Jesu li akteri najnovije splitske i tzv. seks-afere postupili glupo? Jesu. Kao zadnji naivci su se navukli na neke lascivne poruke nekih navodnih i mladih cura iz Srbije i izložili se medijskoj pompi i harangi, i to nekoliko dana uoči izbora. Stvarno im to nije trebalo.
No, jesu li učinili nešto protuzakonito jer je u priču upletena i maloljetnica? Sedamnaestogodišnjakinja. Nisu! Dobna granica dobrovoljnog pristanka na seksualni odnos nije izjednačena s punoljetnošću. U Hrvatskoj je ona 15 godina, a u Srbiji 14. Dakle, seksualni odnos sa sedamnaestogodišnjakinjom, opet ponavljamo – navodno jer nije dokazano da je riječ o stvarnim osobama baš tih imena i te dobi, nije kažnjiv. Osim ako je riječ o osobi s kojom je ona u nekoj vrsti zavisnosti (staratelj, učitelj, trener…) Tada je svaki seksualni odnos ili s njime izjednačena spolna radnja protuzakonit prije punoljetnosti oba aktera.
A što su to učinili Bojan Ivošević i Luka Baričić, kandidati stranke Centar na predstojećim splitskim lokalnim izborima, od kojih je Ivošević kandidat za zamjenika gradonačelnika? S navodnim su djevojkama imali sexting. U današnje vrijeme, posebice među mladima, vrlo popularan način online flertovanja koji podrazumijeva dirty talk i send nudes, slanje i eksplicitnih fotografija. Sexting je potpuno legitiman sve dok obje strane takvoj komunikaciji daju pristanak i u njoj sudjeluju svojevoljno, bez prisile ili ucjene. U njemu nema ničeg nemoralnog kako se u ovoj političkoj aferi pokušava prikazati. Tako ni činjenica da jedna od navodnih djevojaka nije punoljetna ne dovodi u pitanje da je ovdje riječ o nečem nezakonitom. Štoviše, prema zakonu, kako smo već naveli, i muškarac od, recimo, 50 godina može imati seksualni odnos s djevojkom od 15 godina. Zakonski ne bi mogao biti progonjen zbog odnosa s maloljetnicom.
Dobna granica i nelogičnosti u zakonima
O dobnoj granici (age of consent) pišemo često, već tri godine, od samih početaka pokretanja našeg portala ta nam je tema u fokusu, ali se i dalje uporno ponavlja teza da je “seks s maloljetnicom” kažnjiv. Nije! Drugo je pitanje je li dobna granica za stupanje u seksualni odnos postavljena prenisko.
U anketi provedenoj 2010. godine, koju je pokrenula tadašnja pravobraniteljica za djecu Mila Jelavić i na koju je odgovorilo 2500 srednjoškolaca iz Zagreba, Splita, Osijeka i Rijeke, tinejdžeri su se izjasnili kako je petnaest godina prerano za stupanje u seksualni odnos s punoljetnom osobom. Većina ih je odgovorila da bi se granica trebala podići na 16 godina, 22,48 posto bi je podigli na 17 godina, a 17,52 posto na 18 godina. Reci.hr je uoči pisanja teksta o dobnoj granici proveo vlastitu online anketu na koju je odgovorilo 120 djevojaka i žena u dobi od 14 do 40 godina i bile su još konzervativnije nego tinejdžeri 2010. godine. Za naše tadašnje ispitanice je dobna granica za legalno stupanje u seksualni odnos sedamnaest godina jer smatraju da mlađa osoba nije psihički spremna za seks.
Prema istraživanjima seksualnosti mladih i njihovom ponašanju prosječna dob stupanja u prvi seksualni odnos je 16 godina.
Pitanje dobne granice postavlja druge dileme o zakonskim nelogičnostima. Dakle, tinejdžeri sa 15 godina mogu odlučiti hoće li imati seks i time utjecati na svoje seksualno i reproduktivno zdravlje i trenutno i u budućnosti, ali ne smiju kupiti pivu i cigarete prije osamnaeste. Reći ćete: alkohol i cigarete štete zdravlju, seks ne. Točno, nije štetan sve dok mu se pristupa zrelo i odgovorno. No, prema anketama, hrvatski su tinejdžeri jako neozbiljni i neodgovorni u seksualnim odnosima.
U posljednjem istraživanju o zdravstvenom ponašanju učenika samo je 60,5 posto dječaka i 50 posto djevojčica u dobi od 15 godina izjavilo da su pri zadnjem spolnom odnosu koristili kondom, premda znaju da on štiti ne samo od neželjene trudnoće nego i od spolno prenosivih bolesti. Što je još gore, upotreba kondoma u populaciji petnaestogodišnjaka opada: 2010. godine je 83 posto dječaka i 81 posto djevojčica te dobi koristilo kondom pri spolnom odnosu, 2014. postotak pada na 64,8 kod dječaka i 52,9 kod djevojčica, a 2018., kad je provedena zadnja anketa, postoci su, kako smo već naveli, još niži.
Seksualnost kao sredstvo političkog obračuna
I prestanimo se zgražati nad činjenicom da petnaestogodišnjakinje i petnaestogodišnjaci ulaze u seksualne odnose. Nastavnici u osnovnim školama kažu da roditelji nisu svjesni kako djeca već u sedmom razredu prakticiraju seks, naravno ne svi, ali bi se iznenadili jer to čini znatno više njih nego što roditelji misle.
Dakle, ova navodna sedamnaestogodišnjakinja koja je navodno pregovarala s bivšim dogradonačelnikom Splita po svim je zakonima dovoljno zrela za takvu odluku, a i on je, po svim zakonima, nevin ma što se među njima dogodilo, ako je obostrano dobrovoljno.
Činjenica je da se, u stvari, nije dogodilo ništa osim sočne političke priče za političke protivnike na predstojećim izborima. Činjenica je da se ta priča sada koristi za politički obračun i difamaciju određene političke grupe jer se seksualnost uvijek rado koristi kao političko oružje u predizbornim bitkama budući da izaziva niske strasti kod glasača.
Zapratite nas na društvenim mrežama, uključite se na FaceBook ili Instagram i dajte svoje mišljenje: U kojoj bi dobi maloljetnici mogli dati pristanak na spolni odnos?