Pravo na pobačaj trebalo bi ugraditi u Povelju EU o temeljnim pravima, a zakonima regulirati rodnu ravnotežu u upravama kompanija i potpunu transparentnost plaća. S tim je prijedlozima Emmanuel Macron, predsjednik Francuske koja do kraja lipnja predsjeda Europskom unijom, s govornice Europskog parlamenta pokazao EU zastupnicima koji su ciljevi njegove zemlje u predsjedanju Unijom jer su, kako je rekao, oslabljene njene temeljne vrijednosti – demokracija, solidarnost i poštivanje vladavine prava.
Macron je u Strassbourgu govorio jučer, a danas je zasjedanje EU parlamenta nastavljeno raspravom o seksualnom i reproduktivnom zdravlju i pravima. Potpredsjednica Europske komisije Vera Jourova najavila je donošenje Direktive protiv rodno uvjetovanog nasilja koja bi nadomjestila Istanbulsku konvenciju jer je usvajanje te konvencije prepušteno na volju zemljama članicama pa je neke i nisu usvojile, a neke sada najavljuju istupanje iz Konvencije. Direktiva je zakonski jača i države članice se njenih odredbi moraju pridržavati, a Jourova se nada njenom donošenju na proljeće kao važnom dijelu strategije EK za rodnu ravnopravnost.
Macronova najava u Parlamentu dogodila se netom nakon što je predsjedanje preuzela Maltežanka Roberta Metsola, inače žestoka protivnica prava na pobačaj, koja dolazi iz jedine članice EU u kojoj je pobačaj potpuno i u svim slučajevima zabranjen. Metsola je do sada dosljedno glasala protiv svih rezolucija kojima se branilo pravo na pobačaj, no nakon izbora za predsjednicu Parlamenta obećala je da više neće glasati o bilo kakvim političkim pitanjima, da će uvijek braniti stav većine te da će joj prioritet biti obrana vladavine prava i temeljnih prava. Dakle, uspije li Macron pravo na pobačaj progurati u Povelju EU o temeljnim pravima, Metsola će morati braniti to pravo, ma što mislila o njemu.
Bitka za seksualno i reproduktivno zdravlje
Kad se god pokrene rasprava o seksualnim i reproduktivnim pravima i zdravlju, fokus uvijek bude na pravu na pobačaj, no seksualno i reproduktivno zdravlje i prava su puno više od toga.
“Inače se borimo za pravo za zdravlje, ali kod seksualnog i reproduktivnog zdravlja reteriramo. To nije samo pravo na pobačaj, nego i na praćenje trudnoće, pomaganje u začeću, poboljšanju plodnosti, pristup kontracepciji i menstrualnim proizvodima kao i seksualno obrazovanje”, sažela je španjolska zastupnica iz Kluba socijalista i demokrata Iratxe García Pérez.
Drugi su parlamentarci dodali kako je to i borba protiv rodno uvjetovanog nasilja i borba za ravnopravnost koja se guši “smiješnim, sramotnim i skandaloznim zakonima koji se sada pojavljuju u Europi”, oslikala je Nizozemka Samira Rafaela. Njezina kolegica iz Danske Karen Melchior ironično je dodala: “Da muškarci idu na pobačaj ne bismo o tome uopće raspravljali, to bi bio dio zdravstvene skrbi”.
Zabrana pobačaja ne povećava natalitet
Protivnici pobačaja u svojim se raspravama pozivaju i na činjenicu da je Europa suočena s depopulacijom, a u nekim zemljama, poput Hrvatske, ona je dramatična kako je pokazao posljednji popis stanovništva. No, zabrana pobačaja sigurno neće povećati natalitet, što dokazuju brojne statistike: u zemljama koje imaju najliberalniji pristup seksualnim i reproduktivnim pravima i zdravlju, što znači da dopuštaju pobačaj, daju besplatnu kontracepciju i provode seksualno obrazovanje broj živorođene djece po ženi je veći nego u onima gdje je puno toga zabranjeno. Najbolji su primjeri za to Francuska, u kojoj se po ženi rađa najviše djece, premda je potpuno liberalizirala taj dio ljudskoga života, i s druge strane Malta, u kojoj je pobačaj potpuno zabranjen, ali žene ipak malo rađaju.
“Prava rješenja za problem depopulacije su ulaganje u socijalne službe, vrtiće i slične usluge u državama članicama, jednake plaće za žene i muškarce i jednake mogućnosti napredovanja za oba spola. Tužna je stvarnost da žene kad rode često gube šanse za napredak u karijeri”, poručila je na kraju rasprave Vera Jourova.
POLJSKA: Nakon zabrane pobačaja uvodi centralni registar trudnoća
Rasprava u Europskom parlamentu dogodila se u vrijeme kad se Poljaci suočavaju s novim ograničenjem ljudskih prava. U proceduri je zakon kojim bi se uveo centralizirani registar trudnoća koji bi obvezao liječnike da sve trudnoće i pobačaje prijave vladi. Cilj je kontrola je li žena slučajno obavila pobačaj koji je u Poljskoj zabranjen, optužili su aktivisti za ljudska prava. Žene su odmah krenule u akciju pa je mail Ministarstva zdravstva zatrpan fotografijama krvavih uložaka, tampona i donjeg rublja uz poruku: “Želim pristojno izvjestiti da nisam trudna”.
Uz registar, poljska je vlada predložila osnivanje Instituta obitelji i demografije koji bi pratio obiteljsku politiku i educirao građane o “ulozi obitelji za društveni poredak” i važnosti reprodukcije u braku. Zagovornike građanskih prava takav institut neodoljivo asocira na “Sluškinjinu priču” Margaret Atwood, distopijski roman o totalitarnom društvu u kojem žene postaju strojevi za rađanje. A ideja o registru trudnoća neodoljivo asocira na žutu Davidovu zvijezdu koju su Židovi bili prisiljeni nositi u nacističkom režimu.