Istanbulska konvencija, akt Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, potpisana je 11. svibnja 2011. u Istanbulu, najvećem gradu Turske, države koja ju je prva ratificirala u ožujku 2012. A prije dva dana turski je predsjednik Recep Tayyip Erdogan potpisao odluku o povlačenju iz Konvencije! Erdogan je ista ona osoba koja je Konvenciju kao premijer Turske potpisala 2011. godine i ratificirala je godinu kasnije. U godini potpisivanja u Turskoj je zabilježeno 125 femicida, prošle godine ih je bilo 409, a od početka ove godine ubijeno je 77 žena, dakle svakog dana jedna.
Erdoganov glasnogovornik Fahretin Altun iznio je nevjerojatne razloge za povlačenje iz Istanbulske konvencije: “Istanbulsku konvenciju, koja je prvobitno bila namijenjena promicanju ženskih prava, otela je skupina ljudi koja pokušava normalizirati homoseksualnost, što je nespojivo s turskim socijalnim i obiteljskim vrijednostima”.
Turskom ministru policije LGBTQI osobe su perverznjaci
Konzervativniji dio Erdoganove vladajuće Stranke pravde i razvoja (AKP), kao i drugi konzervativci, ne prihvaćaju temeljnu ideju Konvencije te je okrivljuju i da ohrabruje razvod, što je u njihovom svjetonazoru nedopustivo. Redovito šalju poruke kako žene i muškarci ne mogu biti jednaki te da žena bez djece ne vrijedi. Za ministra unutarnjih poslova LGBTQI osobe su perverznjaci, a ministrica obitelji, rada i socijalne politike tvita da su “ženska prava i dalje zaštićena turskim zakonima”.
No, prema podacima UNWOMEN ti isti zakoni omogućavaju da 40 posto žena bude izloženo fizičkom ili seksualnom nasilju, da ih se 30 posto udaje prije osamnaeste godine, da trećini djevojčica obitelji ne dopuštaju ići u školu, a njih 11 posto ne smiju imati posao jer im obitelji to ne dozvoljavaju. I samo se jedna od deset žena izloženih nasilju obrati instituciji za pomoć!
Ženske udruge i oporbene stranke u Turskoj optužile su vlast da potiče nekažnjavanje nasilja, a sve međunarodne organizacije i brojne države pozvale su Erdogana da razmisli o svom potezu jer šalje pogrešnu poruku svijetu u kojemu raste nasilje nad ženama.
Europska ultradesnica Istanbulsku okreće naopako
Rada Borić, saborska zastupnica, upozorava da je međunarodni dokument obavezan nakon ratifikacije čime postaje zakonski akt kojeg se država mora pridržavati i provoditi njegove odredbe.
“Europska ultradesnica cijelu je Istanbulsku konvenciju okrenula naopako zloupotrebom sintagme rodne ideologije. Sjetimo se, to su bili glavni argumenti i hrvatskih protivnika Konvencije uoči njenog ratificiranja, no pojam rodno utemeljenog nasilja imali smo i u ranijim zakonima.”
Hrvatska vlada ne najavljuje povlačenje iz Istanbulske konvencije, no kako se ona kod nas provodi u praksi?
Slabo – odgovara Rada Borić i podsjeća na činjenicu da nismo ispunili uvjet o skloništima za žrtve nasilja, tek su raspisani natječaji za neka od njih.
I feministička teologinja Lana Bobić, aktivistkinja Platforme za reproduktivnu pravdu, kaže da se Istanbulska konvencija u Hrvatskoj ne implementira ozbiljno.
“Negira se rodna utemeljenost nasilja, diže se moralna panika oko takozvane rodne ideologije, a socijalna skrb, policija i sudstvo ne prepoznaju nasilje nad ženama kao rodno utemeljeno, što je ključ u njegovu suzbijanju. Naši zakoni uglavnom su ujednačeni s Konvencijom, ali se ne provode u praksi.”
Što znači kad je međunarodna konvencija obvezujuća?
“Zemlje koje su ratificirale konvenciju dužne su je provoditi, a ako država ne zaštiti žrtvu, ona je zbog toga može tužiti.” tumači Lana Bobić koja strahuje da će povlačenje Turske iz Istanbulske konvencije ohrabriti i Poljsku, koja također najavljuje povlačenje.
Štoviše, desničarska poljska vlada priprema alternativu za Istanbulsku, kojom bi zabranila pobačaj i homoseksualne brakove, a za svoju ideju pokušava zagrijati i druge zemlje. Vlade Hrvatske, Češke, Slovačke i Slovenije dobile su od poljskog Ministarstva pravosuđa pismo u kojem im iznosi svoju viziju zaštite života začetog djeteta i koncept braka kao isključive zajednice žene i muškarca. Povod za to su im “stalne prijetnje obitelji”, tvrde kako obiteljsko nasilje uzrokuje slom tradicionalnog obiteljskog modela, a prava LGBTQI osoba prijete obiteljima. Stoga traže međunarodnu zaštitu od suvremenih ideologija!
Odgovor takvim tvrdnjama najkraće je sažela Marcelina Zawisza, zastupnica poljske lijeve stranke Razem: “Ne razumijem kako mi činjenica da netko voli drugu osobu može biti prijetnja?”
Što su političari poručili Erdoganu?
Povlačenje Turske iz Istanbulske konvencije duboko je razočaralo svjetske političare koji od subote Erdoganu šalju poruke da preispita svoju odluku.
Ursula von der Leyen, predsjednica Europske komisije: Žene zaslužuju snažan pravni okvir da ih zaštiti. Nasilje nad ženama ne može se tolerirati.
Josep Borrell, šef europske diplomacije: Nadamo se da će se Turska ponovno pridružiti Europskoj uniji u obrani prava žena i djevojčica, što je temeljni element ljudskih prava, mira, sigurnosti i jednakosti u 21. stoljeću.
Marija Pejčinović Burić, glavna tajnica Vijeća Europe: Povlačenje Turske iz Konvencije poražavajuća je vijest koja ugrožava zaštitu žena u Turskoj, Europi i šire. Svrha Konvencije je spriječiti nasilje nad ženama, zaštititi žrtve i procesuirati počinitelje te podržava temeljno ljudsko pravo žena na život bez nasilja. Napuštanjem Konvencije Turska i turske žene lišit će se vitalnog alata za suzbijanje nasilja.
Joe Biden, predsjednik SAD-a: Povlačenje je duboko razočaravajuće, riskira ugrožavanje zaštite i temeljnih prava žena i djevojaka u Turskoj i šalje opasnu poruku širom svijeta.
Ministarstvo vanjskih poslova Njemačke: Ni kulturne ni vjerske ni druge nacionalne tradicije ne mogu poslužiti kao izgovor za ignoriranje nasilja nad ženama.
Ministarstvo vanjskih poslova Francuske: Odluka Turske označava novo nazadovanje ove zemlje u pogledu poštivanja ljudskih prava.