Seksualna trauma je nažalost daleko od izoliranog problema. Nedavni svjetski podaci pokazuju da je jedna od tri žene doživjela fizičko i/ili seksualno nasilje od strane partnera ili seksualno nasilje od strane nepartnera. Većina ovog inače kaznenog djela zlostavljanja dolazi od strane intimnog partnera. Na međunarodnoj razini, oko 20 posto žena u istraživanjima iskazuju da su bile žrtve seksualnog nasilja još kao djeca. U Americi više nije tajna da je seksualni napad jako čest na fakultetskim kampusima. Posljednje istraživanje koje je provela udruga 27 američkih sveučilišta, a uključivalo je sedam srednjih škola, govori da je više od 20 posto studentica doživjelo seksualni kontakt bez pristanka. Oni koji nisu doživjeli seksualnu traumu poznaju najmanje jednu osobu nekoga koja jest.
Postoje putevi za ozdravljenje o čemu u intervjuu za portal o seksualnom zdravlju Goop.com govori dr. Lori Brotto, psihologinja i profesorica na Odjelu za porodništvo i ginekologiju Sveučilišta British Columbia te ravnateljica Laboratorija za seksualno zdravlje UBC-a, koja prima pacijente s raznim seksualnim poteškoćama.
„Nažalost, ali ne i iznenađujuće, mnogi su moji pacijenti doživjeli seksualnu traumu“, navodi dr. Brotto čije savjete o procesu ozdravljenja objavljujemo uz njezinu najvažniju poruku ljudima koji joj se obraćaju za pomoć: „Niste vi krivi, mi smo po prirodi nevjerojatno otporni i nikad nije kasno riješiti problem koji se odnosi na seksualnu traumu.“
Koliko je Vaših pacijenata doživjelo seksualnu traumu?
U mojoj kliničkoj praksi, otprilike polovica žena koje vidim doživjela je traumu povezanu sa seksom.
Kako se može definirati seksualna trauma? Koji je najčešći oblik koji vidite?
Trauma se često koristi umjesto punog naziva stanja, posttraumatski stresni poremećaj ili PTSP. PTSP je psihijatrijsko stanje koje karakterizira ekstremna razina anksioznosti, bljeskovi i noćne more koje traju mjesecima. Simptomi počinju nakon što je osoba doživjela neki zastrašujući ili život opasan događaj. Primjerice, prometna nesreća, svjedočenje prirodnoj katastrofi… Ono što je važno napomenuti je da osoba može doživjeti uznemirujuću anksioznost kao odgovor na užasan događaj čak i bez ispunjavanja svih simptoma PTSP-a. U slučaju PTSP-a ili traume povezanog sa seksom, okidač za ove simptome je neželjeni seksualni susret. Kod klijenata koje vidim, mnogi od njih su doživjeli seksualnu traumu u obliku nesuglasnog susreta s nekim koga poznaju. Primjerice, silovanje na spoju, ili seksualnog zlostavljanja u djetinjstvu često od strane poznatog člana obitelji, dadilje ili susjeda.
Kako se trajni učinci manifestiraju u životima vaših pacijenata danas?
Kod nekih mojih pacijenata koji voljno započnu seks ili prihvate partnerov seksualni poziv tijekom seksualnog susreta počinju osjećati tjeskobu, paniku, pa čak i distancirati se kada im um pobjegne od ovdje i sada, pa bi čak mogli početi ponovno zamišljati zlostavljanje koje se događa. Ponekad suptilni znak, poput mirisa kolonjske vode ili šaptanja partnera na uho, može izazvati tjeskobu, osobito ako je počinitelj imao iste karakteristike. To može biti zastrašujuće za ženu i njezinog partnera, pogotovo zato što se namjerno upušta u seks putem pristanka. Možda pomisli u sebi: “Zašto mi se to događa sada, pogotovo nakon svih ovih godina?“ Kod drugih pacijenata događa se da izbjegavaju seksualnu aktivnost ili odnose u potpunosti zbog straha da možda neće moći prepoznati kada je netko seksualni počinitelj.
Je li moguće da žene koje su doživjele seksualnu traumu ponovno počnu uživati u seksu?
Apsolutno. Iako posljedice seksualne traume mogu biti trajne za neke žene, važno je zapamtiti da se mnoge žene izliječe od posljedica neželjenog seksualnog susreta. Žene su nevjerojatno otporne, a mnoge se mogu u potpunosti oporaviti od traume bez dugotrajnih ili stalnih poteškoća.
Je li ikada prekasno za rješavanje problema oko seksualne traume?
Nikako. Zapravo, mnoge žene ne traže podršku koja im je potrebna odmah nakon napada jer za neke od njih same pokušavaju shvatiti što se dogodilo. Postavljaju si pitanja: Kako se to dogodilo?, Kako mi je ta osoba koju poznajem mogla učiniti?, Jesam li to mogla spriječiti? Nažalost, većina žena ne podnosi tužbu u slučaju seksualnog nasilja protiv poznatog počinitelja jer ne žele svoju priču podijeliti na sudu ili se suočiti s počiniteljem. Kao rezultat toga bezbroj žena pati u tišini. Terapeuti i savjetnici vješti u pružanju pomoći žrtvama seksualnog nasilja redovito se susreću s klijentima čije se zlostavljanje dogodilo godinama, pa i desetljećima ranije.
Kako započeti terapiju s pacijentom koji je bio seksualno zlostavljan? Što je najvažnije da pacijent zna?
Prema mom iskustvu, jedna od najvažnijih stvari koje mogu pružiti svom klijentu je validacija. Pružajući sigurno okruženje u kojem može podijeliti sve svoje misli i emocije vezane uz zlostavljanje. Prenosim joj da su njezini osjećaji važni. Druga najvažnija informacija koju prenosim ženama je da napadi nisu bili njihova krivnja te da čak i ako su njihova tijela pokazala seksualno uzbuđenje tijekom napada, to nije jednako kao da su dale pristanak. Mnoge su žene jako uznemirene što se njihova tijela uzbude, a kod nekih žena čak i dođe do orgazma tijekom neželjenog seksualnog susreta. To ih ostavlja zbunjenima oko toga jesu li dale pristanak ili ne. Genitalni seksualni odgovor kod žena je donekle automatski. Drugim riječima, moguće je da dođe do fizičkog uzbuđenja čak i ako se žena osjeća potpuno isključeno ili zgroženo u svom umu. Tjelesno uzbuđenje nije isto što i pristanak. Samo njezine riječi mogu prenijeti da li je pristala.
Vaša se praksa dijelom temelji na kognitivno-biheviorskoj terapiji (CBT). Kako ovaj oblik terapije može pomoći ženama koje su bile seksualno zlostavljane?
Nažalost, seksualni napad može dovesti do novih problematičnih misli kao što su: Nijednom muškarcu se ne može vjerovati, Ne mogu izlaziti noću ili riskiram da budem seksualno napadnuta ili Svi muškarci su seksualni počinitelji. Jedan aspekt CBT-a je pomoći ženi da identificira takva uvjerenja i nježno je potaknuti da pronađe dokaze za osporavanje takvih uvjerenja. Primjerice, iako ju je muškarac napao noću, ne znači da su svi muškarci počinitelji ili da je vani noću opasno. Još jedna kritična komponenta CBT-a uključuje podučavanje žena vještinama koje će im pomoći da se nose s anksioznošću. Primjerice, postoje učinkovite vještine opuštanja mišića koje se mogu prakticirati na dnevnoj bazi kako bi se nosile s pojačanim osjećajem napetosti i tjeskobe koje doživljavaju mnoge žene. Drugi ključni aspekt CBT-a suočavanja sa seksualnom traumom je izlaganje. To može uključivati da žena više puta piše o traumi ili priča o njoj sve dok ona ne izazove psihički stres ili disocijaciju.
Pažnja također igra ključnu ulogu u vašoj praksi, kako to funkcionira?
Mindfulness je nevjerojatno moćan alat koji se temelji na nevjerojatno jednostavnoj praksi: usmjerite pozornost na točku fokusa u sadašnjem trenutku i učinite to dok se dobro osjećate sami sa sobom. U mnogim studijama je utvrđeno da je svjesnost učinkovit način upravljanja anksioznošću. Anksioznost i strah su emocije “orijentirane na budućnost”. Drugim riječima, osoba se može bojati nečega što se može dogoditi ili može izbjeći situaciju iz straha od nečega. Pažnja vodi osobu da svoju pozornost usmjeri na sadašnji trenutak i na taj način uči da svoje zabrinjavajuće misli gleda kao na nusproizvode moždane aktivnosti, a ne na predviđanje dokaza. Ne samo da iskuse smanjenje tjeskobe i brige, već i nauče uživati u radosti života u sadašnjem trenutku nakon što nauče kako uključiti svjesnost u svoj život.
Možete li ponuditi što bi mogli prakticirati oni koji nisu kod vas potražili pomoć, a pretrpjeli su neku vrstu seksualne traume?
Ako imate sredstava za to obratite se stručnjaku za mentalno zdravlje koji ima iskustva u radu s klijentima koji su doživjeli seksualno nasilje. Ako se ne osjećate adekvatno podržanim ili shvaćenim od nekoga, nađite drugu osobu, drugog stručnjaka. Pronalaženje terapeuta s kojim se osjećate ugodno je ključno za ozdravljenje.