Svatko normalan zgraža se nad poljskim registrom trudnoća, koji će omogućiti da se svaku ženu koja u toj zemlji zatrudni, zabilježi i prati kako se ne bi slučajno dogodilo da ode na pobačaj. Naime, prema najnovijoj odluci poljskog ministra zdravstva Adama Niedzielskog, liječnici moraju bilježiti sve podatke o trudnoći, uključujući sva prošla ili trenutna oboljenja, posjete liječniku, tretmane i krvnu grupu. Problematično je čak i ako trudnoća predstavlja rizik za zdravlje majke ili je posljedica silovanja ili incesta. Dokaz za to su silovane Ukrajinke, koje su spas od ruskih granata potražile u Poljskoj, a nisu mogle obaviti pobačaj premda ga u takvim slučajevima dopušta čak i takav, rigidan, poljski zakon.
No, pobačaj nije bio dostupan niti Poljakinjama koje su nosile fetuse sa teškom bolešću jer su liječnici, zbog straha od kazne, čekali da fetusi umru, premda je takvo stanje predstavljalo opasnost za zdravlje i život majke. Dvije su žene zbog zakona i stava da se pobačaj ne omogući ženama koje nose plod s teškom malformacijom platile svojim životima. Da su liječnici u bolnicama u koje su stigle u teškom stanju obavili svoj posao na vrijeme, Isabella i Agnieszka bi danas bile žive, a njihovih ukupno četvero djece koju su ostavile za sobom i dalje bi imali majku.
Registar će sada omogućiti potpunu kontrolu nad “inkubatorima” malih Poljaka, jer žene su ovom mjerom definitivno postale samo inkubatori. Vjerojatno bi, da se fetusi mogu razvijati u nekom stroju umjesto u ženskoj maternici, pravila bila ista, a neka tamo biotehnološka tvrtka bi također imala registar svih svojih inkubatora i njihove trenutne popunjenosti.
Slučaj Chelse Becker
Što će se dogoditi nekom današnjem poljskom “inkubatoru”, uredno registriranom kod nadležnih službi koje prate njegovo ponašanje i brigu o sadržaju maternice, ako slučajno doživi spontani pobačaj? Hoće li se i u Poljskoj početi primjenjivati scenarij tragedije jedne žene čiju je sudbinu s druge strane oceana prije nekoliko dana objavio britanski The Guardian.
Kalifornijske TV postaje su 4. studenoga 2019. objavile fotografiju 25-godišnje Chelsea Becker koja se traži zbog ubojstva, a gledatelji su upozoreni da joj ne prilaze ako je vide nego da pozovu policiju. Ubojica, opasna…? Dan kasnije Chelsea je spavala u svom krevetu kad su joj na vrata banuli policajci naoružani automatskim oružjem i s psom. Oružje su uperili u nju, ona je izašla, podigla ruke i predala se. Narednih 16 mjeseci Chelsea je provela u zatvoru, čekajući suđenje.
Ta “opasna ubojica”, koju se privodilo kao da je riječ o potvrđenom teroristu, u stvari je dva mjeseca ranije u kalifornijskoj bolnici u osmom mjesecu trudnoće rodila mrtvog dječaka. U bolnicu Adventist Health Hanford, koja se reklamira motom “Živjeti Božju ljubav nadahnjujući zdravlje, cjelovitost i nadu”, Chelsea Becker stigla je s nekontroliranim i obilnim krvarenjem, a dva sata kasnije izgubila je dijete. Bolnica je pozvala policiju.
Mjesecima se u zatvoru pitala je li beba mogla preživjeti da su joj obavili hitan carski rez. Pitala se i zašto je nekoliko sati kasnije dobila transfuziju krvi. Pitala se zašto je bolnica satima ostavila njezinu mrtvu bebu na stolu na drugom kraju sobe. Pitala se zašto su uopće pozvali policiju.
