Silovana djevojčica od 12 godina je 29. studenoga prošle godine rodila blizance carskim rezom jer joj lokalne vlasti argentinske provincije Jujuy u kojoj živi nisu dopustile prekid trudnoće premda je i tadašnji zakon to dopuštao. Samo trinaest dana kasnije donji dom argentinskog parlamenta je sa 131 glasom za, 117 protiv i 6 suzdržanih izglasao zakon kojim je pobačaj na zahtjev dopušten do 14 tjedana trudnoće. Dan prije Stare godine zakon je potvrdio i Senat čime je okončana višedesetljetna borba argentinskih žena za legalizaciju pobačaja, a Argentina je time postala prva veća zemlja Latinske Amerike u kojoj su žene ubilježile značajnu pobjedu u borbi za njihova prava. Svi se nadaju kako će taj događaj pokrenuti borbu za osiguravanje ženskih prava i u drugim dijelovima Latinske Amerike.
Zakon u toj izrazito katoličkoj zemlji usvojen je unatoč žestokom opiranju Katoličke crkve, a legalizaciju je na Twitteru kritizirao i sam Papa Franjo, inače porijeklom upravo iz Argentine. Zanimljivo je da je legalizacija pobačaja izglasana mimo stranačke discipline – za i protiv legalizacije glasali su zastupnici bez obzira na stranačku pripadnost i tako su, prvi put u povijesti svoje zemlje, ignorirali stranačku stegu. Zakon je od svog izbora 2019. godine snažno podržavao i sam argentinski predsjednik Alberto Fernandez koji je nakon izglasavanja ustvrdio kako je njegova zemlja time postala pravednija.
Pravo na sigurni pobačaj pitanje je javnog zdravlja, tvrdile su godinama aktivistice koje su se borile za legalizaciju, poručujući da se ne zalažu za pobačaje i ne preporučuju ih, ali su protiv tajnih pobačaja koji ubijaju tisuće žena. Izborile su legalizaciju nakon godina borbe u kojoj su od 2008. svake dvije godine ispočetka pokušavale progurati zakon u parlamentu.
Nažalost, za dvanaestogodišnju djevojčicu koju su vlasti prisilile roditi zakon je stigao prekasno. O njoj i njezina dva sina brine socijalna služba.
Prema podacima Centra za reproduktivna prava Hrvatska pripada onoj grupi pravednijih zemalja u kojima je pobačaj legalan. U teoriji. U praksi, kao što je Reci.hr više puta pisao, pobačaj je kod nas sve teže dostupan zbog masovnog pozivanja liječnika na priziv savjesti, a pandemija covida 19 dodatno je otežala pristup toj zdravstvenoj uslugi. SDP-ov prijedlog Zakona o pobačaju uvršten je čak i na dnevni red posljednje sjednice Sabora, i to po hitnom postupku, no rasprava još nije na redu i ne zna se kad će. Renata Sabljar Dračevac, predsjednica saborskog Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku, vjeruje da i HDZ priprema svoj prijedlog Zakona o pobačaju, no očito je da ne žure. Uostalom, rok do kojega je stari zakon trebalo zamijeniti, a koji je svojom odlukom propisao Ustavni sud, već je odavno prošao, o čemu smo također pisali.
Samo polovica žena u svijetu može legalno na pobačaj
Od milijardu i 662 milijuna žena reproduktivne dobi nešto više od polovice ih živi u zemljama u kojima je pobačaj dopušten na zahtjev ili pak zbog socijalnih ili ekonomskih razloga, što se u pravilu jako liberalno tumači. Ostale su osuđene na ilegalne zahvate ili na bijeg u neku od zemalja gdje će im zahvat biti omogućen. No, takvi su pothvati skupi i komplicirani, pa većina siromašnijih žena i djevojaka riskira svoje zdravlje i život pobačajem obavljenim u ilegalnim uvjetima. Svake godine 23 tisuće žena umre od posljedica takvih ilegalnih pobačaja, a deseci tisuća trpe ozbiljne zdravstvene posljedice, podaci su Svjetske zdravstvene organizacije. Centar za reproduktivna prava redovito prati promjene u zakonodavstvu država, a posljednji podaci govore sljedeće:
5% ili 90 milijuna žena reproduktivne dobi živi u jednoj od 26 zemalja u kojima je pobačaj potpuno zabranjen
22% ili 359 milijuna žena reproduktivne dobi živi u jednoj od 39 zemalja u kojoj je pobačaj dopušten samo ako je ugrožen život žene
14% ili 237 milijuna žena reproduktivne dobi živi u jednoj od zemalja u kojima je pobačaj dopušten zbog zdravstvenih razloga
23% ili 386 milijuna žena reproduktivne dobi živi u zemljama u kojima je pobačaj dopušten zbog socijalnih ili ekonomskih razloga
36% ili 590 milijuna žena reproduktivne dobi živi u zemljama u kojima je pobačaj dopušten na zahtjev, najčešće do 12 tjedana gestacijske dobi