Zagovornici pseudoznanstvene teorije “otuđenja od roditelja” kojega u brojnim državama svijeta primjenjuju i pravosudni i sustavi socijalne zaštite i skrbi u postupcima vezanim uz nasilje prema ženama i djecom, uključujući i u Hrvatskoj – pokrenuli su kampanju i peticiju s ciljem da spriječe Posebnu izvjestiteljicu Reem Alsalem u predstavljanju opsežnog izvješća o zloupotrebi tog pseudoznanstvenog koncepta na Vijeću za ljudska prava UN-a!
Vrlo podrobno Izvješće koje je Reem Alsalem, Posebna izvjestiteljica Ujedinjenih naroda o nasilju nad ženama i djevojčicama objavila prije dva mjeseca, a u kojem temeljem više od tisuću podnesaka i niza znanstvenih istraživanja analizira uzroke i posljedice primjene ove pseudoznanstven metode tijekom sudskog procesa o skrbništvu djece, ignorirajući nasilje u partnerskim vezama, objavili smo u svibnju, neposredno pred njegovo predstavljanje na 53. sjednici Vijeća za ljudska prava UN-a. Posebna izvjestiteljica Alsalem u Izvješću je posebice istaknula zabrinutost zbog ustaljenih praksi brojnih jurisdikcija država, koje imaju tendenciju odbacivanja povijesti obiteljskog nasilja i zlostavljanja u slučajevima dodjele skrbništva. I unatoč tome što tako i sam pravosudni sustav doprinosi omogućavanju daljnjeg nasilja zlostavljajućih roditelja i to na izravnu štetu djeteta, iako ti isti sudovi u presudama ističu da su odluke donosili za najveći interes i dobrobit djeteta.
Oponenti i zagovornici pseudoznanstvene teorije ‘otuđenja od roditelja’ proteklih tjedana vode žestoku kampanju protiv znanstvenika koji objavljuju utemeljene kritike tog koncepta i njegove zloupotrebe u kontekstu nasilja nad ženama, nasilja nad djecom, pa i seksualnog nasilja nad djecom.
Međutim, zagovornicima ‘otuđenja od roditelja, ubrzo je odgovorilo, do sada već više od 50 uglednih svjetskih znanstvenika, akademskih stručnjaka i stručnjaka koji se bave suzbijanjem nasilja nad ženama i koji podržavaju ovo važno izvješće i upozoravaju na ovu i ostale opasne pokušaje dijela lobističke skupine promotora otuđenja.
Riječ je o kolektivnom stručnom i akademskom odgovoru stručnjaka za pravo, mentalno zdravlje i dobrobit djece, stručnjaka za obiteljsko nasilje i sveučilišnim profesorima i znanstvenicima koji su se udružili suprotstaviti se još pokušaju potkopavanja izvješća Posebne izvjestiteljice Alsalem koji je objavljen pod nazivom ‘Skrbništvo, nasilje nad ženama i nasilje nad djecom’. Svoje su otvoreno pismo, čije dijelove prenosimo, uputili UN-u, a u njemu uvodno pojašnjavaju:
“Važno je razumjeti da je peticija protiv posebne izvjestiteljice samo još jedan primjer pokušaja potkopavanja i ušutkavanja svakoga tko dovodi u pitanje znanstveni legitimitet koncepata otuđenja od roditelja i/ili onog tko je dokumentirao negativne učinke korištenja tog koncepta na ljudska prava u pravni sustav.“
