Oči javnosti su trenutno uperene u neke druge sfere zdravstvenog sustava, no to ne znači da je borba za podizanje svjesnosti o raznim bolestima prestala usprkos pandemiji. Nakon ružičastog mjeseca i raka dojke, na red je došao još jedan Movember. Riječ je o pokretu koji je nastao u Australiji, a proširio se po cijelom svijetu. Glavni cilj pokreta je podizanje svijesti o nekim od najvećih zdravstvenih problema s kojima se susreću muškarci: rak prostate, rak testisa i mentalno zdravlje te prevencija suicida.
Pokret koji je prikupio više od 500 milijuna dolara
Movember je nastao idejom dvojice prijatelja 2003. u Melbourneu koji su iz šale htjeli vratiti brkove u modu. Nadahnuti majkom zajedničkog prijatelja koja je prikupljala donacije za borbu protiv raka dojke, odlučili su svoju kampanju fokusirati na muško zdravlje i rak prostate. Naziv Movember nastao je kombinacijom riječi moustache (brkovi) i November (studeni). Te prve godine trideset muškaraca sudjelovalo je u puštanju brkova, a svaki je donirao deset australskih dolara. Već iduće godine njihov je pokret privukao pozornost pa im se priključilo još više zainteresiranih te su donirali preko 50 tisuća australskih dolara nacionalnoj Zakladi za rak prostate, što je tada predstavljalo i najveću pojedinačnu donaciju koju je ta zaklada primila.
Od tada se pokretu priključilo više zemalja, te je preko šest milijuna ljudi sudjelovalo u puštanju brkova. Samo u 2018. prikupili su preko 80 milijuna dolara donacija, a ukupno od osnutka i više od 500 milijuna, financirali su preko 1200 projekata s temom muškog zdravlja te sudjelovali u financiranju istraživanja kojima su dva lijeka dobila zeleno svjetlo za korištenje u uznapredovalim stadijima karcinoma prostate. Osim raka prostate proširili su svoje djelovanje i na podizanje svijesti o raku testisa te mentalnom zdravlju muškaraca.
Rak prostate najčešći je oblik raka kod muškaraca
Prostata je žlijezda koja se nalazi na bazi mokraćnog mjehura i okružuje početni dio uretre, cijevi koja odvodi mokraću iz mjehura kroz izlaz na glavi penisa. Prostata kontrolira mokrenje koje se odvija pritiskom na gornji dio uretre, no njezina glavna funkcija je proizvodnja tvari kao što su minerali i šećeri koje se nalaze u tekućini sjemena. Ta tekućina i sjemeni mjehurići štite i prehranjuju spermije na njihovom putu do jajne stanice. Suprotno popularnom mišljenju, temeljna funkcija prostate je dakle vezana za plodnost, a ne seksualnost muškarca.
Prirodnim procesom starenja prostata raste, a kod mlađih muškaraca je veličine oraha. Upravo je ta promjena veličine krivac za češće mokrenje i sporiji tok mokraće kod starijih muškaraca. Tumor prostate obično raste polako i često ne izaziva nikakve simptome u ranijim stadijima. Povišene vrijednosti PSA (prostata specifični antigen) u krvi ili tvrda kvržica u prostati koja se može napipati tijekom digitorektalnog pregleda obično su prve nepravilnosti koje se primjećuju.
Prema biltenu Incidencija raka u Hrvatskoj 2017. rak prostate najčešći je oblik raka kod muškaraca. U 2017. oboljelo je nešto više od 2700 muškaraca, a 785 ih je umrlo. Bolest se uglavnom pojavljuje kod starijih od 50 godina pa je preporuka da se u toj dobi i počne s redovnim pregledima prostate. Ukoliko je osoba imala slučajeve raka prostate u obitelji i spada u rizičnu skupinu, preporuča se da s pregledima krene i ranije.
Samopregled nije samo za žene
Dok rak prostate zahvaća uglavnom starije muškarce, rak testisa je najčešći oblik raka kod mlađih muškaraca. Od 193 slučaja dijagnosticirana 2017. najviše ih je bilo u dobnim skupinama od 25 do 35 godina. Zabrinjavajuća je statistika također da u posljednjih 40 godina ovaj oblik raka bilježi udvostručenje pojavnosti. Ipak nije sve tako crno jer se ranim otkrivanjem izlječiv u 95 posto slučajeva.
Najjasniji simptomi ovog oblika raka su bilo kakve promjene na testisima, te bi bilo dobro da se obrati obiteljskom liječniku ukoliko se uoči bilo kakva promjena. Bol u leđima također može biti jedan od simptoma jer se razvijaju čvorovi u leđima koji stvaraju pritisak na živčane sklopove. Genetske predispozicije povećavaju mogućnost za razvoj raka, kao i nespušteni testisi. Stoga se novim roditeljima preporuča kontaktirati pedijatra ukoliko se sin rodi, a da mu se nisu spustili testisi.
Redoviti samopregled testisa ključan je za rano otkrivanje raka. On se obavlja uzimanjem svakog testisa između palca i preostala četiri prsta te temeljitim pipanjem testisa. Prilikom pregleda treba obratiti pažnju na to je li cijeli testis tvrd pod prsima, je li jedan testis značajno manji ili veći od drugoga i postoje li tvrde izbočine na jednom dijelu testisa. Prije nekoliko godina je u sklopu kampanje Počeši s razlogom s radom počelo savjetovalište u sklopu kojeg liječnici Odjela za urogenitalne tumore Klinike za onkologiju KBC-a Zagreb svakog četvrtka od 13 do 15 sati odgovaraju na pitanja o toj bolesti.