Peticiju udruge Roda protiv zabrane roditeljima da borave uz svoju djecu koja su na bolničkom liječenju, u samo tri dana potpisalo je već više od 35 tisuće roditelja! Peticijom od Ministarstva zdravstva i ravnateljstva svih bolnica u Hrvatskoj zahtijevaju da odmah ukinu zabrane posjeta, dnevnog i cjelodnevnog smještaja uz dijete koje se nalazi na bolničkom liječenju i/ili pregledu te da hitno donesu epidemiološke protokole koji će osigurati boravak roditelja ili druge djetetu bliske odrasle osobe uz dijete tijekom bolničkog liječenja. Roditelji peticijom zahtijevaju i proširenje prava na cjelodnevni smještaj uz dijete na bolničkom liječenju na roditelje sve malodobne djece, bez obzira na vrstu prehrane (dojeno ili ne) i dob djeteta.
„Svega nekoliko dana od ponovne pojave novih slučajeva zaraze koronavirusom više je bolnica odlučilo zatvoriti svoja vrata za posjete. Učinili su isto kao i kod pojave epidemije. Time su bolesna, hospitalizirana djeca ponovo ostala bez pratnje roditelja, a rodilje su opet ostale bez pratnje na porodu. Učinili su to suprotno smjernicama o protokolima o postupanju u vrijeme mjera zaštite od COVIDA-19 Svjetske zdravstvene organizacije, UNICEF-a i svih stručnih europskih i svjetskih društava“, kazala je Branka Mrzić Jagatić, koordinatorica programa udruge Roda na današnjoj konferenciji za novinare.
Kristina Turudić Leko, koordinatorica peticije za osiguranje prava svakog djeteta na boravak uz roditelja tijekom bolničkog liječenja naglasila je kako pratnja i boravak roditelja uz hospitalizirano dijete nije nadstandard već potreba i treba biti civilizacijska norma koju je moguće provesti uz odgovarajuće epidemiološke mjere.
Mogu li roditelji tužiti državu?
Razmišljaju li roditelji o tome da podnesu tužbe za kršenje prava, kako djece tako i svojih? Postoje li pravne osnove da to učine, jer Ministarstvo zdravstva nije donijelo smjernice prema kojima rodilišta i dječji odjeli trebaju postupati u pandemiji?
„Ne znamo hoće li roditelji ići na tužbe. Svjesni smo da nemaju povjerenja u pravne mehanizme koji su im na raspolaganju. Dok se bore za zdravlje svog djeteta i za njegov oporavak, nemaju snage i za sudovanje“, rekla je Mrzić Jagatić, a pravobraniteljica Helenca Pintar Dragičević je dodala: „Sigurno je da postoje pravne mogućnosti za određenu zadovoljštinu, jer zdravlje djece treba biti na prvom mjestu“.
Struka je dokazala kako je liječenje djece bez pratnje roditelja i duže i manje uspješno, a psihičke posljedice za djecu i obitelj su veće i često dugotrajne.
„Prednosti liječenja u kojem roditelj može biti uz svoje dijete u bolnici su višestruke i za njih, ali i za cijeli zdravstveni sustav. Osim što nema trauma, za bolnicu su troškovi manji jer je liječenje kraće, a puno je manje i opterećenje na osoblju jer dijete uz sebe ima pomoć roditelja. Ne manje važno, zabranom boravka uz hospitalizirano dijete roditeljima se uskraćuje pravo na informiranje i suodlučivanje u liječenju djeteta. Boravak uz dijete je siguran ako se organizira pod epidemiološkim mjerama, kao što se to čini i za sve druge situacije i kako se to, uostalom, radi u drugim europskim zemljama“, naglasila je Mrzić Jagatić.
Pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević također apelira na Ministarstvo zdravstva da preispita zabrane koje su bolnice opet uvele, da donese jasne smjernice utemeljene na činjenicama, dokazima i argumentima kako bi se takvim smjernicama bolnice rukovodile, a ne donosile zabrane samoinicijativno, bez argumentiranih razloga.
Ukinite barijere za pratnju rodiljama!
Udruga Roda protestira i protiv zabrane pratnji rodiljama na porodu, što su rodilišta također opet počela zabranjivati.
„Također bez argumenata struke rodilišta opet donose zabrane pratnji rodiljama iako je to važno za dobrobit majke i djeteta, a ne samo za očeve. Dokazano je da porodi kraće traju i da ima manje komplikacija prilikom poroda i za majku i za dijete. Psihološki benefiti su, naravno, nemjerljivi. Moramo naglasiti kako su bolnice, nakon popuštanja epidemioloških mjera u rodilišta počele puštati pratnju, ali su neki uvele niz dodatnih mjera. Među ostalim testiranje na COVID i to na račun obitelji i 48 sati prije poroda, iako se zna da se vrijeme poroda ne može odrediti. Ogromne su postavili barijere i zahtijevamo da se zabrane ukinu, donesu jasni protokoli i epidemiološke mjere, a praksa ujednači“, rekla je Branka Mrzić Jagatić iz Roda.
„Obratili smo se Ministarstvu zdravstva nakon što smo primili niz pritužbi roditelja na navedene zabrane i upozorili kako je riječ o kršenju temeljnih dječjih prava. Jasno je da su u mjerama zaštite od COVIDA-19 nužna određena ograničenja, ali ona kojima se krše dječja prava su neprihvatljiva! Zabrane trebaju biti stručno utemeljene, a mi imamo situaciju da Ministarstvo zdravstva nije donijelo smjernice o postupanju kod liječenja djece u bolnicama te prava djece i roditelja da budu uz njih. Bolnice su donijele zabrane bez stručno utemeljenih obrazloženja o njihovoj opravdanosti. Apeliramo na Ministarstvo zdravstva, a to smo učinili i u travnju prilikom prvih zabrana, da se izrade jasna pravila o postupanju i to na stručnim podlogama, da se ujednači praksa po bolnicama i da se roditelje pravodobno o tome izvještava“, naglasila je pravobraniteljica.
VILI BEROŠ: 15 minuta za posjet djetetu!
Za vrijeme dok su Rode na konferenciji upozoravale na zabranu ministar zdravstva Vili Beroš objavio je na Facebooku nova pravila za roditelje.
“Ekspertna skupina je zaključila da treba posjete djeci omogućiti na 15 minuta. Jednoglasno je zaključeno da je usprkos epidemiji od velike važnosti osigurati boravak roditelja uz dijete na bolničkom liječenju, naročito vezano uz dob (djeca do 3 godine starosti) i vrijeme liječenja (dugotrajni boravak u bolnici). Istaknut je utjecaj hospitalizacije i odvojenosti od roditelja na psihički razvoj djeteta i njegovo mentalno zdravlje. Na osnovi zaključaka sa sastanka Ministarstvo će uputiti preporuke svim bolnicama koje skrbe o djeci o važnosti osiguravanja boravka roditelja uz dijete kada je to moguće s obzirom na prostorne uvjete odnosno redovite posjete roditelja djetetu uz poštivanje svih epidemioloških mjera”.
Nakon objave uslijedila je poplava ogorčenih komentara roditelja: „Takozvana stručna skupina je u petnaest minuta zaključila da sa svojom djecom možemo boraviti samo 15 minuta“.
U Rodama se pitaju tko je uključen u tu ekspertnu skupinu te dijele ljutnju roditelja uz upozorenje: “Djeca su i dalje sama 23 sata i 45 minuta”.