Početkom ove godine u Francuskoj su održani masovni prosvjedi zbog femicida. Zemlja je bila šokirana ubojstvima triju žena na samu Novu godinu, dok se svijet odmarao od dočeka. Prosvjedovali su i zbog brojke od 113 femicida, zabilježenih u Francuskoj 2021. godine. Iste te godine u Hrvatskoj je, prema još neslužbenim brojkama, ubijeno trinaest žena. Kakve veze imaju ta dva podatka? Francuzi su izašli na ulice jer je u njihovoj zemlji prošle godine evidentirano 1,68 femicida na milijun stanovnika. U istoj toj godini u Hrvatskoj su registrirana 3,34 femicida na milijun stanovnika. Točno dvostruko više nego u Francuskoj! No, kod nas nije bilo nikakvih masovnih prosvjeda. Ubojstva žena u Hrvatskoj, kao što je bilo ono u splitskom Lidlu, nekoliko se dana vrte po medijima, a nakon toga tema zamre.
Slično će biti i sa ovim posljednjim, jučerašnjim ubojstvom žene u kafiću Pin u središtu Rijeke, usred dana, pred očima drugih gostiju kafića! Zbilo se to u zemlji čiji se stanovnici vole smatrati empatičnima, spremnima pomoći ljudima u nevolji i rado se uključuju u razne akcije pomoći. No, očito ne i kad nekoj ženi, koju mlati neki muškarac, treba pomoći odmah, istog trenutka. Zbilo se to u zemlji čija Vlada stalno govori o nultoj stopi tolerancije na nasilje. Očito ta tolerancija nasilja ipak postoji kad su u njega uključeni muškarac i žena. Štoviše, policija je izvijestila da je dobila dojavu kako je u spomenutom kafiću “došlo do tučnjave”! Posljedica te “tučnjave” je da je “ozlijeđena i na mjestu događaja umrla jedna ženska osoba”, stoji u priopćenju policije. Ma kakva tučnjava! Ubojica je ženu odvukao iza šanka i mlatio je šakama do smrti, toliko da joj je lice bilo neprepoznatljivo. Nije to mogao u samo nekoliko sekundi.
Socijaldemokrati su tražili, a Vlada odbila uvrstiti femicid u Kazneni zakon
“Što ‘novo’ reći? Godina je počela s još jednim ubojstvom žene. Naslovi u medijima ponovo perpetuiraju ‘normalnost’: ‘strava’, ‘krvavi zločin’, ‘detalji užasa’…I ‘žena ubijena u tučnjavi’, čime se predmnijeva da se dogodio obračun, da je žena voljno sudjelovala u vlastitom teškom premlaćivanju, a ne o femicidu. Dodatno zabrinjava da se fokus izmjestio s ubojstva žene na ‘detalje’ mogućeg odnosa, ili ubojičin ‘profil’ neobičnog uličnog pjevača. Ne mogu razumjeti medije koji će tek ‘neutralno’ izvještavati, bez osude femicida”, rekla je za naš portal Rada Borić, naša istaknuta feministkinja proglašena za jednu od sedam najutjecajnijih u svijetu, bivša saborska zastupnica i trenutna predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova grada Zagreba.
Femicid je pojam nepoželjan hrvatskim vlastima. Klub Socijaldemokrata je 1. prosinca 2021. u Sabor poslao prijedlog da se femicid uvrsti u članak 87., stavak 21. Kaznenog zakona koji definira zločine iz mržnje. No, vlada Andreja Plenkovića je taj prijedlog odbila, premda su Socijaldemokrati upozorili da femicid znači “rodno uvjetovani zločin iz mržnje”, što je preciznije od sadašnje definicije zločina iz mržnje zbog spola.
“Femicid se događa jer se kontinuitet nasilja nad ženama nastavlja prihvaćati, tolerirati i opravdavati. Kao i svako nasilje nad ženama, mnogi uzroci femicida ukorijenjeni su u rodnoj nejednakosti, rodnim očekivanjima i sustavnoj diskriminaciji temeljenoj na spolu”, objašnjenje je korijena femicida sveučilišta Western iz Ontaria, točnije njihove organizacije Learning Network.
Neki suci su tek na edukacijama čuli za pojam femicida
Iz ovog je objašnjenja jasno zašto je i ubojstvo u Rijeci femicid, premda se ne može uvrstiti u uvriježene definicije prema kojima se femicid najčešće događa među sadašnjim ili bivšim intimnim partnerima, zbog seksističkih motiva, unutar obitelji, zbog miraza, u ratnim sukobima… Korijen bilo koje vrste femicida jest upravo u činjenici da se nasilje nad ženama prihvaća, tolerira i opravdava. Da je u tom istom riječkom kafiću ubojica nasrnuo na starijeg muškarca, pitanje je da li bi promatrači ostali samo promatrači ili bi netko ili neki skočili u obranu. Ovako je, možda i podsvjesno, prevladao rasprostranjeni stav da je to nešto osobno pa se ne treba miješati, neka to riješi policija.
Policija je u ovom slučaju bila vrlo efikasna: brzo su stigli, brzo su uhvatili ubojicu koji je pokušao pobjeći, odmah su ga priveli i sada je sve dalje na pravosuđu. Pitanje je kako će sud reagirati kad slučaj dođe do njega. Nismo optimistični. U prosincu prošle godine je Višnja Ljubičić, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, nakon ubojstva u splitskom Lidlu, rekla da su neke sutkinje i suci te državne odvjetnice i odvjetnici na edukacijama o rodno uvjetovanom nasilju izjavljivali kako se prvi puta susreću sa riječju femicid, “a kamoli da imaju alate i znanja u povezivanju uzročno-posljedičnih veza pri kvalifikaciji takvog djela”. Analize presuda počiniteljima obiteljskog, seksualnog i drugih oblika rodno uvjetovanog nasilja pokazale su nebrojeno puta da su sudovi izuzetno skloni pronalasku olakotnih okolnosti. Nadajmo se da riječkom ubojici neće biti olakotna okolnost što je na Korzu pjevao crkvene pjesme.