Od 1430 ispitanica i ispitanika koji su ispunili upitnik o nasilju prema osobama starije životne dobi (65+) njih čak 19,3 posto doživljava ili je doživjelo neki oblik nasilja. Svaka peta osoba! Među njima je 90 posto žena, koliko ih je ispunilo upitnik. Istraživanje je provedeno u okviru kampanje NeVidljive koju je lani u studenome pokrenulo Povjerenstvo za ravnopravnost spolova grada Zagreba, a upitnik je distribuiran u centrima za socijalnu skrb, domovima i udrugama umirovljenika, domovima zdravlja i mjesnoj samoupravi.
Najviše ispitanica i ispitanika doživjelo je psihičko nasilje (34 posto), zanemarivanje (23 posto), ekonomsko nasilje (19,9 posto), uznemiravanje (15 posto) te fizičko nasilje (7,8 posto). Najviše počinitelja nasilja – čak 59,5 posto su članovi obitelji (supružnik, partner ili djeca), a odmah iza nasilja doživljenog u obitelji slijedi institucionalno nasilje. U čak ukupno 16,7 posto slučajeva ispitanici iskazuju da su nasilje doživjeli od zaposlenika domova umirovljenika, liječnika ili zdravstvenog osoblja te zaposlenika socijalnih službi i drugih u državnim institucijama.
Ne prijavljuju nasilje jer se srame
Porazna je činjenica da 81 posto žrtava nasilja nije to prijavilo jer ne vjeruju da bi njihova prijava išta promijenila (42,1 posto), 16,7 posto nije prijavilo zbog srama, 14 posto jer ne vjeruju institucijama, 11,4 posto zbog srama, a isto toliko zbog straha. Oni koji su se ipak ohrabrili ili odlučili prijaviti nasilje ili su se potužili, činili su to najčešće članu obitelji (22,1 posto), prijateljima (20,2 posto), potom liječnicima (14,8 posto) ili medicinskoj sestri (5,1 posto), dok se policiji obratilo samo 12,1 posto žrtava. Od ostalih adresa gdje su odlučili potražiti pomoć su susjedi (8,2 posto), centri za socijalnu skrb ili zaposlenici doma umirovljenika (svakome od njih obratilo se po 6,6 posto žrtava).
Zabrinjavajuće je i da 35 posto ispitanika u svojoj bliskoj okolini znaju za ljude starije od 65 godina koji doživljavaju nasilje, što govori kako je nasilje prema starijim osobama još prisutnije nego što pokazuju rezultati istraživanja na pitanje jeste li vi doživjeli neki od oblika nasilja. Oni koji poznaju ljude iznad 65 godina koji doživljavaju nasilje ističu da je riječ o zanemarivanju (27,6 posto), potom psihičkom nasilju (25,8 posto) te uznemiravanju (19,4 posto), a 13,2 posto ispitanih je iskazalo kako u svojoj okolini znaju za ljude koji su doživjeli fizičko nasilje 13,2 posto te 11,8 posto ekonomsko nasilje i 2,2 posto seksualno nasilje.
Dvadesetak tisuća starijih osoba u Zagrebu izloženo nasilju
Kad se rezultati istraživanja usporede s populacijom Grada Zagreba, može se zaključiti da dvadesetak tisuća osoba starijih od 65 godina doživljava neki od oblika nasilja, a porazna je činjenica, s obzirom na vrlo mali broj prijavljenih slučajeva, uistinu nevidljivi.
Rada Borić, predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova, najavila je daljnje akcije u osvještavanju i pomoći žrtvama uz zaključak da naši stariji sugrađani, ponajprije sugrađanke, jer su one najčešće žrtve, osim što žive od malih mirovina žive i različite vrste nasilja. Žalosno je da u slučajevima nasilja u pravilu žrtva mora izaći iz svoga doma dok nasilnik ostaje u njemu.
Istraživanje provele su sociologinje Snježana Beroš, Renata Ivanović i Branka Stipić te komunikologinja Mirta Vranješ.