Bit će ipak lakše Teksašankama otkako je jučer meksički Vrhovni sud kriminalizaciju pobačaja proglasio neustavnom. Ne, nismo pobrkali države. Naime, u Coahuili na sjeveru Meksika, državi koja graniči sa SAD-om, žena je zbog pobačaja mogla otići do tri godine u zatvor. Svih deset sudaca meksičkog Vrhovnog suda to je proglasilo neustavnim pa žene koje su u zatvoru jer su pobacile mogu odmah na slobodu.
Istodobno, američki je Vrhovni sud sa pet glasova za i četiri protiv odbacio zahtjev da se izvan snage stavi najnoviji i najradikalniji teksaški zakon protiv pobačaja koji zabranjuje pobačaj već nakon šestog tjedna trudnoće, kad većina žena tek postane svjesna da je trudna. Nema iznimaka, čak ni u slučajevima silovanja ili incesta. Ovim je zakonom pobačaj u Teksasu, koji je sa 29 milijuna stanovnika druga američka država po veličini i druga po demografskom rastu, praktički potpuno zabranjen jer se devedeset posto pobačaja obavlja nakon šestog tjedna trudnoće.
Lov na glave u vestern stilu
Što je još gore, zakon otvara i pravi lov na glave, baš u stilu divljeg zapada prikazanog u vesternima, jer će svatko tko prijavi onoga tko je obavio pobačaj nakon šestog tjedna trudnoće, tko je samo vozio ženu na pobačaj, tko joj je na bilo koji način pomogao… moći dobiti 10.000 dolara nagrade! Novac će se naplaćivati od klinika za pobačaje.
Američki mediji već naveliko prognoziraju da će promet na granici s Meksikom zbog ovoga porasti i u suprotnom smjeru od dosadašnjeg! Poznato je da je bivši američki predsjednik Donald Trump dao podići zid kako bi spriječio imigrante iz Meksika jer su im SAD zemlja snova o boljem životu. No, za teksaške trudnice koje žele pobaciti to više nisu.
Što je još gore, teksaški virus se širi SAD-om. Reuters prenosi izjavu predsjednika floridskog senata Wiltona Simpsona, republikanca, koji će već na sljedećoj sjednici predložiti sličan zakon za Floridu.
I FBI uključen u zaštitu klinika, liječnika i žena
Američki predsjednik Joe Biden teksaški je zakon, kao i odluku Vrhovnog suda, proglasio “gotovo neameričkima”, a Ministarstvo pravosuđa najavljuje da će zaštititi pristup ljudi pobačaju u Teksasu unatoč novom zakonu, u skladu sa Zakonom o slobodi pristupa ulasku u klinike, koji “zabranjuje uporabu ili prijetnju silom i fizičkim ometanjem koje povrijeđuje, zastrašuje ili ometa osobu koja želi dobiti ili pružiti usluge reproduktivnog zdravlja”. Naime, klinike za pobačaje na stalnom su udaru protivnika pobačaja, što često prerasta u uništavanje imovine, pa i fizičko nasilje. Glavni američki tužitelj Merrick Garland objavio je da neće tolerirati “nasilje nad onima koji nastoje dobiti ili pružiti usluge reproduktivnog zdravlja”, a u zaštitu su uključeni i teksaški odjeli FBI-ja.
I dok se pošast restrikcija i ograničavanja ljudskih prava širi “najdemokratskijim” državama, u što osim SAD-a ubrajamo i EU, Latinska Amerika se liberalizira. Meksiko je, kako je navedeno, na saveznoj razini zabranio zabranu pobačaja. Argentina, najmnogoljudnija latinskoamerička država i domovina Pape Franje, uoči Nove godine 2021. legalizirala je pobačaj do četrnaestog tjedna trudnoće. Na Kubi i u Urugvaju pobačaj na zahtjev je legalan. U ostalim zemljama su još restriktivni, no vlasti su pod stalnim pritiskom prosvjednika da ukinu te restrikcije.
Republikanska kontrola maternica
“Ova godina je očito odlučujuća za pravo na pobačaj u SAD-u”, izjavila je Elizabeth Nash, voditeljica u Guttmacher institutu, koji se bavi unaprjeđenjem seksualnih i reproduktivnih prava i dodala kako je gotovo 600 ograničenja pobačaja iz posljednjeg desetljeća dio koordinirane kampanje kojoj je krajnji cilj zabrana pobačaja u cijeloj zemlji.
Tako je, recimo, Arkansas donio zakon kojim zabranjuje sve pobačaje osim u hitnim medicinskim slučajevima, no savezni sudac blokirao ga je na osnovi tužbe Planned Parenthooda, nacionalnog pružatelja usluga pobačaja i Američkog udruženja građanskih sloboda. Slično je i u Južnoj Karolini. U Oklahomi je republikanski guverner Kevin Stitt potpisao zabranu pobačaja, osim kad je ugrožen život pacijenta, a odluka bi trebala stupiti na snagu krajem godine. Donio je i alternativni zakon kojim se zabranjuje pobačaj nakon šestog tjedna trudnoće, a liječnik koji ga ipak obavi može biti okrivljen za ubojstvo. U Arizoni i Južnoj Dakoti zabranjeni su pobačaji zbog genetskih anomalija fetusa. I u mnogim drugim saveznim državama zbog sudskih su procesa na čekanju zakoni koji bi potpuno zabranili ili znatno ograničili pravo na pobačaj.
Republikanska Amerika je, očito, odlučila potpuno kontrolirati maternice, a Vrhovni sud u kojemu je Donald Trump prije odlaska osigurao republikansku većinu, daje joj za pravo. Roe vs Wade, presuda Vrhovnog suda iz 1973. godine kojom se trudnoj ženi priznaje pravo na odluku o prekidu trudnoće bez pretjeranog miješanja države, nikad nije bila pred većim izazovima. Neproglašeni rat protiv prava na pobačaj se zahuktava, a primirje nije na vidiku.
Virus zabrane širi se i Europom
Europskom unijom, posebno u članicama iz srednje i istočne Europe, također se širi virus zabrane pobačaja. Najzvučniji primjer je Poljska, u kojoj je pobačaj na zahtjev zabranjen u gotovo svim slučajevima, pa i kod deformacije fetusa, a dopušten je samo u slučaju silovanja, incesta i kada je život majke ugrožen. Na Malti je pobačaj potpuno zabranjen, no u Parlament je poslan prijedlog zakona koji bi ukinuo tu zabranu. Od svih 47 europskih zemalja, i članica i nečlanica EU, samo u njih šest pobačaj nije legalan. Osim Malte, potpuno je zabranjen u Andori i San Marinu, u Lihtenštajnu vrijede pravila kao u Poljskoj, dok ga Monako dopušta u slučaju ugroženosti zdravlja majke, silovanja, incesta i anomalije fetusa. Hrvatska priča je dobro poznata: pobačaj je na papiru dopušten i legalan, ali u stvarnosti ga je puno teže obaviti zbog masovnog priziva savjesti ginekologa i drugog zdravstvenog osoblja.