Jednostavno je kao dan: Ili si za ili nisi? Ili pristaješ, ili ne pristaješ.
Svako za sebe najbolje zna što želi i osjeća, pa svako za sebe to i kaže.
O čemu se tu ima debatirati? Kakvih bi tu dilema ili problema moglo biti?
Je li uistinu baš tako jednostavno?
Naravno da nije.
Pa zapitajmo se:
– Što mi to znamo, a što sve ne znamo o pristanku na seks?
– Kakva iskustva s tim pojmom imamo?
– Što znamo o zakonima koji bi regulirali pravo na pristanak, ili ako hoćete prekršenom pravu osobe koja nije dala pristanak?
– Koje su sve to situacije kad dođe do nepoštivanja dogovora ili nerazumijevanja?
Pitanja kojima žele istražiti ovo potpuno nepoznato područje, a posebice među mladima i njihovo poimanje i definiranje seksualnog pristanka te koja su im o njemu znanja i koji stavovi postavili su istraživači Pravnog fakulteta u Zagrebu. Upravo provode istraživanja o seksualnom pristanku o seksualnom pristanku među osobama starijim od 18 godina na području Republike Hrvatske.
Anketa je anonimna i uzima desetak minuta, a može joj se pristupiti OVDJE
„Cilj nam je istraživanjem dobiti uvid u razmišljanja o seksualnom pristanku i razinu znanja o tome što je seksualni pristanak. U ovom istraživanju također ispitujemo razmišljanja o tome treba li stealthing, Uklanjanje kondoma tijekom ili prije seksualnog odnosa bez pristanka i znanja partnera biti kažnjivo djelo“, pojašnjavaju mag. act. soc Tea Ritoša i dr. sc. Luka Stanić sa Studijskog centra socijalnog rada Pravnog fakulteta u Zagrebu koji istraživanje i provode.
Istraživanja o stavovima i znanjima o seksualnom pristanku nema
Na ovu temu, napominju, nedostaje istraživanja pa nema podataka o tome kako osobe u Hrvatskoj razmišljaju i definiraju seksualni pristanak.
“Unatoč sve većoj pozornosti koja se u društvu i medijima pridaje seksualnom pristanku te činjenici da je Hrvatska ratificirala Istambulsku konvenciju i u Kaznenom zakonu izjednačila silovanje sa seksualnim odnosom bez pristanka, i dalje smo zabrinuti oko toga shvaća li se u društvu što je to seksualni pristanak. Hrvatska je država koja ima stopu silovanja ispod prosjeka EU, ali mogući razlog tome je što je silovanje u Kaznenom zakonu dugo bilo odvojeno od seksualnog odnosa bez pristanka. Također, nekoliko je država, primjerice Španjolska ili Australija) nedavno uvelo stealthing kao kazneno djelo te nas zanima percepcija javnosti o stealthingu kako bismo procijenili potrebu za osvještavanjem i o ovoj temi“, istaknula nam je Tea Ritoša.
Pristanak i stealthing su česte teme koje Reci.hr otvara
Temu seksualnog pristanka i važnosti njegovog razumijevanja kao dogovora osoba da u seksualni odnos ulaze obostrano, entuzijastički i dogovorno i međusobno odgovorno, puno smo puta obradili kroz niz članaka, a posvetili smo joj i jednu od emisija našeg edukativnog serijala Sex Ed Glossary, kojega smo radili u partnerstvu s kolegama i kolegicama RTV Slovenija, a koju možete pogledati OVDJE:
O stealthingu kao pojavi uklanjanja kondoma tijekom seksualnog odnosa bez pristanka partnera ili partnerice također smo puno pisali te smo toj temi posvetili također jednu od epizoda serijala Seks ED Glossary (Seks Ed Pojmovinka, koju možete pogledati OVDJE: