Oni nisu povremene dadilje ili povremeni pomagači u brizi i odgoju djece! Oni su ravnopravni roditelji i svoje roditeljstvo žive potpuno, predano i odgovorno. Od društva i države zahtijevaju priznanje ravnopravnosti svoje očinske uloge nasuprot predrasudama patrijarhalnog društvu koje im uporno nameće sporedne role. Oni su očevi koji traže od Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade da ponovo razmotri dobre prakse europskih zemalja poput Španjolske ili Švedske i hrvatskim očevima omogući plaćeni očinski dopust u trajanju 80 ili 90 dana, a ne tek 10 dana, kako stoji u prijedlogu Središnjeg ureda, a što je minimum koji je Hrvatska dužna osigurati sukladno relevantnoj europskoj direktivi.
Oni su očevi aktivni u udruzi Status M, organizaciji koja se godinama bori za društvo nenasilja, inkluzije i rodne ravnopravnosti. Povodom današnjeg Dana očeva, koji se u Hrvatskoj i još nekolicini europskih zemalja obilježava 19. ožujka, Status M objavljuje još jednom zahtjeva za ravnopravnim tretmanom očeva u društvu, zahtjev za ravnopravnim roditeljstvom podsjećajući kako je ono presudno zdravom odgoju i brizi za djecu.
Očevi nisu tu da igraju sporedne uloge
„Država ima veliku ulogu u osiguranju društvenih uvjeta za veće uključivanje muškaraca u brigu o djeci. Pozdravljamo inicijativu Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade oko izmjena i dopuna Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama kojim će se napokon uvesti očinski dopust. Ipak, izražavamo žaljenje zbog planiranog oblika potpore. Prema najavama Središnjeg državnog ureda, uvodi se očinski dopust u trajanju od samo 10 dana. Smatramo da država ovakvim potpuno neambicioznim okvirom propušta napraviti iskorak kojim bi se potaknule značajnije promjene u uključivanju muškaraca u brigu o djeci i osigurala ravnoteža između privatnog i poslovnog života“, naglašavaju očevi Statusa M.
Kada je u pitanju roditeljstvo, uloga očeva često se stavlja na drugo mjesto. Prikazi očeva u popularnoj kulturi potiču stereotipe o njima kao nekompetentnima, emocionalno isključenima, drugorazrednim roditeljima koji ni izbliza nisu tako važni u odgoju kao majke. S druge strane svi smo svjedoci kako je sve više muškaraca danas svjesno važnosti dijeljenja odgovornosti za brigu o djeci i predano preuzimaju taj angažman koji nadilazi financijsko zbrinjavanje obitelji. Unatoč tome, mnogi očevi još uvijek svoju roditeljsku ulogu doživljavaju kao pomoćnu: „Majke su i dalje primarne njegovateljice i skrbnice dok se muškarci samo uključuju u brigu o djeci i pomažu majkama. Želimo naglasiti da očevi nisu povremene dadilje i pomagači već bi trebali preuzeti aktivnu ulogu koja podrazumijeva ravnopravni angažman u roditeljskom paru. Svjesni smo da u našem duboko patrijarhalnom i tradicionalnom društvu postoje brojne prepreke koje muškarcima otežavaju preuzimanje aktivne i brižne roditeljske uloge“, podcrtavaju u Statusu M, udruzi koja aktivno promovira rodnu jednakost. Prije deset dana Status M je sudjelovao i u Noćnom maršu, tradicionalnom okupljanju koje nevladine organizacije organiziraju povodom Dana žena kao manifestaciju borbe za rodnu ravnopravnost, presumciju uređenog društva jednakih mogućnosti svih.
Očevi pod pritiskom patrijarhalnih stereotipa
Kad se javno govori o očevima i njihovoj predanosti odgoju i brizi djeci, najčešće to bude kroz prikaze samohranih očeva, koji zbog nedostatka majke u toj obitelji preuzimaju sve one uloge koje im kao nisu ni date, jer pripadaju ženama, majkama. I ti stereotipi i klišeizirani medijski prikazi pozitivnih primjera očinstava s druge strane opet za posljedicu imaju potvrđivanje predrasuda podijeljenih roditeljskih uloga u kojima očevi igraju one sporedne. Mnogi se očevi suočavaju i s ismijavanjem okoline ako govore kako i oni redovno mijenjaju pelene svojoj djeci, kako ih hrane, igraju se s njima na podu ili se odluče na porodiljni dopust. Zbog toga očevi osjećaju pritisak i povlače se u drugi plan kod svih onih svakodnevnih poslova koji se odnose na brigu i odgoj djece. Posebice dok su ona još malena.
