drugih fizičkih i psihičkih stanja.
Nasilje se rješava jednakošću žena
Premda se takvo nasilje događa posvuda na planeti, studija Svjetske zdravstvene organizacije pokazala je da prevalencija (broj svih slučajeva kod stanovništva u određenom periodu) ovisi o prihodima stanovništva u zemlji i regiji, broju djevojaka koje pohađaju srednju školu i stupnju njihovih zakonskih prava vlasništva nad imovinom i nasljeđivanjem u usporedbi s muškarcima. Dječji brakovi, koji pogađaju svaku petu djevojčicu u svijetu, također povećavaju rizik od nasilja zbog neravnoteže moći u takvim zajednicama, ekonomske ovisnosti djevojčica-supruga i njihovu društvenu izolaciju. Stoga Svjetska zdravstvena organizacija do kraja ove godine planira objaviti svoje nove smjernice u sprječavanju takvih brakova.
Rješenje za eliminaciju rodno uvjetovanog nasilja je unaprjeđenje prava žena i djevojčica, koje polazi još iz djetinjstva u kojemu djevojčice i dječaci trebaju učiti o zdravim odnosima i prevenciji nasilja pa sve do pravne zaštite i ekonomskog osnaživanja žena.
Hrvatska: formalno jednake, u stvarnosti ubijane
“Studija pokazuje da za okončanje rodno uvjetovanog nasilja zemlje moraju imati politike i programe koji povećavaju jednakost za žene i djevojčice”, rekla je autorica studije dr. Lynnmarie Sardinha, tehnička službenica za podatke i mjerenje nasilja nad ženama pri WHO-u. “To znači osigurati srednjoškolsko obrazovanje za sve djevojčice, osigurati rodno jednaka imovinska prava i okončati štetne prakse poput dječjih brakova, koje su često potkrijepljene istim nepravednim rodnim normama koje održavaju nasilje nad ženama i djevojčicama.”
Djevojčice, djevojke i žene u Hrvatskoj formalno su zaštićene od rodno uvjetovanog nasilja, zakoni im jamče potpunu pravnu, ekonomsku i svaku drugu jednakost, vlastima su puna usta apsolutne netolerancije na bilo kakav oblik nasilja. U stvarnosti, svakog dana osjećaju da ih se gura sve dublje u prošlost kad su bile vlasništvo i sredstvo za razmnožavanje. Patrijarhat opet jaše – od trgova na kojima muškarci mole za čednost i da budu duhovni autoriteti u obitelji pa do sedam femicida u prvih sedam mjeseci ove godine.