Prije točno dvije godine objavili smo tekst o legalizaciji pobačaja u Coahuilli, državi na sjeveru Meksika koja graniči sa SAD-om. Kako je istodobno u Teksasu, SAD, stupio na snagu rigidni zakon o zabrani pobačaja, štoviše uvedene su i nagrade u vestern stilu za one koji prijave žene i pomagače im koje obave pobačaj, prognozirali smo da će Amerikanke putovati suprotno od uvriježenih emigracijskih putova. Naime, dok Meksikanci hrle u SAD u potrazi za boljim životom, Amerikanke će hrliti u Teksas kako bi obavile pobačaj u nekoj klinici, pod stručnim nadzorom i sa stručnom opremom.
Sada će im taj put biti još lakši, a mediji već predviđaju masovni “pobačajni turizam”.
Naime, ovih je dana meksički Vrhovni sud legalizaciju pobačaja proširio na cijelu zemlju! Presuda, donijeta jednoglasno, utvrđuje da su zakoni koji zabranjuju pobačaj neustavni i da krše prava žena te se više neće smjeti podizati kaznene prijave protiv onih koji su obavili pobačaj. Štoviše, svaka trudnica koja traži pobačaj moći će to učiniti u bilo kojoj saveznoj zdravstvenoj ustanovi u Meksiku. To, međutim, ne znači da će se pobačaj moći obaviti u svim drugim zdravstvenim ustanovama. Naime, Meksiko je, slično kao i SAD, sastavljen od 31 federalne jedinice plus Ciudad de Mexico, koji je i glavni grad i savezna država, a sve one zajedno čine Sjedinjene Meksičke Države. Od 32 jedinice pobačaj je dekriminaliziran u njih 12, dok sve ostale tek moraju izmijeniti svoje zakone. Moraju se sastati i oba doma meksičkog Kongresa kako bi promijenili zakonske odredbe o kriminalizaciji pobačaja.
Nema više kazni za pobačaj
Ova je odluka Vrhovnog suda, dakle, tek početak, no organizacija za reproduktivna prava GIRE slavi svoju veliku pobjedu, baš kao i sve meksičke feministkinje koje i dalje prosvjeduju protiv katastrofalne i rastuće stope femicida, seksualnih napada i obiteljskog nasilja.
“Niti jedna žena ili trudnica, niti bilo koji zdravstveni radnik neće biti kažnjen za pobačaj”, stoji u priopćenju GIRE-a.
Proteći će još puno vremena dok takav stav zaživi na cijelom teritoriju Meksika. U južnoj državi Guerrero, Marina Reyna, direktorica Udruge Guerrero protiv nasilja nad ženama, upozorila je da će izazovi i dalje biti prisutni. Njezina je država prošle godine dekriminalizirala pobačaj, no još su otvorene 22 istrage protiv žena optuženih za prekid trudnoće.
Unatoč svim mogućim teškoćama i preprekama koje su im još na putu borbe za svoja prava, Meksikanke ipak imaju optimističnu perspektivu, za razliku od njihovih sjevernih susjeda Amerikanki. Otkad je lani američki Vrhovni sud pitanje prava na pobačaj spustio na razinu saveznih država, oko polovica njih su brže-bolje donijele zakone koji potpuno zabranjuju ili teško ograničavaju pristup pobačaju. Stoga su se Amerikanke okrenule svojim južnim susjedama, gdje je osnovana mreža “Janes”, koja u slobodnoj prodaji u Meksiku kupuje tablete za pobačaj i šalje ih ženama u SAD-u.
Zanimljivo je da upravo diljem Latinske Amerike, u kojoj Katolička crkva ima velik utjecaj i gdje je stanovništvo većinom religiozno, aktivisti za ženska prava, čiji se pokret za liberalizaciju pobačaja naziva “zeleni val”, bilježe pobjede. Argentina je pobačaj legalizirala 2020., Kolumbija dvije godine kasnije, a sada je to učinio i Meksiko. Riječ je o zemljama koje ukupno imaju oko 225 milijuna stanovnika, više od trećine ukupne populacije Latinske Amerike. S druge strane, u Latinskoj Americi pobačaj je još potpuno zabranjen u Nikaragvi, Hondurasu, Salvadoru, Dominikanskoj Republici, Haitiju i Surinamu – zemljama sa ukupno oko 43 milijuna stanovnika.
Očekivano, odluka meksičkog Vrhovnog suda pogodila je tamošnje pro life aktiviste koji je žestoko osuđuju i prijete američkim scenarijem. Podsjećaju da je nakon 40 godina u SAD-u opet dopuštena zabrana pobačaja, pa su i oni spremni na dugogodišnju borbu.
Papa osuđuje fokusiranje na zabranu pobačaja
Jasno je da se Katolička crkva protivi pobačaju i da ga ne odobrava niti liberalni Papa Franjo. Međutim, on istodobno žestoko kritizira konzervativne američke kardinale i biskupe nazivajući ih zaostalima te da im ideologije zamjenjuju vjeru. U Lisabonu, na susretu sa isusovačkim svećenicima za vrijeme Svjetskog dana mladih, Papa ih je, među ostalim, optužio da se isključivo zalažu za zabranu pobačaja i rasprave o seksualnosti umjesto da se fokusiraju na brigu za siromašne i zaštitu okoliša, što se izravno sukobljava s njegovom vizijom Katoličke crkve koja u skladu s vremenom mora mijenjati svoju doktrinu, kao što je to činila i u povijesti.
Pojednostavljeno, za Papu pitanje pobačaja nije najvažnije pitanje kojim se Crkva mora baviti jer svijet obiluje mnogo većim i sudbonosnijim izazovima.