Po uzoru na teksaški zakon protiv pobačaja guverner Kalifornije Gavin Newsom potpisao je zakon koji će štititi rođenu djecu. Riječ “abortion” zamijenjena je riječju “gun”, a umjesto teksaškog “anti-abortion law” Kalifornija dobiva “gun control law”.
Poticaj za takav potez kalifornijski je guverner dobio iritiran posljednjim dvjema odlukama američkog Vrhovnog suda. Prva je ona od 23. lipnja kad je najviša sudska instanca SAD-a potvrdila da Amerikanci imaju pravo na nošenje oružja izvan vlastitog doma, i to upravo u vrijeme kad je nasilje vatrenim oružjem eskaliralo i mjesec dana nakon što je osamnaestogodišnjak u osnovnoj školi u Teksasu ubio 19 učenika i dvije učiteljice. Bilo je to u ovoj, rekordnoj godini po masovnim pucnjavama: samo u prvih nepunih pet mjeseci u SAD-u ih je zabilježeno 239.
Samo dan kasnije isti taj Vrhovni sud donio je presudu kojom je poništio odluku Roe vs. Wade iz 1973. i time, nakon gotovo pola stoljeća, dokinuo pravo na pobačaj u cijeloj državi. Svakoj saveznoj državi time je omogućeno da sama donese zakon za ili protiv pobačaja, a polovica njih to je jedva dočekala kako bi zabranila pobačaj. Štoviše, u ladicama su već imali spremne zakone kojima ga zabranjuju, samo su čekali zeleno svjetlo Vrhovnog suda.
Demokratu Newsomu bilo je dosta takvih odluka sudbene vlasti. “Kalifornija će upotrijebiti svaki alat koji joj bude na raspolaganju kako bi spasila živote, osobito u uvjetima sve ekstremnijeg Vrhovnog suda”, izjavio je uoči potpisivanja zakona. U trima teksaškim novinama – Austin American-Statesman, Houston Chronicle i El Paso Times, parafrazirao je modificirani oglas teksaškog guvernera Grega Abbotta kojega je ovaj objavio nakon zabrane pobačaja u toj državi. Newsom je svoj oglas nazvao kalifornijskim odgovorom na teksaški perverzni zakon.
Kako Kalifornija spašava život rođene djece!
Abbottov oglas kojim promovira zabranu pobačaja je glasio: “Naš nas je Stvoritelj obdario pravom na život. Pa ipak… djeca svake godine gube pravo na život zbog pobačaja. U Teksasu radimo na spašavanju tih života”.
Newsomova verzija glasi: “Naš nas je Stvoritelj obdario pravom na život. Pa ipak… djeca svake godine gube pravo na život zbog pobačaja oružanog nasilja. U Teksasu Kaliforniji radimo na spašavanju tih života”.
Na kraju Newsomovog oglasa stoji: “Ovo su bile riječi guvernera Abbotta kada je potpisao SB 8 zakon, kojim se u biti zabranjuje pobačaj u državi Texas. Danas je guverner Newsom potpisao SB 1327, kalifornijski odgovor na teksaški perverzni prijedlog zakona koji je davao nagrade liječnicima i pacijentima. Ako Teksas može zabraniti pobačaj i ugroziti živote, Kalifornija može zabraniti smrtonosna oružja i spasiti živote. Ako guverner Abbott doista želi zaštititi pravo na život, potičemo ga da slijedi primjer Kalifornije.”
Kao što u Teksasu građanin može prijaviti svaku osobu za koju posumnja da je obavila pobačaj ili da je ženi pomagala u tome i računati na najmanje deset tisuća dolara nagrade, tako će u Kaliforniji svatko tko prijavi nekoga tko distribuira ilegalno oružje, dijelove koji se mogu koristiti za izradu oružja, oružje bez serijskog broja ili puške većeg kalibra (snajperske) dobiti najmanje 10.000 dolara odštete za svako oružje plus odvjetničke naknade.
