Nakon objave šestog nastavka serijala novinarsko-istraživačkih tekstova pod nazivom ‘Sustav za zaštitu ili za zlostavljanje djece?’, autorice Jelene Jindre, a koje u cijelosti proteklih tjedana prenosimo s portala H-Alter, redakciji Reci.hr je stigao demanti Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba na intervju koji je Reci.hr imao s autoricom navedenog serijala članaka:
“U interesu istinitog informiranja javnosti, zahtijevamo da se na portalu Reci.hr, sukladno čl. 22., 40. i 42. Zakona o medijima, objavi sljedeći demanti netočnih i neistinitih navoda koji su izneseni u članku pod naslovom „JELENA JINDRA: Jedini mi je cilj prekinuti šutnju i zaustaviti nasilje nad žrtvama dijagnoze ‘otuđenja od roditelja“, a koji je objavljen 17.8.2021.
Opće poznate su i javno dostupne informacije da je Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba (u daljnjem tekstu: Poliklinika), ustanova čija je temeljna svrha pružanje psihološke, socijalne, psihijatrijske, defektološke i pedijatrijske pomoći djeci s različitim traumatskim iskustvima, pa se radi navedene svrhe ustanova bavi multidisciplinarnom obradom (od strane više različitih struka) i tretmanom djece, a ne roditelja. Stručnjaci Poliklinike u svome radu ne donose niti preporuke niti odluke o skrbništvu nad djecom, te nije u ingerenciji niti jedne zdravstvene ustanove, kako se to neistinito i tendenciozno navodi u tekstu, „oduzimanje djece“, „predavanje djece“, „smještanje djece“ i slično.
Tendenciozni su i zlonamjerni navodi da bi navodno postojale bilo kakve nejasnoće u stručnom i financijskom poslovanju Poliklinike, koji su navodi usmjereni isključivo ka difamiranju Poliklinike i svih njezinih stručnjaka, želeći u javnosti stvoriti sliku o nestručnosti i nekompetentnosti svih djelatnika Poliklinike i Ravnateljice Poliklinike osobe. Pri tome se ističe kako je novinarki Jeleni Jindri prije objave tekstova na portalu H-Alter, Poliklinika, vrlo opsežno i transparentno odgovorila na sve upite vezano kako za financijsko poslovanje Poliklinike, tako i vezano za stručno – edukativni dio.
S time u vezi ističe se kako je Poliklinika zdravstvena ustanova specijalističko – konzilijarne zdravstvene skrbi čiji je osnivač Grad Zagreb, i kontrolu njena poslovanja kao i rada ravnatelja te ustanove provode:
- Upravno vijeće Poliklinike
- Ured za zdravstvo Grada Zagreba
- Gradski kontrolni ured Grada Zagreba
- HZZO
- Ministarstvo zdravstva RH
- FINA
Zlonamjerni su i tendenciozni navodi da bi navodno „….ravnateljica Poliklinike Gordana Buljan Flander, bila ključna promotorica uvođenja «otuđenja od roditelja» u hrvatski sustav za zaštitu djece i obitelji“, odnosno da „svi putevi uvođenja „otuđenja od roditelja“ u Hrvatskoj, vode prema Poliklinici“, u kojem se pravcu ističe kako se otuđenje nigdje, niti u stručnoj, znanstvenoj literaturi niti u nalazima niti u predavanjima niti u presudama ne smatra bolešću niti se navodi kao bolest, dok se za prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander ističe kako je ista znanstvenica s brojnim nagradama za svoj znanstveni i stručni rad. 2019. godine nagrađena je Državnom nagradom za znanost, dok je Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba istaknuta kao primjer dobre prakse Vijeća Europe upravo u području zaštite djece, te dobitnica nagrade za najbolji multidisciplinarni tim na svijetu od strane Interdisciplinarne udruge za zaštitu djece od zlostavljanja i zanemarivanja (ISPCAN) i to u konkurenciji timova više od 180 zemalja svijeta.
Nadalje, ističe se kako Europska udruga praktičara otuđenja od roditelja ne predstavlja, kako se to zlonamjerno navodi u tekstu, „poslovni odnos“ Poliklinike, već se u konkretnom slučaju radi o suradnji stručnjaka za zaštitu djece iz raznih europskih zemalja. Isto tako nema govora o financijskoj povezanosti Poliklinike i EAPAP-a, te s time u vezi ističe se kako Poliklinike nije financirala iz svojeg proračuna niti jednu organizaciju EAPAP-ove konferencije, o čemu se očitovao i Nick Woodall u dopisu od 25.08.2021., koji u privitku dostavljamo.
Neistiniti su navodi o izostanku reagiranja Poliklinike, u vidu demantija, koji su pravovremeno poslani na adresu nakladnika, ali su vraćeni kao neuručeni o čemu postoje dokazi, koji su dostavljeni i glavnom uredniku, a koji je obrazložio neprimitak demantija korištenjem godišnjih odmora od strane nakladnika. Ujedno se ističe kako je suglasno odredbama Zakona o medijima, a što bi svakom novinaru trebalo biti itekako dobro poznato, rok za podnošenje demantija 30 dana od dana objave teksta, u kojem pravcu ističemo kako su demantiji na tekstove novinarke Jelene Jindre objavljeni u zakonom propisanom roku na portalu h-alter.
Zaključno, ističe se kako novinarka Jelena Jindra u tekstu iznosi tvrdnje koje nisu utemeljene na stručnim studijima, referencama, niti stručnim podacima, već isključivo predstavljaju neargumentirane zaključke novinarke koji su usmjereni isključivo ka difamiranju Poliklinike i svih njezin stručnjaka. Iznošenjem takvih neistina narušava se ugled i profesionalnog Poliklinike, kao i ugled i stručnost i ugled svih njezinih stručnjaka i djelatnika, te se u javnosti stvara sumnja u sustav skrbi o traumatiziranoj djeci i njihovim roditeljima općenito, ali i dodatno slabi povjerenje građana u sustav skrbi, što sve može imati dalekosežne posljedice upravo u području zaštite zlostavljane djece.”
Za Polikliniku:
Zdravko Miočević, dipl.iur.
Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba