Sinoćnji skup na Zrinjevcu – Dan ženske nezavisnosti, kojeg su organizirali Zaklada Solidarna i udruge RODA, CESI i CROSOL, nije bio samo skup podrške i solidarnosti polovici ženske populacije u SAD-u pogođenoj zabranom pobačaja. Naime, nakon što je Vrhovni sud SAD-a 24. lipnja ove godine većinom glasova (5:4) poništio povijesnu presudu iz 1973. godine kojom je pravo na pobačaj zaštićeno na federalnoj razini, polovica američkih saveznih država u kojima vladaju konzervativci već je donijela ili će donijeti zakone kojima zabranjuje pobačaje. Bio je to preventivni prosvjed zbog opasnosti koja se nadvila i nad Europu, pa i na Hrvatsku.
“Ovdje smo da bismo naglasile kako se isto može dogoditi i u Hrvatskoj. Moguće je da jednog dana neki novi sastav Ustavnog suda kaže da pobačaj nije dio prava na privatnost i da promijeni svoj stav. Zbog toga sva lijevo liberalna opozicija u Saboru traži da pravo na pobačaj uđe u Ustav. Skupljamo potpise za inicijativu za izmjenu Ustava i zapravo izazivamo HDZ da tu izmjenu podrži. Što god Plenković govorio – da je to nepotrebno, da je to već u Ustavu, da je to Ustavni sud priznao i tako dalje, činjenica je da je njegov HDZ svojim taktikama kadroviranja po bolnicama diljem Hrvatske de facto onemogućio pristup pobačaju. S druge strane, Plenkoviću želim poručiti da više od 67 posto njegovih glasača, prema istraživanju koje je proveo SDP, podržavaju pravo žene na izbor i smatraju da pobačaj treba biti legalan. A njih gotovo 60 posto smatra da bi to pravo trebalo ući u Ustav. Neka se zamisli nad slikom: mi pokrećemo referendumsku inicijativu ako njegova većina to ne podrži u Saboru, a njegovi glasači na našu inicijativu dolaze na biračka mjesta da podrže ustavno pravo na pobačaj”, izjavila nam je Sandra Benčić, saborska zastupnica Možemo! i članica Kluba zeleno-lijevog bloka koja je došla podržati prosvjed na Zrinjevcu.
“Ne biraš zanimanje ako ne prihvaćaš sve njegove poslove”
Na primjedbu da je premijer Andrej Plenković izjavio kako nema opasnosti od zabrane pobačaja u Hrvatskoj Benčić odgovara: “Tko je on da to garantira? Otkad je on na vlasti pobačaj je postao nedostupniji nego ikada ranije. U cijelom nizu bolnica uopće ne izvode pobačaje, imamo kadroviranje po bolnicama koje favorizira one koji imaju prigovor savjesti nad onima koji ga nemaju, imamo odabir za specijalizacije koji favorizira one s prigovorom savjesti… Stvorili su čitavu atmosferu u kojoj je i onima koji nemaju prigovor savjesti to teško reći. I onda on kaže da se tu ništa neće promijeniti. Pa mi želimo da se promijeni jer ovaj status nije dobar”.
Njezin stav o prigovoru savjesti, koji je formalna prepreka obavljanju pobačaja unatoč zakonu, je jasan: “Određena zanimanja podrazumijevaju određene poslove i ako se s tim ne slažeš ne biraš to zanimanje.”
Globalnu opasnost od američke odluke vide i organizatorice skupa na Zrinjevcu jer bi se ona mogla vidjeti kao “društvena dozvola za zabranu” i otežati pristup pobačaju diljem svijeta te ojačati vjerske fundamentalističke i mizogine pokrete u svijetu.
“Provedba zakona o pobačaju je uvelike pod utjecajem društvenih normi pa bi stoga povlačenje SAD-a s pro choice pozicije u predmetu Roe protiv Wadea moglo signalizirati ostatku svijeta da prava na pobačaj nisu dio korpusa ljudskih prava. Zbog utjecaja koji SAD ima na globalnu političku sferu i količinu inozemne razvojne pomoći, negativni politički stavovi spram ženskih ljudskih prava i pristupa pobačaju u okviru zdravstvene skrbi mogli bi rasti u manje razvijenim zemljama diljem Afrike i Latinske Amerike gdje vlasti već imaju problema s organiziranim pružanjem zdravstvenih usluga”, navode organizatorice.
Jasno je da nikakve zabrane ne zaustavljaju pobačaje, samo ih sele iz legalne u ilegalnu i medicinski nesigurnu sferu.
Europski parlament priprema još jednu rezoluciju upozorenja SAD-u
Svjesni su toga i u Europskom parlamentu, koji na ovotjednoj plenarnoj sjednici planira još jednom rezolucijom uputiti poziv SAD-u da osiguraju siguran pristup pobačaju i osude nazadovanje seksualnih i reproduktivnih prava žena. Podsjećamo, Europski je parlament 9. lipnja izglasao rezoluciju kojom je siguran i zakonit pobačaj još jednom proglasio temeljnim ljudskim pravom, a uskraćivanje pristupa takvom pobačaju nasiljem nad ženama, mučenjem, neljudskim i ponižavajućim postupanjem. A nakon odluke Vrhovnog suda SAD-a polovica žena u toj zemlji izložena je nasilju jer su brojne države zabranile pobačaje. Točnije, u 16 saveznih država pobačaj je već zabranjen, dok u devet država zakonodavstvo ide u tom smjeru.
Fetus malo jest, a malo nije osoba
Osim kršenja ljudskih prava, najveći problem zabrane pobačaja i opravdanja takve zabrane jest njezina nelogičnost. Svaki čovjek ima pravo na tjelesnu autonomiju pa mu se tako bez njegova pristanka ne mogu uzeti krv ili koštana srž ili njegovi organi nakon smrti ako dopuštenje nije potpisao za života. Najglasniji borci za tjelesnu autonomiju su antivakseri u pandemiji korone kojima je nedopustivo da se bilo koga primora na cijepljenje ako to ne želi. No, kad je riječ o pobačaju, ti isti ljudi zaborave na tjelesnu autonomiju.
Nadalje, prema zakonima SAD-a, ali i drugih zemalja, nerođeno dijete nije osoba pa tako ne može biti porezna olakšica u poreznoj prijavi, ali jest osoba jer se pobačaj smatra oduzimanjem života. Američki zakon ne priznaje oca kao zakonskog roditelja ili skrbnika tijekom trudnoće, nego tek nakon rođenja. Dakle, za biološkog oca nerođeno dijete pravno nije osoba, ali jest pravna osoba kad majka želi pobačaj.
Administraciji predsjednika Joea Bidena ruke su vezane jer ustavno pravo na pobačaj ne može zaštititi dok se ne promijene članovi Vrhovnog suda koji bi izglasali takvu odluku. Stoga rade na zaštiti i proširenju pristupa lijekovima za medikamentozni pobačaj, a predsjednik Biden naložio je Odjelu za zdravstvo i socijalne usluge da osigura da ti lijekovi budu dostupni diljem SAD-a, pa i u državama koje su zabranile pobačaj. Također je obećao da će štititi i braniti prava žena koje odluče otputovati u državu gdje je pobačaj legalan. U međuvremenu, lobiraju u Kongresu da se promijene zakoni koji za sada zabranjuju federalno financiranje pobačaja i osnivanje saveznog fonda za pomoć onima koji putuju u drugu državu kako bi ostvarili svoje temeljno ljudsko pravo. Zagovornici prava na pobačaj pozivaju predsjednika Bidena da hitno otvori klinike za pobačaj na saveznom zemljištu, koje postoji diljem SAD-a i na kojemu vrijede federalni, a ne zakoni pojedine države.
Drastične kazne za prekršitelje zabrane pobačaja u SAD-u
Savezne države koje su zabranile pobačaj učinile su to radikalno – u većini njih nema iznimaka niti u slučajevima silovanja ili incesta. Pobačaj je uglavnom dopušten ako je život trudnice u opasnosti, a kazne za prekršitelje su drastične.
Wisconsin: do šest godina zatvora i do 10 tisuća USD novčane kazne
Južna Dakota: do dvije godine zatvora i do 4 tisuće USD novčane kazne
Oklahoma: dvije do pet godina zatvora, no od 26. kolovoza na snagu stupa zakon kojim se kazne povećavaju na deset godina zatvora i novčanu kaznu do sto tisuća USD. Država je opozvala licence svim klinikama za pobačaje na svom teritoriju.
Missouri: pet do 15 godina zatvora i oduzimanje liječničke dozvole
Arkansas: do 10 godina zatvora i do sto tisuća USD kazne
Alabama: do 99 godina zatvora
Kentucky: do pet godina zatvora
Idaho: od kraja kolovoza pobačaj će biti zabranjen, ali uz iznimku u slučaju ugroženog života trudnice te silovanja i incesta što osoba mora dokazati kopijom policijskog izvješća. Kazna za onoga tko obavi pobačaj je minimalno dvije godine zatvora i oduzimanje liječničke licence na 6 mjeseci ili trajno ako ponovi djelo
Wyoming: do 14 godina zatvora, no priznaju iznimke u slučaju silovanja, incesta i ugroženog života trudnice
Sjeverna Dakota: do pet godina zatvora i do 10 tisuća USD novčane kazne, a iznimke su u slučajevima silovanja, incesta i ugroženog života trudnice
Teksas: moguća je i doživotna kazna zatvora za onoga tko obavi pobačaj te novčana kazna do sto tisuća USD
Mississippi: do deset godina zatvora, a iznimke su ugrožen život trudnice i silovanje koje je prijavljeno policiji
Tennessee: od tri do petnaest godina zatvora
Utah: od jedne do petnaest godina zatvora i do deset tisuća USD novčane kazne, a iznimke su slučajevi silovanja, incesta i ako fetus ima smrtonosne malformacije
Louisiana: do deset godina zatvora i do sto tisuća USD novčane kazne
Zapadna Virginija: kazna zatvora od tri do deset godina, a ako je trudnica umrla za vrijeme izvođenja pobačaja izvršitelj će biti osuđen za ubojstvo