Sva istraživanja o seksualnom ponašanju mladih u Hrvatskoj, te njihovom spolnom i reproduktivnom zdravlju govore o visokoj razini rizičnih ponašanja adolescenata! O visokoj razini ugroza njihova mentalnog i tjelesnog zdravlja. Neredovita upotreba kondoma, nepoznavanje vlastita tijela i neznanje o temeljnim činjenicama funkcioniranja reproduktivnih organa, pa sve do činjenice da više od polovice mladih u partnerskim vezama doživi neki od oblika nasilja, samo su neki od rezultata istraživanja koja potvrđuju poraznu sliku odnosa društva prema mladima! Odgovornost za neznanje i neupućenost mladih o ljudskoj seksualnosti i prepuštanje mladih da o seksualnosti, o emocijama te odnosima prema drugima uče sami, pa i na ulici, a ne kroz redovno obrazovanje, nose odrasli. Točnije, kreatori onih sustavnih, patrijarhalnih i zastarjelih politika, a koje već desetljećima priječe uvođenje sveobuhvatnog seksualnog obrazovanja u škole.
„Ako već danas ne krenemo u uvođenje sveobuhvatnog seksualnog obrazovanja u škole, situacija može biti još i lošija. Sadržaji vezani uz seksualno i reproduktivno zdravlje provode se tek jedan školski sat godišnje! U hrvatskim školama o seksu se uči kroz međupredmetnu temu „Zdravlje“ koja temama seksualnosti i reproduktivnog zdravlja pristupa na zastarjeli način – bazira se na medikalizaciji seksualnosti i konzervativnom pristupu, izostavljajući teme rodnih stereotipa, ravnopravnosti, postavljanja i poštivanja granica te uvažavanja različitosti. S obzirom na to da Ministarstvo znanosti i obrazovanja podržava postojeći model učenja o seksualnosti i reproduktivnom zdravlju, veliku ulogu u pokretanju pozitivnih promjena mogu imati gradovi“, ističe Nataša Bijelić, stručna suradnica CESI – Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje na programu Spol, rod i seksualna prava.
Kako bi potaknuli vladajuće Grada Zagreba, da u zagrebačkim školama u tom smjeru povuku konkretne poteze, a javnost na raspravu, CESI sutra, 17. svibnja, s početkom u 10.30 u zagrebačkoj Uraniji – prostoru kreacije na Kvaternikovom trgu 3/3 – organizira okrugli stol na kojem će se odgovoriti na pitanje: Trebaju li mladi učiti o seksualnosti na greškama ili na nastavi, na tulumu ili predavanju, od svećenika ili nastavnika?
Stručnjaci za temu seksualnosti mladih razgovarat će o zabrinjavajućim rezultatima istraživanja, trendovima koji okružuju mlade i hitnosti oformljivanja stručne radne skupine koja bi odmah krenula s izradom kurikuluma. Svoja iskustva razmijenit će dr. sc. Jasenka Grujić, specijalistica ginekologije i opstetricije te dobitnica Nagrade Grada Zagreba za 2024. godinu, Tea Čičić, stručna suradnica i socijalna radnica u Centru za nestalu i zlostavljanu djecu i Nataša Bijelić, stručna suradnica CESI na programu Spol, rod i seksualna prava. Raspravi na okruglom stolu odazvali su se i Luka Juroš, pročelnik Gradskog ureda za obrazovanje, mlade i sport i njegova pomoćnica Iva Milardović Štimac. Raspravom će moderirati Anamarija Sočo iz Statusa M.
CESI je protekli tjedan započeo kampanju za uvođenje sveobuhvatnog seksualnog obrazovanja u zagrebačke osnovne i srednje škole. Provokativnim plakatima postavljenim diljem glavnog grada i radijskim spotovima CESI upozorava kako je krajnje vrijeme za konkretne poteze vladajućih u Zagrebu. CESI okruglim stolom vlasti u Zagrebu pruža prostor za razmjenu mišljenja te ističe važnost školske seksualne edukacije utemeljene na znanstvenim činjenicama.