Ljeto je za mnoge najljepše doba godine. Vrijeme je to godišnjih odmora, školskih praznika, dugih i sunčanih dana, uz manje briga i užurbanosti. No, uz prve dane lipnja i temperature zraka su skočile pa svakih nekoliko dana slušamo o novo toplinskom valu. Kako bi se ohladili i odmorili od vrućina, većina će krenuti put mora ili potražiti osvježenje uz rijeke ili jezera. Kao i svako godišnje doba, ljeto nosi određene opasnosti za zdravlje.
Svijest o važnosti zaštite od sunca iz godine u godinu raste, a o hidrataciji ne trebamo ni govoriti. Ono što je možda manje poznato, jest da je ljeto i vrijeme čestih urinarnih i vaginalnih infekcija. Infekcije mokraćnog sustava česta su pojava te godišnje pogađaju oko 150 milijuna ljudi, te su najzastupljenije infekcije povezane sa zdravstvenom skrbi i čine više od 40 posto svih bolničkih infekcija. Konkretnije, urinarne infekcije čak su 30 posto češće tijekom ljetnih mjeseci, a najviše pogađaju žene u dobi između 17 i 44 godine.
Urinarne infekcije češće pogađaju žene
Podaci govore da čak 50 posto žena tijekom života barem jednom mora liječiti urinarnu infekciju, a neki od najprepoznatljivijih simptoma su bol u abdominalnom području, bol i peckanje pri mokrenju, česta potreba za mokrenjem, čak i kada ono nije potrebno te mokrenje malih količina tekućine. Osim toga, mokraća može biti zamućena, loše mirisati ili imati tragove krvi. Kod nekih težih infekcija česte su i temperatura, bol u donjem dijelu leđa, mučnine i povraćanje, dok će muškarci osjećati i bol tijekom ejakulacije te iza skrotuma.
Nekoliko je razloga zbog koji se ovo događa. Prije svega treba naglasiti da se mokraćni sustav inficira zbog bakterija koje čine crijevnu floru. Najpoznatija bakterija, a i najčešći uzročnik urinarnih infekcija je bakterija E.coli koja je zaslužna za preko 80 posto slučajeva infekcija. Ljetne vrućine stvaraju idealan okoliš za razmnožavanje bakterija, a tome pogoduje i dehidracija organizma zbog čestih vrućina i nedovoljnog unosa tekućine. Umjesto mokrenjem tekućina se ljeti uglavnom izbacuje iz tijela pojačanim znojenjem, a zbog manjeg volumena mokraće raste koncentracija bakterija u organizmu i talože se bakterijskih toksini te se mokraćni mjehur otežano ispire.
Češći seksualni odnosi mogući su krivac infekcija
Još jedan razlog zašto je moguće da dolazi do češćih infekcija ljeti su češći seksualni odnosi. Bilo da je riječ o seksualnim odnosima s postojećim partnerom ili ljetnim avanturama, više seksa povećava i mogućnost za iritaciju mokraćne cijevi kod žena te ulazak bakterija da uđu u mjehur. Osim toga, korištenje određenih kontracepcijskih sredstava kao što su spermicidi ili dijafragma može povećati osjetljivost mokraćnog sustava, no isto tako spolnim odnosima bez zaštite riskiraju se spolno prenosive bolesti i infekcije koje mogu imati vrlo ozbiljne posljedice.
Još jedan krivac za urinarne infekcije može biti i predugo nošenje mokrih ili vlažnih kupaćih kostima i donjeg rublja. Bakterije se razvijaju na vlažnim područjima tako da duže nošenje, pogotovo ako je riječ o uskoj odjeći, povećava rizik. Isto je i s kupanjem u hladnim vodama, no razlog je nešto drugačiji. Iako samo kupanje neće dovesti do urinarne infekcije, ono može dovesti do pothlađivanja, te smanjenja otpornosti organizma u borbi protiv bakterija.
SAVJETI ZA INTIMNU HIGIJENU LJETI
HIDRATACIJA
Pijenje dovoljnih količina vode važno je cijele godine, no ljeti pogotovo jer voda razrjeđuje bakterije i otežava im koncentraciju i izazivanje infekcija.
NE ODGAĐAJTE MOKRENJE
Unos tekućina podrazumijeva i češće odlaske na WC. Zadržavanje mokraće ili nepotpuno mokrenje pospješit će razvoj bakterija u mokraćnom mjehuru, zato obavite mokrenje dok imate priliku, pogotovo ako ste na dužem putovanju.
ODGOVARAJUĆA ODJEĆA
Nošenje uske odjeće ljeti stvorit će idealan okoliš za razvijanje bakterija. Pogotovo ako je od teških ili neprozračnih materijala. Važno je obratiti pažnju i na donje rublje vlažno zbog pojačanog znojenja, te kupaće kostime. Ne treba se odmah presvlačiti, ali duže nošenje vlažne odjeće povećava mogućnost infekcija.
SIGURAN SEKS
Osim korištenja kontracepcije i zaštite, koju nadamo se više ne moramo napominjati važno je pomokriti se odmah nakon seksa kako bi isprali bakterije koje su možda dospjele u uretru.
PAZITE NA HIGIJENU
Vratimo se osnovama: nakon velike ili male nužde brišite od naprijed prema nazad. Ovo je posebno važno za žene kojima je razmak između anusa i mokraćne cijevi manji pa može doći do infekcije zbog crijevnih bakterija. Ne zaboravite i redovito pranje vulve ili penisa, te okolnog područja barem jednom dnevno- toplom vodom i sapunima za pranje intimnih područja.
DLAKE NISU NEPRIJATELJ
Ljeti će većina žena, a i poneki muškarac češe odstranjivati dlake s tijela, no ne zaboravite kako dlake imaju svoju funkciju. Ginekolozi generalno ne preporučuju odstranjivanje stidnih dlačica, no ukoliko to radite izbjegavajte more ili bazen barem 24 sata nakon depilacije kako ne biste dodatno iziritirali nježnu kožu. Kako biste spriječili nastanak rana, urasle dlačice i slično uvijek koristite dezinficirana sredstva za depilaciju.
KUPANJE S MJESEČNICOM
Bilo da ste u moru, bazenu ili nekom drugom obliku vode, kupanje za vrijeme mjesečnice ne bi trebalo predstavljati problem uz odgovarajuće menstrualne proizvode. Pravilno umetnut tampon ili menstrualna čašica spriječit će curenje čak i tijekom fizičkih aktivnosti. Ipak, preporuča se promjena tampona po izlasku iz vode jer njihova moć upijanja slabi zbog upijanja određene količine vode. Tampon je preporučljivo mijenjati svakih 4 do 6 sati, a jako je važno da budu zadovoljeni i određeni higijenski uvjeti kao što su čiste ruke.