Nadalje, prema zakonima koje je potpisao Newsom, zabranjena je izrada bilo kakvog oružja 3D printerom bez dobivanja državne dozvole, zabranjena je prodaja oružja na državnom posjedu, naknade trgovcima oružjem su ograničene, a zlostavljači djece i starijih osoba ne mogu dobiti dozvolu za posjedovanje oružja. Isto tako, svatko tko je pretrpio štetu zbog vatrenog oružja može tužiti proizvođače ili trgovce oružjem koji se ne ponašaju prema standardima industrije.
Odluka koja naciju vraća u mračni vijek
Očekivano, protiv novog kalifornijskog zakona pobunili su se zagovornici vlasnika oružja, ali i Američka unija za građanske slobode, nazvavši ga “napadom na Ustav” jer daje ovlasti građanima, a ne vladi te “potkopava pravo na pošteni postupak”.
Kad je Teksas donosio takva ista pravila za zabranu pobačaja, nisu se oglašavali.
Robert Hetzberg, autor kalifornijskog zakona i senator, upozorio je na takva dvostruka mjerila: “Ne možete imati jedan standard za oružje i drugi standard za reproduktivno zdravlje žena.”
U Kaliforniji je pobačaj i dalje dopušten, a njezini zakonodavci rade na daljnjem olakšavanju pristupa toj zdravstvenoj usluzi, s ciljem da njihova država postane utočište ženama koje bi u svojim državama zbog pobačaja mogle biti sankcionirane ili ga ne mogu obaviti ni u jednoj zdravstvenoj ustanovi. Štoviše, Newsom je predložio i Paket reproduktivnog zdravlja vrijedan 125 milijuna dolara kako bi olakšao pristup pobačaju ženama iz država u kojima je zabranjen, a pripremljen je i ustavni amandman kojim bi se pravo na pobačaj uvrstilo u Ustav.
Guverneri Kalifornije, Oregona i Washingtona potpisali su međudržavni sporazum kojim se obvezuju da će braniti pristup reproduktivnoj zdravstvenoj skrbi, uključujući pobačaj i kontracepciju. Taj sporazum je njihov odgovor na odluku Vrhovnog suda koja je za 34 milijuna žena pobačaj učinila nezakonitim ili nedostupnim.
Rob Bonta, glavni državni odvjetnik Kalifornije, odluku Vrhovnog suda nazvao je nečuvenom i opasnom koja naciju vraća u mračni vijek. “Ali, u Kaliforniji odbijamo vratiti sat unatrag i dopustiti političarima da kontroliraju nečije tijelo. … Kao državni odvjetnik, upotrijebit ću svu snagu zakona i punu ovlast svog ureda da zaštitim reproduktivnu zdravstvenu skrb za svaku osobu koja je traži u Kaliforniji. Pobačaj ostaje zakonski zaštićeno pravo u našoj državi i nećemo odstupiti.”
Još jednom: Bravo, Kalifornija. Zabrana oružja i dopuštenje pobačaja su zaštita života svih osoba. Zabrana pobačaja i dopuštenje nošenja oružja je samo pokazivanje moći i promocija ideje o pravu jačega, bio on političar koji donosi zakon ili naoružani nasilnik koji puca po djeci u školi.
Ne smije usvojiti, ali mora roditi
Društvenim mrežama proširio se zanimljiv post koji razotkriva svu dvoličnost zabrane pobačaja. Dijalog sa zamišljenom osobom iz socijalnog rada ide otprilike ovako:
– Može li četrnaestogodišnja djevojčica posvojiti dijete?
– Ne, što ti pada na pamet? Pa ona je još i sama dijete.
– Može li šesnaestogodišnja djevojka usvojiti dijete?
– Ne, premlada je.
– Može li dvadesetogodišnja djevojka usvojiti dijete?
– Ne, i ona je još premlada za to, treba najprije imati stabilne financije, riješeno stambeno pitanje i postati zrela osoba.
– A ako četrnaestogodišnja djevojčica zatrudni jer je silovana, može li obaviti pobačaj?
– Ne, zakon naše države to ne dopušta.
– Ali ako je premlada za usvojiti bebu, onda je premlada i da bi rodila vlastitu i odgajala je.
– Neka se snađe.