Četiri godine u zatvoru jer je rodila mrtvu bebu
“Okružni tužitelj u Kingsu u središnjoj dolini optužio ju je za ‘ubojstvo ljudskog fetusa’, navodeći da je postupila ‘zlobno’ jer se borila s ovisnošću o drogama, a bolnica je prijavila met u njezinom sustavu”, navodi u svom članku Sam Levin, Guardianov dopisnik iz Los Angelesa. Usput, okružni tužitelj Keith Fagundes jedini je kalifornijski tužitelj koji očito voli podizati optužnice protiv žena koje rode mrtvo dijete. Godinu prije Beckerove za ubojstvo je optužio Adoru Perez, koja je rodila mrtvu bebu u istoj bolnici, policija je također navela da je uzrok smrti bebe korištenje meta, a Adora Perez provela je u zatvoru četiri godine prije nego je i njezin slučaj odbačen.
Odvjetnici Chelsea Becker su tvrdili da nema dokaza da je uporaba supstanci uzrokovala smrt fetusa te upozoravali da kalifornijski zakon ne dopušta takvu vrstu kaznenog progona. Kad je nakon šesnaest mjeseci zatvora napokon dočekala kraj suđenja, rezultat je bio povoljan za nju: sud je odbacio optužbe.
No, njezina noćna mora time nije završena. Dok je bila u zatvoru izgubila je skrbništvo nad svojim sinom, a njezinih drugih dvoje djece su bili pod nadzorom rođaka.
Svi su ti procesi vođeni zbog iskrivljenog tumačenja članka 187. kalifornijskog kaznenog zakona koji ubojstvo definira kao “protupravno i zlonamjerno ubojstvo ljudskog bića ili fetusa”. Zakonodavci su u članak zakona još 1970. dodali fetus kako bi za ubojstvo mogao biti osuđen muškarac koji je napao trudnu ženu zbog čega je ona rodila mrtvo dijete. No, naglasili su da se pojam “ubojstva fetusa” odnosi isključivo na treću osobu koja napadne trudnicu, a nikako na samu trudnicu.
Sumnjive i kad padnu niz stepenice
Od čega je, u stvari, umrla Beckerina beba? Patolog je bio najprije zaključio da je smrt posljedica “akutne toksičnosti metamfetaminima”, no na sudu je priznao da nije uočio tri različite reproduktivne infekcije i da nije uopće pregledao njezinu medicinsku dokumentaciju.
U SAD-u je od 1973. do 2020. godine zabilježeno više od 1700 slučajeva u kojima su trudnice kriminalizirane na temelju neke radnje ili ponašanja za koje je policija tvrdila da je nanijelo štetu fetusu. Na toj listi su pad niz stepenice, porođaj kod kuće, zaraza HIV-om, ako se nedovoljno odmarala u trudnoći, ako je bila žrtva pucnjave…
“Ako žena radi bilo kakvu aktivnost koja bi se mogla smatrati nesmotrenom dok je trudna, a izgubi fetus, može biti optužena za ubojstvo. Ako radi u tvornici s opasnim tvarima dok je trudna i izgubi dijete, to je ubojstvo. Ako je bolesna i treba joj liječenje raka koje bi moglo naštetiti njezinom fetusu, to je ubojstvo”, rekla je Mary McNamara, odvjetnica Adore Perez.
Vratimo se u Poljsku. Nakon odluke ministra zdravstva o uvođenju “registra trudnoće” noge su se digli oporbeni zastupnici predviđajući kako je ovdje riječ o samo još jednom novom kršenju prava žena. Aktivisti zabrinuto ustvrdili da vladajuća konzervativna stranka za žene priprema još veći nadzor što se tiče odluka o njihovim tijelima Tamošnje su vlasti, naime, čak pokušale uvesti obveznu prijavu trudnica koje budu viđene da piju alkoholno piće ili puše, no odustale su nakon masovnih prosvjeda. Za sada. Iz SAD-a svakako dolazi inspiracija za takve apsurdne mjere.