Krenuli su epidemiolozi u svijetu davati preporuke i savjete kako se zaštititi od COVIDA-19 tijekom seksualnog odnosa. I Hrvatski zavod za javno zdravstvo upravo je na svojim stranicama objavio upute pod nazivom ‘Spolne aktivnosti i COVID-19 – savjeti za zaštitu’ u kojem se detaljno iznose informacije o karakteru virusa i dosadašnja saznanja o mogućnostima zaštite. Kako je najbolja zaštita i prevencija od zaraze izbjegavanje bliskog kontakta s drugim osobama, seksualne aktivnosti nešto su što u tom slučaju treba izbjegavati. Ali, naravno, nitko nam to ne može zabraniti niti na taj način savjetovati.
Otvoreni su noćni klubovi, sve se radi da se dogodi bolja turistička sezona, što podrazumijeva i zabavu i nova poznanstva. S druge strane, uistinu, kako u vrijeme epidemije bolesti za koju još ne postoji ni lijeka ni cjepiva sačuvati svoje zdravlje, a da to nije na štetu seksualnog života. Vrijede li tu pravila kao i kod zaštita od spolnih bolesti. Kako provjeriti kod potencijalnog partnera ili partnerice s kojima smo tek stupili u emotivnu vezu ima li opasnosti od zaraze uđemo li i u seksualnu. Kako dokazati partneru ili partnerici da sami nismo zaraženi. Podsjetimo, testiranje na zahtjev, ako ne postoje indikacije o zarazi, stoji i do 1.500,00 kuna, što si malo tko može priuštiti. Na ta pitanja samo za Reci.hr odgovara epidemiologinja prim. Tatjana Nemeth Blažić iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
U zaštiti od COVIDA-19 ne pomažu kondomi
Najvažnija prevencija od zaraze COVIDOM-19 je izbjegavanje bliskih kontakata – socijalnih druženja, odlazaka u društvo, noćne klubove i slično. Kako u seksualnom odnosu bliski kontakt ne možemo izbjeći, osim ako ne govorimo o tipu odnosa na daljinu – ne postoji mogućnost zaštite ako su partner ili partnerica zaraženi tim virusom. Lakše se zaštiti od spolnih bolesti, jer možemo koristiti kondom pa s virusom nećemo doći u kontakt, nego od novog tipa koronavirusa koji se širi zrakom i bliskim kontaktom.
“Kao i kod zaštite od spolno prenosivih bolesti važno je odgovorno spolno ponašanje koje uključuje izbjegavanje rizičnog spolnog ponašanja, izbjegavanje čestog mijenjanja partnera, uporaba kondoma te izbjegavanje spolnih odnosa pod utjecajem alkohola ili psihoaktivnih sredstava, droga”, naglasila je epidemiologinja Nemeth Blažić te dala savjete što nam je činiti kad upoznamo novog partnera ili partnericu.
Trebamo li u novim vezama tražiti dokaze da nema zaraze?
Nije potrebno tražiti potvrdu negativnog nalaza testa na koronavirus od osoba koje tek upoznamo ili potencijalo novih partnera/partnerica, kaže epidemiologinja Nemeth Blažić, jer negativan nalaz kod osobe bez simptoma bolesti ne može jamčati apsolutnu sigurnost.
“Primjerice, nalaz može biti negativan u trenutku testiranja, a osoba je mogla biti u kontaktu nekoliko dana prije sa zaraženom osobom te je u vremenu inkubacije kada test ne može pokazati infekciju, ili osoba može doći u kontakt sa zaraženom osobom nakon testiranja. Baš zbog toga važno je dosljedno provoditi mjere zaštite od respiratornih infekcija, odnosno redovito prati ruke vodom i sapunom ili dezinficirati ruke, održavati tjelesni razmak među ljudima od najmanje jedan metar, provoditi respiratornu higijenu kod kihanja i kašljanja i ostati kod kuće u slučaju pojave povišene tjelesne temperature ili simptoma akutne respiratorne infekcije.”
Što više saznati o partnerovim navikama
U situacijama kada upoznamo novog partnera ili partnericu i još ne znamo puno o njegovim ili njezinim navikama i spolnom ponašanju, naglašava epidemiologinja, posebno je važno korištenje kondoma kod svakog spolnog odnosa. Ovdje bi savjet bio što više saznati o partnerovim o njegovim ili njezinim navikama i spolnom ponašanju.
“Vezano uz zaštitu infekcije novim koronavirusom (SARS-CoV2), s obzirom na način na koji se prenosi ovaj virus, a to je kapljični put prijenosa, za prevenciju te infekcije važno je održavanje razmaka među osobama od najmanje jednog metra, izbjegavanje rukovanja, redovno i često pranje ili dezinficiranje ruku te održavanje respiratorne higijene odnosno kihanje i kašljanje u unutrašnju stranu lakta ili papirnatu maramicu koju treba potom baciti u koš za otpad i oprati ruke. Ali kod stupanja u ljubavnu odnosno intimnu vezu, gdje se neizbježno događa bliski kontakt – ti savjeti nisu pimjenjivi za zaštitu prilikom intimnih kontakata. U slučaju pojave simptoma akutne respiratorne infekcije poput povišene tjelesne temperature, kašlja, kratkog daha, važno je prijaviti simptome i ići u samoizolaciju.
TATJANA NEMETH BLAŽIĆ: Kako se i gdje testirati
Za spolne bolesti postoji niz aplikacija koje su zapravo registri testiranih osoba, pa im one često posluže da novom partneru ili partnerici dokažu na licu mjesta da su se testirali i da nisu zaraženi nekom od spolnih bolesti. Za COVID-19 takvih aplikacija nema, a problem je i dostupnost testiranja, jer za većinu spolnih bolesti ona su i besplatna ili im je cijena višestruko niža nego što danas stoji testiranje na COVID-19.
“Testiranje uz uputnicu izabranog liječnika može se napraviti u slučaju kliničke i epidemiološke indikacije, prema nacionalnim smjernicama za testiranje na SARS-CoV2, odnosno u slučaju pojave simptoma bolesti, kontakta s oboljelom osobom i postavljanja sumnje na COVID-19 bolest od strane liječnika, zatim u okviru priprema za prijem u bolnicu kod određenih bolesti. Testiranje na zahtjev osobe, zbog administrativnih ili drugih osobnih razloga može se napraviti uz plaćanje u nekoliko gradova u Hrvatskoj, Zagrebu, Rijeci, Zadru..”, navela je epidemiologinja Nemeth Blažić.