Na Svjetski dan sigurnog pobačaja Europski parlamentarni forum za seksualna i reproduktivna prava (EPF) objavio je prvi Atlas pobačaja (Abortion atlas) na kojemu je Hrvatska, među 53 europske države i teritorija, sa 60 bodova u neslavnoj donjoj polovici ljestvice. Prema dostupnosti informacija i samog pobačaja pripadamo u kategoriju “slabo”, zajedno s Albanijom, Srbijom, Sjevernom Irskom, Ciprom, Rumunjskom, Gruzijom i Rusijom. Vodeće zemlje su Švedska, Island, Velika Britanija i Nizozemska, koje su od sto mogućih bodova osvojile od 85 do 94 boda.
Uz već dobro znanu Poljsku, na dnu ljestvice su Monako, Lihtenštajn, Gibraltar te Andora i Malta koje nisu osvojile niti jedan bod.
“Dok nacionalni zdravstveni sustavi u 21 zemlji tretiraju pobačaj kao bilo koju drugu medicinsku uslugu, u 14 zemalja i teritorija pobačaj je tehnički i dalje zločin”, kaže Neil Datta, tajnik Europskog parlamentarnog foruma. U 26 zemalja zdravstvenim je radnicima dopušteno uskraćivanje skrbi na temelju njihovih osobnih uvjerenja, a 18 europskih zemalja ne pruža ljudima jasne i točne informacije o pobačaju. U tu skupinu pripada i Hrvatska.
Hrvatski europarlamentarac Predrag Fred Matić, član Odbora za rodnu ravnopravnost i prava žena te autor Rezolucije o stanju seksualnog i reproduktivnog zdravlja i prava u EU, upozorava na opasan trend u Hrvatskoj. “Od ukupno 322 ginekologa specijalista zaposlenih u bolnicama njih 186, odnosno većina od 60 posto, odbija raditi pobačaje.” Strahuje da će na budućim ljestvicama Hrvatska još više padati jer nema moderan Zakon o prekidu trudnoće te apelira na Vladu i Sabor da ga što prije donesu. “Dosta je odgode donošenja Zakona od strane vladajućih, ovdje se radi o osiguravanju prava na zdravlje i pristupu medicinskim uslugama i to mora biti prioritet,” kaže Matić.
Prema ignoriranju zakona o pobačaju i hrvatska vlada pripada onima koje proziva Caroline Hickson, regionalna direktorica Međunarodne federacije za planiranje roditeljstva. “Zapanjujuće je koliko neke vlade zanemaruju živote žena, premda imaju odgovornost štititi pravo žena i djevojaka na slobodan i siguran reproduktivni život bez diskriminacije i prisile”, kaže Hickson.
Autori prvog atlasa su Europski parlamentarni forum za seksualna i reproduktivna prava (EPF) i Međunarodna federacija za planiranje roditeljstva (IPPF EN), a kod bodovanja su uzimali u obzir zakonodavstvo, pristup i dostupnost pobačaja, medicinsku skrb vezanu uz pobačaj te dostupne javne informacije.