Voditelji popularnog Instagram profila Grof Darkula upravo su izdali svoju prvu knjigu. Zove se „Priručnik za preživljavanje“. Riječ je o 20 priča, poglavlja kroz koje se autori osvrću na goruće probleme balkanskog društva. U fokusu su partnersko i obiteljsko nasilje, stigmatizacija mentalnih bolesti, kriminalizacija pobačaja, mizoginija s jedne strane i prava žena s druge, prava LGBT populacije te manjina. O tim temama Grof piše i na svom Instagram profilu posljednje tri godine, kojega danas prati više od 50 tisuća ljudi. I provociraju na promjenu. Na način da bitno odvaja od nebitnog. Prepoznaje laž, spoznaje istinu. Raskrinkava laž. Ukazuje na manipulacije, nazva stvari i odnose pravim imenom i pritom ih argumentira. I što je najvažnije, ima hrabrost i srce to podijeliti sa svijetom nasuprot mržnji, nasuprot mizoginiji, homofobiji. Nasuprot sistemskom političkom i vjerskom nasilju, koje se svakodnevno producira i truje ljude i društvo i to najviše u području seksualnih i reproduktivnih prava, u području ljudskih prava i sloboda.
Grofova knjiga „Priručnik za preživljavanje“ tematski se ne razlikuje od tema Instagram postova. Ipak, kako autori sami navode: „Dvadeset priča objavljenih u knjizi, priče su iz naših života kroz koje smo se u potpunosti ogolili i koje smo povezali s različitim društveno-političkim fenomenima o kojima se na našim prostorima i dalje premalo priča. Knjiga je plod dvanaestomjesečnog rada koji nam je donio nove borbe, padove, sučeljavanja s davno zaboravljenim emocijama, duboka promišljanja te strah od nepoznatog. No ispisivanje svega onoga što nam je život dao i suočavanje s vlastitim osjećajima, donijeli su nam rast u dotad nepoznatim smjerovima. Neke od priča duboko su potresne, tužne i uznemirujuće, ali ujedno i intimne, iskrene i edukativne. Svako poglavlje prati poruka ispisana preko fotografija iz privatne arhive autora, a u knjizi ćete pronaći i stranice predviđene za ispisivanje vlastitih bilježaka, misli i osjećaja koje ova knjiga p(r)obudi u vama.“
Zanimljivo je da su autori Grofa Darkule cijelo vrijeme ostali javnosti nepoznati, anonimni ili anonimne. Čime su uspjeli ili uspjele negirati još jednu od predrasuda koja se lijepi za društvene mreže, da nije toliko bitan sadržaj objava, jer popularnost jamči lik influensera, onaj ili ona, imenom i prezimenom, koji profil vode. Grof je dokazao da je bitna poruka.
O tome smo s Grofom razmijenili par riječi:
Zašto knjiga? O ovim ste važnim temama jako dobro komunicirali i do sada na Instagramu.
Iako i na Instagramu obrađujemo važne i teške teme, nikada ih nismo imali priliku obraditi iz osobnog iskustva i na primjerima iz vlastitih života. Smatramo kako se tabui najbolje ruše iskrenim i otvorenim razgovorom. U knjizi smo se potpuno ogolili pričajući o mentalnom zdravlju, seksualnosti, partnerskom i obiteljskom nasilju, religijskom utjecaju u djetinjstvu, tjelesnom kažnjavaju i brojnim drugim temama koje smo i sami proživjeli.
Anonimnost ste zadržale_i u knjizi, pa je pitanje zašto vam je ona važna, što je njezina poruka?
Grof Darkula pseudonim je pod kojim smo prepoznatljivi i s njim smo započeli cijelu ovu priču sasvim slučajno. Dobra stvar koju nam je anonimnost pokazala je ta da će javnost više biti usmjerena na sadržaj samih tema, a ne njihove autore, što je kod problematike s kojom se bavimo posebno bitna stavka. No, ni anonimnost nije vječna i uskoro donosimo još uzbudljivih novosti vezanih uz rad naše platforme.
Je li u posljednje tri godine ipak došlo do pozitivnih pomaka u promjeni svijesti da je bitno govoriti javno o seksualnom i reproduktivnom zdravlju i pravima, o rodnoj ravnopravnosti, uzrocima i posljedicama rodno uvjetovanog nasilja…?
Slažemo se da je u zadnje tri godine vidljiv veliki pomak ne samo po pitanju pozitivnih promjena u javnosti i otvorenog svjedočenja o rodno uvjetovanom nasilju, reproduktivnom zdravlju, seksualnosti, nego se poboljšava i zakonodavna regulativa. Tu ističemo zakon o osvetničkoj pornografiji, pooštravanje nekih trenutnih zakona i presudu Visokog upravnog suda o mogućnosti posvajanja djece za istospolne parove. Promjene se događaju, možda ne velikom brzinom koju priželjkujemo, no one su tu.
Knjigu je prva recenzirala hrvatska književnica Nastja Kulović te ističe: „Živimo u vremenu u kojem pričati o važnim temama nije dovoljno. Poruke moraju biti glasne i bez uvijanja skretati pažnju na ono bitno. Ovoj je knjizi to uspjelo. Podsjeća nas da u životu nije uvijek lako i da je nekima teže nego drugima, ali i pomaže da se ono teško lakše preživi. Neki će se u ovim pričama prepoznati i osjećati kao da su to priče o njihovu životu. Njima će one doći kao prijateljski zagrljaj nakon kojeg će se osjećati umirenije, snažnije i manje usamljeno. Ostale će ova emotivna, edukativna, iskrena i iznad svega uznemirujuća knjiga p(r)otresti, ali i p(r)obuditi ideju da svatko od nas može biti i društveno i osobno odgovorniji.“
„Priručnik za preživljavanje“ može se naručiti putem Grofova web shopa drugikrak.com.