LGBTIQ fobija postoji u obrazovanju, a na tu je temu kroz panel raspravu jučer otvoren 8. Festival queer i feminističke kulture Smoqua, koji organizira Lezbijska organizacija Rijeka LORI. Dvadesetak festivalskih događanja na nekoliko mjesta susreta riječke kulturne scene i mladih u Rijeci tijekom ovogodišnje će se SMOQUA-e događati do subote, a otpor i otpornost lajt je motiv cijelog festivala.
Panel o ‘LGBTIQ fobija u obrazovanju zaključuje – sigurnost počinje s nama!’ o položaju LGBTIQ+ djece i mladih u školama govorile su Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić te nekoliko profesorica i stručnih suradnica iz područja obrazovanja.
Nakon panela uslijedilo je online predavanje Petera Dankmeijera, direktora organizacije GALE (Global Alliance for LGBT Education). U kultom riječkom Palachu potom je otvoren Queer grad gdje je publika imala prilike razgovarati s 10-ak udruga iz cijele Hrvatske koje rade s mladima i/ili u području ljudskih prava, čuti inspirativne priče i povezati se sa zajednicom. U formi opuštene ćakule u Stvar arhiviranja naročito je mlađa populacija bila vrlo zainteresirana čuti o tome kako je živjeti kao trans osoba u Hrvatskoj, čuju li se glasovi Romkinja u Europi i koje su žene obilježile feminizam u regiji uz sjajne govornice i govornike.
Nakon toga, uslijedilo je druženje uz Games&Hangout iz Zagreba te Queer karaoke LORI Grupe mladihopisala je jučerašnja događanja Antonija Stojanović Almesberger, voditeljica Festivala queer i feminističke kulture Smoqua.
„Okupili smo osobe koje dolaze iz različitih područja stručnosti, jer vjerujemo da zajedničkim naporima, razmjenom znanja i iskustava i nadasve, kontinuiranom edukacijom, možemo učiniti naše društvo plemenitijim, društvom koje osigurava jednaka prava i mogućnosti svima – sigurnost počinje s nama!”, izjavila je Antonija Stojanović Almesberger te naglasila: “Ove godine željele smo na otvorenju festivala u središte pažnje postaviti pitanje LGBTIQ fobije u obrazovanju te položaja LGBTIQ djece i mladih u školama. Udruga LORI od 2012. godine provodi program Suzbijanje LGBTIQ fobije u obrazovnom sustavu, provodi edukativne radionice s učenicima i učenicama srednjih škola u Rijeci i okolici, organizira seminare za nastavno i stručno osoblje. Izdale smo brojne važne publikacije na tu temu, a neke od recentnijih su: Istraživanje „Iskustva i potrebe mladih LGBTIQ osoba u Hrvatskoj“ – prvo u Hrvatskoj te vrste (Štambuk, LORI, Dugine obitelji 2022) koje jasno pokazuje da mlade queer osobe u Hrvatskoj nemaju adekvatnu podršku i uveliko doživljavaju homofobiju u školskom okruženju, te Analizu udžbenika i kurikuluma u suradnji s Amirom Hodžićem gdje se potvrđuje da su LGBTIQ sadržaji u nastavnim materijalima uglavnom nevidljivi, nedovoljno zastupljeni i/ili marginalizirani.