Najmanje se u javnosti govori o ženama starije životne dobi koje u znatnom broju trpe nasilje, a rijetko ga prijavljuju. Ovim je riječima Rada Borić, članica saborskog Odbora za ravnopravnost spolova i predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova Grada Zagreba, počela kratku prezentaciju kampanje Nevidljive svojim kolegicama iz saborskoga Odbora za ravnopravnost spolova na današnjoj sjednici.
Kampanja je započeta studenom 2022. godine na području Zagreba, srž kampanje bilo je istraživanje koje je prvi put donijelo jasne podatke o tome koliko osoba starije životne dobi, među kojima su pretežito žene, doživljava nasilje, kakvu vrstu nasilja, tko su počinitelji nasilja te prijavljuju li ga i kome. Istraživanje je provedeno kroz upitnike podijeljene po domovima zdravlja, domovima umirovljenika, mjesnim odborima, centrima za socijalnu skrb, općenito na mjestima gdje se umirovljenici najčešće okupljaju. Sam odaziv bio je fascinantan – čak 1430 osoba ispunilo je upitnik i vratilo ga u kutiju, a među njima je čak 19,3 posto onih koji su priznali da su doživjeli ili doživljavaju neku vrstu nasilja. Kako je prema posljednjem popisu stanovništva u Zagrebu gotovo sto tisuća žena starije životne dobi, istraživanje je pokazalo da njih gotovo dvadeset tisuća trpi neku vrstu nasilja.
Žrtve ne prijavljuju jer ne vjeruju institucijama i boje se
“Najviše ispitanica i ispitanika, 34 posto, doživjelo je psihičko nasilje, 23 posto zanemarivanje, 19,9 posto ekonomsko nasilje, 15 posto uznemiravanje i 7,8 posto fizičko nasilje. Gotovo 60 posto počinitelja su članovi obitelji, najčešće intimni partneri, slijede ih sinovi i kćeri, a nakon njih su institucije, kao što su domovi umirovljenika, liječnici i drugo zdravstveno osobe, zaposlenici socijalnih službi i drugih državnih institucija”, naglasila je Rada Borić.
Poražavajući je podatak da više od 80 posto žrtava nasilja to ne prijavljuje jer ne vjeruju da bi to išta promijenilo, ne vjeruju institucijama, ili se pak boje ili stide. Strah ih je od nasilnika koji bi ih, ako ga prijave, mogao još žešće maltretirati, a stide se kad su u pitanju djeca jer osuda okoline često glasi: “tko ti je kriv, tako si ga/ju odgojila”.
Rada Borić najavila je novu akciju u Zagrebu – osnivanje mobilnih timova po četvrtima koji bi obilazili osobe starije životne dobi, pogotovo one koje žive same i to često ispod granice siromaštva.
Policija ističe da je Hrvatska među najsigurnijim zemljama
Prije prezentacije istraživanja Nevidljive članice Odbora su primile na znanje izvješće o radu policije u 2023. godini koje, suprotno spomenutom istraživanju, ističe dobre brojke. Tako Hrvatska spada u najsigurnije zemlje svijeta, a prva je na listi sigurnih zemalja za noćne šetnje. Tako su lani razriješena sva 23 počinjena ubojstva, bilo je najmanje prekršaja protiv javnog reda i mira u posljednjih deset godina, procesuirano je 58,7 posto više počinitelja kaznenih djela…
Loša je vijest da je zabilježeno 18 posto više kaznenih djela obiteljskog nasilja te da je u porastu spolna zlouporaba djece u cyber svijetu. Isto tako, nezakonite migracije su porasle za 37,7 posto u odnosu na 2022. godinu, a u brojkama je to više od 69 tisuća nezakonitih prelazaka državne granice, što je rekordan broj.
Veliko istraživanje na području Grada Zagreba provedeno je među osobama starije životne dobi 2022., a objavljeno početkom 2023. godine, a provele su ga sociologinje Snježana Beroš, Renata Ivanović i Branka Stipić te komunikologinja Mirta Vranješ.