„Mi moramo biti uz svoje dijete dok je u bolnici! Nema te sile koja će nam to zabraniti!“, rečenice su koje su poput mantre liječnicima nedavno ponavljali roditelji djeteta oboljelog od tumora. Operacija se zakazivala, a roditeljima je prethodno rečeno kako zbog COVID-a 19 svoje dijete neće moći vidjeti sve dok ne izađe iz bolnice. Tako nešto im je bilo potpuno neprihvatljivo. Nisu mogli zamisliti da o svom djetetu neće moći skrbiti tijekom hospitalizacije. Da ga neće moći ni vidjeti! Bilo je to pitanje biti ili ne biti, i liječnici su popustili, jedan od roditelja je smješten u bolnicu, operacija je protekla uspješno, a i oporavak uz 24-satnu skrb od strane roditelja u bolnici i danas su svi kod kuće.
Nove zabrane posjeta roditelja djeci
Ovo je samo jedna od drama kakve od pojave pandemije proživljavaju brojni roditelji djece koja moraju biti hospitalizirana. S porastom broja zaraženih i predviđanjima teške jeseni i zime, kod roditelja raste strah, u mnogim slučajevima i panika, od same pomisli da bi se mogli naći u situaciji da im dijete završi u bolnici, a njima budu zabranjeni kontakti. Zdravstvene vlasti tijekom proteklih osam mjeseci od pojave pandemije osim zabrana posjeta, nisu smatrale potrebnim urediti ovo pitanje, omogućiti u epidemiološko prihvatljivim uvjetima posjete i boravak roditelja, ili skrbnika, s djecom u bolnici.
Kad su se ljetos roditelji pobunili protiv zabrane posjeta svojoj djeci u bolnici te putem udruge Roditelji u akciji, koja je pokrenula i peticiju, zahtijevali hitno donošenje epidemioloških protokola koji će osigurati boravak roditelja ili druge djetetu bliske odrasle osobe uz dijete tijekom bolničkog liječenja, prvi se puta na tu temu oglasio ministar zdravstva Vili Beroš i putem Twittera i Facebooka roditeljima poručio da im ide na ruku, pa će im posjeta djetetu u bolnici biti dopuštena na 15 minuta dnevno. Kako se epidemija opet razmahala bolnice su krenule uvoditi nove zabrane te ukidati i ovih 15 minuta prava na posjet djetetu! I to svaka bolnica čini prema nekom svom nahođenju, jer nikakvog protokola za pitanje boravka roditelja s djecom u bolnici još uvijek ne nema.
Svaka bolnica ima svoja pravila!
„Svaka bolnica ima neka svoja pravila, ona se mijenjaju u danu, pa nekad i u jednom satu. Jedna smjena propisuje jedna pravila, a druga ukida ta, da bi propisala neka druga ili naprosto roditeljima koji su došli posjetiti dijete s vrata rekli da se vrate kuće. Jer da to više nije moguće“, otkriva Kristina Turudić Leko, koordinatorica peticije udruge Roda koju su pokrenuli u lipnju zbog osiguranje prava svakog djeteta na boravak uz roditelja tijekom bolničkog liječenja. Peticiju je do danas potpisalo više od 60 tisuća roditelja, svaki dan se skupi novih potpisa, jer ona je ostala i jedina mogućnost da se roditelji na neki način oglase i kažu što misle o postupanju
zdravstvenih vlasti prema ovom problemu.
HOSPITALIZAM: Teške traume zbog odvajanja od roditelja tijekom liječenja u bolnici!
Mnogi roditelji svjedoče kako su djeca par mjeseci nakon izlaska iz bolnice počela manifestirati posljedice trauma, koje su velikim dijelom uzrokovane odvajanjem od roditelja ili staratelja. Mucanje je jedna od najčešćih manifestacija traume, koja se odjednom pojavi kod djece koja ranije nisu mucala. Zatvaranje u sebe i bezvoljnost za igru, odbijanje razgovora s roditeljima, povlačenje u osamu, također se često manifestira u ponašanju djece koja su bila hospitalizirana, a nisu imala mogućnost boraviti u bolnici sa sebi bliskim osobama. Ono što se prvo najčešće primijeti kod djece kad izlaze kući iz bolnice, okreću glavu od roditelja koji je po njih došao, kao da su ljuti, povrijeđeni, mnogi traže blizinu medicinske sestre koju su odabrali u zamjenu za blisku osobu. Takva reakcija je prirodna, ali unatoč tome roditelja jako boli i osjećaju se nemoćnima, kao da su izdali svoje dijete.
