Supruga Nikole Perajice, HDZ-ovog gradskog solinskog vijećnika, zapovjednika DVD-a Vranjic i vlasnika privatne zaštitarske tvrtke prošlog je tjedna dva sata ležala na podu sa slomljenim rebrom i s modricama po glavi i cijelom tijelu. Tek nakon dva sata suprug je nazvao hitnu pomoć jer je primijetio da otežano diše, prenijeli su danas mediji.
Naravno, kao i milijune puta do sada kad je riječ o obiteljskom nasilju suprug je liječnicima i policiji tvrdio kako je pala niz stepenice. I žena je to isto u početku govorila liječnicima dok joj vjerojatno netko nije ukazao da takve ozljede nije mogla dobiti od pada. Tada je ispričala da ju je suprug pretukao. Sve to je gledalo njihovo dvoje djece.
‘Pala niz stepenice’
Solinski je slučaj ušao i u prošlotjednu MUP-ovu statistiku. Kalendar nasilja je 16. travnja zabilježio da je “u protekla 24 sata na području Republike Hrvatske iz domene nasilja u obitelji evidentiran ukupno 31 događaj, od čega pet kaznenih djela”, a dogodila su se “na području PU sisačko-moslavačke, splitsko-dalmatinske, varaždinske, vukovarsko-srijemske i zagrebačke”. Zašto je sve dospjelo u medije tek gotovo tjedan dana kasnije možemo samo nagađati, no nije isključeno da je riječ o tipičnom zataškavanju ili barem žmirenju na još jedan slučaj obiteljskog nasilja. Jer, sigurno su svi Perajicini kolege iz gradskog vijeća i iz DVD-a najkasnije drugi dan doznali što se dogodilo jer je Perajica priveden još iste večeri. Sada, kad je slučaj dospio u medije, svi javno osuđuju obiteljsko nasilje, pokreću postupak isključenja nasilnika iz stranke i govore kako nasilnik ne može biti dobrovoljni vatrogasac. Svi deklarativno, od premijera Plenkovića do anonimnih komentatora po internetu osuđuju takav čin, no stvarnost je drugačija.
– Požeško-slavonski župan Alojz Tomašević osuđen je na deset mjeseci zatvora uvjetno jer je tukao suprugu. No, on i dalje radi i opće je prihvaćen u institucijama i u društvu. Najbizarniji slučaj je ravnatelj jedne škole u Slavoniji koji je gadno pretukao ženu, a državno odvjetništvo se s njim nagodilo pa je jednoj udruzi za osobe s invaliditetom morao uplatiti 5000 kuna i tako se “oprao”. Mladena Grdovića i dalje pozivaju da gostuje na televiziji. Sve to pokazuje kako naše društvo gleda na nasilje. Društvo ne sankcionira nasilnika izopćenjem iz društva, institucije na njih gledaju blagonaklono i time se nasilnicima poručuje da neće nastradati – kaže aktivistkinja Sanja Sarnavka.
Zataškavanje obiteljskog nasilja
Neva Tolle iz Autonomne ženske kuće Zagreb, koja se već tri desetljeća bavi pomaganjem ženama žrtvama obiteljskog nasilja, naglašava kako nije strašno samo to što je Perajica prebio ženu.
– Još je strašnija činjenica da ju je s teškim tjelesnim povredama ostavio ležati na podu puna dva sata i tek tada je nazvao hitnu pomoć, vjerojatno u strahu da ona ne umre pa će biti optužen za ubojstvo.
Tolle podržava HDZ-ovo pokretanje izbacivanja iz stranke svog solinskog člana, no kaže da bi on trebao postati “persona non grata” i u javnom i u političkom životu. Je li u ovom slučaju riječ o zataškavanju ne može tvrditi, no podsjeća kako se nerijetko događa da se zločin pokuša zataškati kad su u pitanju istaknute javne osobe.
– Puno puta smo bili svjedoci takvim situacijama. Sjetimo se samo bivšeg hrvatskog diplomata Čučića koji je također tvrdio da njegova supruga “ima naviku padati niz stepenice”. Zlostavljači imaju i masu drugih isprika kojima negiraju počinjeni zločin, a nerijetko se i hvale: “Nisam ja nju jako, da sam ju jako ne bi se ona nikada više digla s poda”. Najtužnije je što i žene koje su preživjele nasilje liječnicima ili trećim osobama govore kako su slučajno pale, spotaknule se dok su usisavale, udarile su glavom u ormar… Govore to iz straha od novog nasilja – kaže Neva Tolle.
Čekamo od grada stanove za žrtve
Da za žene čiji su partneri nasilnici upravo mjere izolacije mogu biti kobne, jer će im mogućnost bijega i poziva upomoć biti dodatno sužena upozoravalo je još u ožujku Povjerenstvo za ravnopravnost spolova Grada Zagreba te je zagrebačkom gradonačelniku Milanu Bandiću i predsjedniku Gradske Skupštine Dragi Prgometu uputilo zahtjev da Grad Zagreb osigura najmanje tri stana radi privremenog smještaja žrtava obiteljskog nasilja i njihove djece s prebivalištem u Zagrebu.
“Ukoliko Grad Zagreb nema na raspolaganju stanove od gradonačelnika tražimo da sufinancira najam stana žrtvama obiteljskog nasilja za vrijeme nužne samoizolacije zbog pandemije COVID-19, a do trenutka smještaja u sigurnu kuću, skloništa za žrtve obiteljskog nasilja u Gradu Zagrebu“, pojasnila je Vesna Nađ, predsjednica zagrebačkog Povjerenstva za ravnopravnost spolova koje još uvijek čeka povratnu informaciju na zahtjev i pojasnila:
“Bojimo se da žene u ovoj situaciji radije istrpe nasilje nego potraže sklonište u sigurnoj kući jer štite djecu od potencijalne zaraze. Zato je važno omogućiti im i zdravstveno siguran smještaj.
Bojim se da odgovor na zahtjev nećemo dobiti dok još traju mjere izolacije, no ne mislimo stati. Ovakvu situaciju nitko nije predvidio, svi smo se našli u potpuno novim okolnostima i zato upozoravamo da u njima nije svima jednako. I ovaj slučaj u Solinu, gdje je suprug koji je bio u samoizolaciji premlatio svoju suprugu, nažalost, otkriva da je u ovakvim situacijama jako važno pružiti sigurnost ženama da u uvjetima mjera izolacije ne budu zatočene s nasilnim partnerima i zlostavljačima. Sada je vrijeme da se načelno riješi to pitanje.”
U vrijeme izolacije zbog koronavirusa, o čemu je Reci.hr pisao, svi su se deklarativno angažirali oko sprečavanja obiteljskog nasilja, svjesni da dom nije za sve sigurno mjesto. Policija je pokrenula kampanju “iza vrata”, Ministarstvo socijalne skrbi objavilo kako će odmah reagirati na svaki poziv, ministar Božinović nekoliko je puta pozvao sve koji doznaju za obiteljsko nasilje da to odmah prijave, a MUP-ova dnevna statistika pokazuje standardni broj evidentiranih slučajeva.
No, gospođa Perajica je dva sata ležala bespomoćno prebijena na podu, u malome mjestu, gdje nitko nije čuo njene krikove niti plač djece koja su gledala kako tata mlati mamu. A dok je statistika i dalje standardna, aktivistkinje udruga za zaštitu žrtava nasilja traže dodatni siguran smještaj za one koje uspiju pobjeći od batina.