Oni ‘ordiniraju’ plažama, ulicama, kafićima i klubovima. Oboružani su tehnikama zavođenja i manipuliranja. Mogu navući puno lica, ovisno kako procjene da će im koje otvoriti vrata do žene koju su uzeli metom kako bi je zaveli i ostvarili seks. Ne prihvaćaju odbijanje, a žensku pristojnost tumače ženskim flertom i pristankom. Imaju svoje učitelje, takozvane ‘umjetnike zavođenja’ ili pickup artiste (PUA) koji ih kroz tečajeve uče što odjenuti, koji jezik govoriti, što pričati, kako se ponašati i kako priči ženama u javnom prostoru i dobiti što su naumili. Sve to ne bi bilo ništa neobično s čime se ne susrećemo otkako je ljudskog roda i odnosa između muškaraca i žena da ta škola zavođenja i postupci nisu temeljeni na vrijednostima koje ženu diskriminiraju i da se pickup artisti ne služe tajnim snimanjem i praćenjem kako bi skupili što više materijala za unaprjeđenje ili prenošenje svojih tehnika. Pojavu PUA muškaraca i problem ove novije vrste seksualnog maltretiranja prošli je tjedan u svom blogu opisala sociologinja Paula Brečak te otkrila kako ‘umjetnika zavođenja’ ima i u hrvatskim gradovima. Štoviše, nakon objave bloga prilila je brojna svjedočenja žena koje su prepoznale da su bile žrtve PUA. U intervjuu koji je Paula Brečak dala za Reci.hr otkriva i kako su njihova meta posebice žene koje u javnom prostoru nisu u društvu, pa su im one ‘lakši plijen’, kao i žene koje imaju neku izražajniju tjelesnu osobinu, dugu ili kratku kosu, tetovažu, više ili manje kilograma, višeg ili nižeg rasta, što kao neka od činjenica ‘uletačima’ posluži za početak konverzacije.
U društvu se ova pojava još ne prepoznaje kao vrsta seksualnog maltretiranja što priznaju i žene koje su im bile žrtve, pa navode kako se ‘napasnika’ nisu mogle riješiti. Kako su čak bile u situaciji da se moraju dići od stola, napustiti kafić i ostavili nepopijenu kavu, jer je to bio jedini način maknuti se od napasnika. Kako ih prepoznati i kako se obraniti naziv je novog bloga u kojem Paula Brečak savjetuje prvo, kako uopće prepoznati seksualnog napasnika te kako se od njega obraniti.
„Budući se radi o razrađenim tehnikama, a mnoge od njih imaju i svoja imena o njima se prvo treba javno progovoriti. Treba te obrasce ponašanja koje ti muškarci primjenjuju prema ženama razobličiti, kako bi žena kojoj neznanac pristupa mogle prepoznati lažno lice i lažne riječi“, pojasnila je Paula Brečak zašto je važno znati prepoznati ‘peacockingom’ ili odijevanje u žarke boje, zašto biti sumnjičav ako neznanac počne isticati neku svoju vještinu, primjerice, čitanje iz dlana. Kako prepoznati ‘negging’, jedan od oblika PUA uleta, što je vrsta komplimenta koja ženi istodobno vrijeđa samopouzdanje, jer se ističe neka od njezinih tjelesnih osobina. Valja znati da ti muškarci imaju posebne tehnike za dan, kao i ulete za večer, kafić, na ulici, na plaži…
Biti jasna i glasna u odbijanju svakako je prvi savjet koji preporuča ženama koje prepoznaju da su postale meta pickup artista: „Treba koristiti prisustvo drugih ljudi, da čuju. Ako je napasnik i dalje uporan, jer oni su učeni da ne postoji odbijanje, odnosno, odbijanje tumače provokacijom i svojevrsnim testom, valja nastaviti sve glasnije govoriti „nisam zainteresirana, pusti me na miru…“, a ako maltretiranje ne prestaje valja primijeniti i druge tehnike, pridružiti se grupi djevojaka i reći da su prijateljice, a one će zasigurno shvatiti i dati podršku.“
Što ako je večer, nema u blizini puno ljudi, glasno odbijanje nema tko čuti?
„Ne savjetujem da ga se provocira, već da se ostane pribrana te kao pomoć da se maši mobitela i počne snimati ili zvati nekoga navodeći mjesto gdje se nalazi“, jedan je od savjeta sociologinje koja već par godina na svom blogu piše o temama iz područja ljudske seksualnosti te među ostalim razotkriva i negativne pojave.
PRAVOBRANITELJICA VIŠNJA LJUBIČIĆ: Neprihvatljivo je nametljivo zavođenje i manipulacija
O ovoj se pojavi zapravo ne govori, a takozvanim umjetnicima zavođenja još se i daje medijski prostor putem kojega dobivaju dodatnu popularnost i priliku širenja svog u konačnici biznisa, kao i širenja niza oblika diskriminacijskog ponašanja prema ženama i seksualnog maltretiranja. Postavili smo stoga upit Pravobraniteljici za ravnopravnost spolova Višnji Ljubičić ima li saznanja o ovaj pojavi, moguće i prijava žena koje su bile žrtve pickup artista. Dobili smo odgovor:
„Ured Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova je nedavno primio pritužbu na pojavu tzv. pickup artista. Imali smo jednu sličnu pritužbu prije otprilike godinu dana kada nam je skrenuta pozornost na Instagram i Facebook profile „Društvena dinamika u službi zavođenja“, vlasnik kojih nije bio građanin Hrvatske. Napominjemo da Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova nema ovlasti postupanja i nije nadležna za objave građana/ki na društvenim mrežama Instagramu, Facebooku, Youtubeu i sl., ali smatramo da je od izuzetne važnosti educirati mlade žene i muškarce o načelima ravnopravnosti spolova kako bi i jedni i drugi osvijestili da se u međusobnim odnosima radi prvenstveno o cjelovitom poštivanju druge osobe, što znači da je svaka manipulacija u svrhu iskorištavanja druge osobe kao i korištenje bilo kakvih oblika neželjenog nametljivog ponašanja potpuno neprihvatljivo. Stoga postoji potreba osvještavanja i edukacije na svim razinama i za sve ciljane skupine za što se Pravobraniteljica kontinuirano zalaže. U svrhu edukacije dobrodošli su tekstovi i zalaganje sociologinje na njezinom blogu jer se na taj način o ovoj problematici osvještava širi krug ljudi.