U pismu govore i kako zagovornici ‘otuđenja od roditelja’ kontinuirano napadaju i dezavuiraju akademske i stručne autora, iznose njihove citate izvan konteksta ili ih namjerno krivo tumače: „Zanemaruju kvalifikacije u objavljenim izjavama, iznose osobne optužbe, nastoje narušiti profesionalni i akademski ugled. Primili smo izvješća iz brojnih zemalja o pokušajima zagovornika otuđenja da izvrše pritisak na akademske institucije da discipliniraju i/ili otpuste članove fakulteta koji propituju ili kritiziraju koncepte roditeljskog otuđenja. Ovo nije ponašanje koje se obično povezuje s vjerodostojnim istraživanjem ili s argumentiranom akademskom raspravom; to je ponašanje koje ukazuje na kampanje uznemiravanja usmjerene na suzbijanje i kažnjavanje suprotnih mišljenja. Te skupine optužuju i Posebnu izvjestiteljicu Vijeća za ljudska prava UN-a za iznošenje pogrešnih informacija.Važno je razumjeti da je Peticija protiv Posebne izvjestiteljice Alsalem samo još jedan primjer pokušaja potkopavanja i ušutkavanja svakoga tko dovodi u pitanje znanstveni legitimitet koncepata otuđenja od roditelja i/ili tko je dokumentirao negativne učinke korištenja tog koncepta na ljudska prava ulegalni sistem!“
Zato je, posebno podcrtavaju, jako važno predstavljanje izvješća Posebne izvjestiteljica, jer se njime skreće pozornost na probleme povezane sa znanstvenom valjanošću i pouzdanošću koncepata otuđenja od roditelja, kao i na ozbiljnu međunarodnu zabrinutost zbog negativnih učinaka koncepta otuđenja od roditelja na ljudska prava žena i djece u slučajevima koji uključuju obitelj i obitelj nasilje.
Optužba od strane PASG/GARI-PA i drugih zagovornika otuđenja od roditelja, navodi se u otvorenom pismu, da posebni izvjestitelj iznosi ‘pogrešne informacije’ dio je obrasca iznošenja iste tvrdnje protiv svakoga tko kritizira koncepte otuđenja. Ti su se napadi ubrzavali kako su stručnjaci za zlostavljanje počeli unapređivati kritičko istraživanje i donošenje zaštitnih politika u obiteljskom i obiteljskom nasilju. Redaju se prilikom svake objave znanstvenog rada, istraživanja ili knjige na njima temeljene, a koje dokazuju negativne utjecaje i posljedice na djecu zbog primjene koncepta teorije otuđenja od roditelja u sudskoj praksi utvrđivanja skrbništva. Primjerice, navode potpisnici otvorenog pisma, ubrzo nakon objavljivanja prve knjige Joan S. Meier, Seana Dicksona, Chrisa S. O’Sullivana i Leore N. Rosen (2019.) i empirijske dokumentacije o negativnom utjecaju primjene otuđenja od roditelja na djecu, krenule su dva su zagovornika otuđenja roditelja objavila netočan članak tvrdeći da su opovrgli nalaze studije i pritom niz lažnih optužbi o studiji.
Zagovornici ‘otuđenja od roditelja’ idu toliko daleko da su prije dvije godine pokušali pritisak na Routledgea, izdavača i knjige Jean Mercer i Margaret Drew (2021.), da je povuče iz distribucije i to na temelju, također, dezinformacija i plasiranja krivih tvrdnji o nalazima istraživanja objedinjenih u knjizi. Kad pritisak na izdavača nije uspio, zagovornici otuđenja od roditelja sami su objavili javno izvješće na internetu pod naslovom ‘Sveobuhvatni pregled dezinformacija i drugih netočnosti u osporavanju otuđenja od roditelja: Novi smjer za profesionalce
i Roditelji online’. Mnogi su autori koji su objavljivali poglavlja u navedenoj knjizi potom prijavili da doživljavaju akademsko i profesionalno uznemiravanje od strane zagovornika otuđenja.
Potpisnici otvorenog pisma protiv peticije zagovornika ‘otuđenja od roditelja’ naglašavaju svoju podršku vjerodostojnosti Izvješća Posebne izvjestiteljice Alsalem i protivljenje svim pokušajima da se spriječi predstavljanje Izvješća Vijeću za ljudska prava Ujedinjenih naroda.
