Europski sud za ljudska prava danas je donio presudu u korist P. Sabalić, lezbijke koja je tužila Republiku Hrvatsku jer je propustila adekvatno kazniti počinitelje koji su zbog homofobije djevojku mučili i vrijeđali, što se u kaznenom zakonu prevodi u zločin iz mržnje. Još točnije, nečovječno postupanje i mučenje osobe zbog njezine seksualne orijentacije. Hrvatsko je pravosuđe imalo priliku presuđivati u ovom slučaju, ali ga uopće nije tretiralo kaznenim djelom. Tek običnim prekršajem, što je Europskom sudu, potpuno logično, bilo neprihvatljivo kad su ušli u detalje slučaja. Prije 11 godina djevojku je, tada joj je bilo 28, po izlasku iz noćnog kluba u Zagrebu brutalno pretukao muškarac M. M. i to nakon što je odbila njegovo nabacivanje, naglasivši da je lezbijka. Sabalić je završila u bolnici, a policija je zahvaljujući svjedokinjama brzo pronašla nasilnika, no protiv njega je podignuta tek prekršajna prijava za remećenje javnog reda i mira. Naposlijetku je prekršajno kažnjen s 300 kuna, a kaznena se prijava, nakon što je za isto djelo prekršajno gonjen – više nije mogla podići.
Na Europskim sudu za ljudska prava, kojem se Sablić obratila uz podršku Zagreb Pridea i odvjetnica Ane Bandalo i Natalije Labavić, danas je izvojevala veliku moralnu pobjedu. Hrvatska država, čija nadležna tijela nisu na pravi način uzele ovaj slučaj u ruke, žrtvi će usto morati po presudi Europskog suda platiti 10 tisuća eura odštete, te još 5.200 eura naknade za sudske troškove.
„Ovom presudom je jasno rečeno da je Hrvatska povrijedila zabranu nečovječnog postupanja i mučenja prema osobi zbog njene seksualne orijentacije. Današnji ishod velika je pobjeda za LGBTIQ prava u Hrvatskoj, ali i mnogo više. Zločin iz mržnje ne pogađa samo žrtvu već se sve njegove posljedice osjećaju i u cijeloj LGBTIQ zajednici. Nasiljem nad jednom osobom pripadnicom manjine vrši se nasilje nad cijelom manjinom. Taj gnusni zločin iz mržnje sa svim okolnostima napada i brojnim svjedokinjama je zagrebačkoj policiji bio vrlo jasno predočen jer je Sabalić bez okolišanja rekla da je lezbijka i da je to jedini razlog napada“, navodi se u priopćenju Zagreb Pridea, koji je žrtvi odmah pružio stručnu i pravnu pomoć, a Europski sud je presudu donio temeljem povrede članka 3. (zabrana mučenja) i članka 14. (zabrana diskriminacije) Europske konvencije o ljudskim pravima.
Valja napomenuti kako je predmet P. Sabalić protiv Hrvatske i najvažniji strateški slučaj koji je inicirala udruga Zagreb Pride i odvjetnice Bandalo i Labavić, a u tužbi su se Zagreb Prideu kao umješači pridružile i međunarodne udruge za zaštitu ljudskih prava (ILGA-Europe iz Bruxellesa i AIRE Centre iz Londona) te profesionalne udruge pravnika (International Commission of Jurists iz Ženeve).