„To zdravlje (seksualno op. a.) lako zaboravljamo i slabo se njime bavimo sve do trenutka dok ga ne izgubimo. Služba za promicanje zdravlja se ispravno bavi očuvanjem cjelokupnog zdravlja, jer uvijek postoje neke povezanosti i spirale. Mentalno zdravlje i debljina, to je jedna spirala. Nikad ne znaš što je prvo, je li prvo depresija koja vodi u debljinu ili je li prvo debljina koja nosi veći rizik za depresiju. Tako su mentalno i spolno zdravlje duboko isprepleteni“, istaknula je prof. dr. sc. Sanja Musić Milanović, voditeljica Nacionalnog programa Živjeti zdravo prigodom obilježavanja 4. rujna, Svjetskog dana seksualnog zdravlja koje je ove godine Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) u okviru svog Nacionalnog programa Živjeti zdravo obilježio organizacijom okruglog stola čija je noseća tema bila rizično ponašanje mladih i spolno prenosive bolesti.
Prvi puta Svjetski dan seksualnog zdravlja počeo se obilježavati prije 14 godina, a kampanju podizanja globalne svijesti o važnosti očuvanja i unaprjeđenja zdravlja i u području ljudske seksualnosti pokrenula je Svjetsko udruženje za seksualno zdravlje (WAS), kojoj su se u promicanju najboljih praksi i edukacije u području seksualnog zdravlja pridružile i brojne države u svijetu obilježavajući 4. rujna kao priliku da kroz zdravstvene i obrazovne institucije promiču dobrobit seksualnosti za zdravlje i edukaciju svojih građana. Svake je godine druga tema iz područja seksualnog zdravlja oko koje se zdravstvene ustanove i institucije ili zavodi organiziraju neke od aktivnosti. Ove je godine globalna tema za obilježavanje 4. rujna bila Pozitivni odnosi (+ Relationships), čime se želi ukazati na važan utjecaj pozitivnih odnosa u očuvanju spolnog i reproduktivnog zdravlja.
I na okruglom stolu HZJZ-a pod nazivom „Pozitivni odnosi i spolno zdravlje“ je naglašeno kako bliski partnerski i prijateljski odnosi imaju značajan utjecaj na mentalno i fizičko zdravlje pojedinca. Među ostalim, i istraživanja su pokazala da su adolescenti s pozitivnim odnosima manje skloni rizičnom ponašanju, a čije su posljedice brojne spolno prenosive infekcije (SPI).
50 posto učenika u seksualno odnose ulazi nepromišljeno
„Istraživanje HZJZ-a je pokazalo da trećina učenika srednjih škola ima određenu vrstu spolnog odnosa, prvenstveno vaginalni i oralni odnosi, a u određenoj se mjeri učenici upuštaju i u analne odnose“, rekla je danas epidemiologinja HZJZ, dr. sc. Diana Jovičić-Burić i dodala kako će 50 posto učenika razgovarati o seksualnim odnosima s partnerima, dok se 50 posto nepromišljeno upušta u seksualne odnose.
„Istraživanje je pokazalo da oko 50 posto učenika u spolne odnose ulazi pod utjecajem alkohola, a petina pod utjecajem psihoaktivnih droga. Partnerski odnosi mladih često su površni i važno je uspostavljati povjerenje u radu stručnjaka s mladima upravo po pitanju partnerskih odnosa i spolnih odnosa“, upozorila je Jovičić-Burić.
Razgovor s roditeljima o seksualnom zdravlju
Iznijela je i podatke kako se mladi najčešće informiraju o spolnim zdravlju putem interneta, a na drugom mjestu je razgovor s vršnjacima.
„Naše istraživanje je pokazalo da na trećem mjestu djevojke informacije o spolnom zdravlju dobivaju u razgovoru s majkom, a dječaci na četvrtom mjestu u razgovoru s ocem. To ukazuje da će se mladi ipak prvo obratiti svojim roditeljima te su nužni stručni programi kojima će se ojačati roditeljske vještine kako bi svojoj djeci mogli pružiti prave informacije. Ključno je razgovarati o zdravim odnosima, istaknuti važnost informiranja. Milijun ljudi dnevno se zarazi nekom spolno prenosivom infekcijom i ukoliko dođe do toga važno je da se osoba testira. Važno je poznavanje svog SPI statusa. Stoga je u partnerskom odnosu važno graditi otvorenu komunikaciju. Partneri se mogu zajedno testirati, jer je to znak međusobnog povjerenja i poštovanja“, istaknula je Jovičić-Burić.
Opismenjavanje odgajatelja i nastavnika
Specijalistica školske i sveučilišne medicine Bernarda Krnić predstavila je program ‘PoMozi Da’, čiji je cilj educirati odgojno-obrazovne djelatinike za pružanje psihološke pomoći učenicima. Određene vještine koje steknu odgojno-obrazovni djelatnici mogu se koristiti i u kontekstu reproduktivnog zdravlja. Program je razvijen u okviru projekta Živjeti zdravo i sastoji se od zdravstvenog opismenjavanja odgojno-obrazovnih djelatnika u području mentalnog zdravlja, a prvenstveno je usmjeren na anskioznost, depresiju, samoozljeđivanje i suicidalnost .
„Cilj je da dijete osjeti da nije samo. Da dobije i prihvati pomoć te da osjeti sigurnost“, rekla je Krnić.
Udruga Iskorak promiče seksualno zdravlje već 20 godina
Izvršni direktor udruge Iskorak Zoran Dominković ukazao je na izazove i uspjehe u promicanju seksualnog zdravlja u LGBTI+ zajednici. Prema službenim podacima pripadnici LGBTI+ zajednice češće imaju suicidalne misli i češće pokušavaju počiniti suicid nego heterosksualne osobe. I rjeđe traže pomoć zbog straha od diskriminacije.
„S ciljem pomoći pripadnicima LGBT+ zajednice udruga Iskorak je započela sa zdravstvenim programom još 2003.godine. Provodi se testiranje među pripadnicima LGBTI+ zajednice u suradnji s HZJZ-om, a važna aktivnost je i psihološko savjetovanje za punoljetne osobe. Provodimo i kampanju osvješćivanja u cilju smanjenja stigme prema osobama koje žive s HIV-om“, rekao je Dominković.