Slična je zabrinutost za potkopavanje znanstveno utemeljenih činjenica o pseudoznanstvenoj teoriji ‘otuđenja od roditelja’, rada i digniteta te neovisnosti struke iznesena i 2019. u Kolektivnom memorandumu o zabrinutosti Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, koji je podržalo 352 zainteresiranih akademika obiteljskog prava, stručnjaka za obiteljsko nasilje, istraživačkih instituta za obiteljsko nasilje, stručnjaka za dječji razvoj i zlostavljanje djece i udruga za prava djece iz 36 zemalja.
Podrška Reem Alsalem i 41 hrvatske organizacije za ženska i dječja prava
Udruge i organizacije za prava žena, dječja prava i ljudska prava iz Hrvatske, ukupno 41 organizacija koje su se objedinile na ovoj temi i rješavanju ovog velikog problema duboko vezanog s nasiljem prema ženama i djeci, također su proteklih dana dale podršku Izvješću UN-ove Posebne izvjestiteljice za nasilje nad ženama i djevojčicama.
Osim toga i istodobno udruge i organizacije uputile su i zahtjeve prema državnim institucijama: Vladi RH, Ministarstvu pravosuđa i uprave, Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, Ministarstvu unutarnjih poslova te Hrvatskom saboru, koje prenosimo u cijelosti:
„Očekujemo od državnih institucija da s punom pažnjom razmotre Izvješće Posebne izvjestiteljice UN-a za nasilje protiv žena i djevojčica, Reem Alsalem, u kojem je podastrta minuciozna analiza odluka vezanih za skrbništvo nad djecom, u kojima pokazuje kako su prema ženama diskriminirajuća i pogubna postupanja institucija kada se obiteljsko nasilje ne uzima u obzir. Uz žene, žrtve su i djeca, posebno ranjiva skupina, jer se, kako dokumentira ovo izvješće, rijetko, a negdje nikad, ne saslušava i uvažava njihovo mišljenje i svjedočenja iako se sve odluke opravdavaju najboljim interesom djeteta.
Ovo iznimno vrijedno izvješće ukazuje na ozbiljnost štete koja nastaje zlouporabom pseudoznanstvenog koncepta otuđenja od roditelja i njegovih izvedenica na sudovima diljem svijeta, pa tako i u Hrvatskoj. Problem korištenja ovog pseudoznanstvenog koncepta kao takvog je u nekoliko izvješća prepoznao i GREVIO. Na brojnim primjerima prepoznato je kako ovaj koncept uzrokuje daljnje zlostavljanje žrtava, interpersonalno i institucionalno te uzrokuje diskriminaciju žena i djece u sustavu socijalne zaštite i u obiteljskim sudskim postupcima.
Radeći sa stotinama žena i djece, žrtvama obiteljskog nasilja, u cijelosti podržavamo ovo izvješće Posebne izvjestiteljice, a od Vlade Republike Hrvatske zahtijevamo punu provedbu njenih preporuka i objavu plana provedbe do 22. rujna 2023. kada obilježavamo Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama.“
Ženska mreža Hrvatske
Autonomna ženska kuća Zagreb
Centar za ženske studije
Center for Civil Courage
Centar za građanske inicijative Poreč
Centar za žene ROSA
Delfin Zamir
Centar za društveno-humanistička istraživanja Zadar
Centar Idem Ija Mali Lošinj
DEŠA – Dubrovnik
Udruga Domine – organizacija za promicanje ženskih prava
Koordinacija ženskih grupa SEKA
Lezbijska grupa Kontra
OAZA Beli Manastir
Projekt građanske demokratske inicijative – P.G.D.I.
SOS Rijeka – centar za nenasilje i ljudska prava
SOS Virovitica
TARA Ličko Petrovo selo
Udruga Brod
HERA Križevci
Udruga žena Dalj
Udruga žena NIT Korenica
Udruga žena Romkinja “Bolja Budućnost”
Ženska grupa Donji Lapac
Ženska grupa Split
Ženska Pomoć Sada– SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja
Ženska udruga Izvor Tenja
Ženska sekcija SSSH
Udruga žena Vukovar
Solidarna – zaklada za ljudska prava i solidarnost
Spasime
U Dobroj Vjeri
Sigurna mjesta
Ženska soba