Uloga očeva važna za zdrav razvoj djeteta
S druge strane brojna istraživanja potvrđuju kako je aktivna uloga očeva u odgoju i brizi oko djece od njegova rođenja jako važno i kako na puno razina povoljno utječe na njihovo fizičko i mentalno zdravlje. Istraživanja su pokazala da djeca čiji su očevi aktivno uključeni u odgoj djeteta tijekom njegove prve godine života, imaju bolji kognitivni razvoj te pokazuju pojačan kapacitet za znatiželjom i željom za istraživanjem. Djeca koja su odgojena uz aktivne očeve postižu bolje rezultate u verbalnim i matematičkim testovima te imaju manje izglede da će napustiti školu ili se prepustiti maloljetničkoj delinkvenciji. Naravno, ne znači da je uloga majki tu bila zanemarena. Riječ je o ravnopravnom roditeljstvu koje je jako važno i za osnaživanje djetetova samopouzdanja. Emocionalna podrška koju osigurava otac svojem djetetu je neprocjenjiva. Pokaže li otac svojem djetetu razumijevanje te koliko ga cijeni i voli, pomoći će da njegovo dijete razvije visoko samopouzdanje te osjećaj sreće i zadovoljstva. Djeca odgojena uz brižne očeve pokazuju veću toleranciju na podnošenje stresa, frustracija, manje oklijevaju i manje se boje djelovanja u novim, nepoznatim situacijama. Usto, ne manje bitno, imaju i pojačanu sposobnost odupiranja pritisku vršnjaka i bez straha će se založiti za sebe.
Uz predane očeve djeca samopouzdanija
Istraživanja pokazuju još niz benefita koje djeca dobiju s aktivno uključenim očevima u njihovo odrastanje. Imaju manje problema s ponašanjem i kontrolom impulsa, postižu bolju koncentraciju te pokazuju viši stupanj društvenosti. Ona su suosjećajnija i darežljivija te su svjesnija potreba i prava drugih.
Ravnopravno roditeljstvo je bitno u odgoju, jer djeca imaju na svoja silna pitanja mogućnost dobiti odgovore od oba roditelja, mogućnost dobivanja potpunije slike, jer majke i očevi pristupaju različitim pitanjima na različite načine. Aktivni roditelji s različitim pristupima roditeljstvu mogu biti odličan put da se djecu izloži širokom dijapazonu razmišljanja o različitim problemima i njihovom rješavanju. I naposlijetku, ono što je najvažnije, djeca koja odrastaju s roditeljima čije uloge nisu rodno podijeljene, nego sudjeluju u njihovu odgoju ravnopravno, osjećaju se voljenije.
Kada slavimo Dan očeva?
U Hrvatskoj, Italiji i Lihtenštajnu Dan očeva se slavi 19. ožujka. Hrvatska je ovaj datum odabrala radi blagdana Sv. Josipa, oca Isusa. Većina zemalja, njih 52, Dan očeva obilježava 19. lipnja, a postoji nekoliko verzija kada se taj datum u čast očevima i očinstvu prvi puta počeo obilježavati. Prvi zabilježen Dan očeva se održao 1908. godine u Americi, a povod je bila velika rudarska tragedija u kojoj je život izgubilo 250 očeva. Priča govori kako je ožalošćena kćer nakon tragedije u kojoj je izgubila oca otišla lokalnom pastoru kako bi on održao svetu misu za sve poginule očeve. Misa je predstavila važnost i ulogu očeva u obitelji, točnije zahvaljujući njoj 19. lipnja se i nadalje počeo obilježavati kao Dan očeva.
Druga priča govori kako je Dan očeva inaugurirala djevojka Sonora Smart iz Washingtona, čija je majka umrla tijekom poroda, rađajući šesto dijete, a njezin otac William Smart tako postao samohrani otac. Sonora je iz poštovanja prema ocu, kad je i sama postala majka, željela pokazati koliko je bitna očinska ljubav, pa je na njezin prijedlog 1910. godine počelo obilježavanje Dana očeva. Uvedena je i simbolika, na taj se dan nosi crvena ruža, ako otac živ, ili bijela ako ga više nema. Na taj dan očevi se i daruju poklonima pažnje, iskazivanjem ljubavi, kao što se to čini i na Majčin dan, koji se obilježava druge nedjelje u svibnju.