Roditelji tražili razgovor s ministrom i Stožerom
Već u travnju je Udruga Roda tražila razgovor s ministrom zdravstva i Stožerom civilne zaštite RH, ponovila zahtjev i nakon ukidanja lockdowna, ali do danas do takvog susreta nije došlo. „Tražili smo hitan sastanak kako bismo objasnili u kakvoj panici i strahu žive roditelji, kako djeca pate zbog zabrana pratnje i boravka uz roditelja u bolnici te kako će te mjere zabrane bliskog kontakata roditelja s djecom dugoročno ostaviti jako teške posljedice na zdravlje djece. I bolnicama trebaju jasne smjernice utemeljene na činjenicama, dokazima i argumentima kako bi se takvim smjernicama one rukovodile. Zdravstvene su nas vlasti potpuno ignorirale. U međuvremenu su na razgovore i dogovore primili sve druge društvene skupine, ugostitelje, event industriju, turističke djelatnike, obrtnike… Dužnost je zdravstvenih vlasti da ih u ovakvim situacijama pandemija i donose, što hrvatske zdravstvene vlasti nisu napravile, pa bolnice to rade samoinicijativno ili naprosto opet posežu za zabranama. Događaju se apsurdne situacije, primjerice u bolnici u Klaićevoj je roditeljima, bilo omogućeno uz dijete biti sat vremena, no kad je ministar proglasio 15 minuta, pposjeta je skraćena. Neke bolnice uopće ne dopuštaju ostanak ili dolazak roditelja, a neke dopuste po dogovoru, a kad roditelji dođu, druga smjena kaže ne može. Imali smo situaciju da je majka morala ostaviti dijete od tri tjedna, iako je bila dojilja. Dijete je bilo hospitalizirano sedam dana i dogovor je bio da će tri puta dnevno donositi izdojeno mlijeko. Preko vrata su prvi dan primili bočicu i majci rekli da tog dana više ne mora dolaziti i donositi mlijeko! Bila je u šoku. To su oni najranjiviji dani nakon poroda, u kojima ovakve situacije ostavljaju duboki trag na ljudima“, navela je Kristina Turudić Leko samo neke od situacija koje roditelje baca u očaj.
Hitno donošenje epidemioloških protokola
“Mi nećemo odustati od naših zahtjeva, jer roditelji opet s rastom broja zaraženih i novim zabranama proživljavaju noćnu moru. Tražimo hitno donošenje epidemioloških protokola koje će osigurati siguran ostanak roditelja uz dijete. Sve ono što se i radi prema preporukama epidemiologa i strukovnih liječničkih udruženja: jednostavan postupak trijaže roditelja koji idu u posjetu, susreti pod maskama, da roditelj bude zaprimljen zajedno s djetetom i da ostane u bolnici ako je tako izabrao. To je onaj minimum koji treba propisati protokolom i koji svima treba biti omogućen. Mi tražimo i izmjenu Zakona o osnovnom osiguranju jer ni to nije uređeno, da svaki roditelj dobije bolovanje za vrijeme bolničkog liječenja djeteta. Ne planiramo stati“, najavila je Kristina Turudić Leko, jer nezaražen roditelj nije prijetnja zdravlju svoje djece, ostalim pacijentima niti medicinskom osoblju.
PREDNOSTI HOSPITALIZACIJE UZ PRISUSTVO RODITELJA: Kraće liječenje, manji troškovi za bolnicu, uspješnije izlječenje, nema trauma
Prednosti liječenja u kojem roditelj može biti uz svoje dijete u bolnici su višestruke i za njih, ali i za cijeli zdravstveni sustav. Osim što nema trauma, za bolnicu su troškovi manji jer je liječenje kraće, a puno je manje i opterećenje na osoblju jer dijete uz sebe ima pomoć roditelja. Ne manje važno, zabranom boravka uz hospitalizirano dijete roditeljima se uskraćuje pravo na informiranje i suodlučivanje u liječenju djeteta. Još jednu činjenicu ne treba smetnuti s uma. U hrvatskom zdravstvenom sustavu trenutno nedostaje 4,5 tisuće medicinskih sestara i tehničara, i potpuno je jasno kako bi omogućen boravak roditelja uz dijete u bolnici znatno rasteretio zdravstveno osoblje da se i u ovoj situaciji pandemije posvete poslu kojega je napretek, jer bi njegu i brigu oko djeteta preuzeo roditelj.
Treba ukinuti apsurdnu odluku o 15 minuta s djetetom u bolnici!
Priče roditelja čija su djeca bila u bolnici i nisu imali mogućnost posjeta podjednako su traumatična kao i priče roditelja koji su djecu smjeli vidjeti na 15 minuta u danu. To kratko vrijeme prođe u suzama, grle se i ljube i tek par rečenica utjehe. Nema kontakta s liječnicima, nema praćenja bolesti djeteta. Sve se odvija u velikom stresu, pritisku i strahovima. Takvu apsurdnu odluku Ekspertne skupine također formirane tijekom pandemije, traže u Rodama, treba ukinuti.
Tu je još i pitanje testiranja na COVID-19, koje se zahtjeva od roditelja koji dovodi dijete u bolnicu na hospitalizaciju. Mnogi roditelji, prenose nam u Rodi njihova iskustva, nemaju novca platiti testiranje za sebe, a to je uvjet da mogu barem otpratiti dijete na hospitalizaciju! Stoga ne čudi kako roditelji, poput onih s početka članka, žongliraju s odlukom da se dijete ne hospitalizira, pa taj trenutak pokušavaju odgoditi sve do dana kad pandemije više ne bude. Sama činjenica da je roditeljima onemogućeno biti u bolnici sa svojom djecom dovela je do toga da se i oni čija su djeca zdrava užasavaju pomisli kako bi im se moglo nešto dogoditi, neki prijelom i slično, zbog čega bi završili iza zatvorenih vrata bolnica, daleko od blizine roditelja.
EUROPA: Ostanak uz dijete u bolnici za pandemije nije doveden u pitanje
U Italiji ni u najvećem valu epidemije, prenapučenih bolnica i nedostatka zdravstvenih djelatnika nikada nije bilo dovedeno u pitanje boravak roditelja uz dijete u bolnici! Tako su postupale i Austrija i Njemačka, i mnoge druge europske države, svjesne kako bi svaka druga mjera zabrane dovela u pitanje zdravlje i djece i roditelja.