Prema parametrima dostupnosti kontracepcije i javnim politikama vezanim za kontracepciju na europskom Atlasu kontracepcije kojeg objavljuje Europski parlamentarni forum za seksualna i reproduktivna prava Hrvatska pada za gotovo cijeli postotni bod – sa 58,8 na 57,9. Prema pristupu on-line informacijama o kontracepciji klizi prema dolje još više – kroz dvije godine pala je za gotovo tri postotna boda – sa 31,7 na 29.
O kontracepciji na web stranicama vlada
O čemu je tu riječ? Informacije o kontracepciji koje bi trebale biti jednostavne i dostupne u svakom trenutku u Hrvatskoj je jako teško dobiti. Nema web stranica koje podržava Vlada, a informacije o dostupnoj kontracepciji, gdje se može kupiti i koliko košta su nedovoljne, baš kao i mogućnost pronalaženja takvih stranica. Za razliku od Hrvatske, Albanija je dobila odlične ocjene za web informacije i samim tim se, uz Andoru, Finsku i Grčku, uvrstila među četiri zemlje koje su od 2018. do 2019. najviše napredovale.
Zahvaljujući nevladinim organizacijama gotovo u svim promatranim zemljama dostupnije su online informacije o kontracepciji, a u Francuskoj i Belgiji, koje su tradicionalno već godinama najbolje ocijenjene u svim kategorijama, njihove vlade nude odlične web stranice koje informiraju svoje građane o svim pitanjima kontracepcije. Te zemlje ujedno najbolje poništavaju tvrdnje kako je dostupnost kontracepcije prijetnja natalitetu: i Francuska i Belgija imaju natalitet veći od EU prosjeka. U Francuskoj je broj živorođene djece po ženi 1,9, a u Belgiji 1,65, dok je prosjek EU 1,59. Broj živorođene djece viši od prosjeka bilježe i Švedska, Slovenija, Irska, Danska… a sve te zemlje ujedno i jako dobro stoje na Atlasu kontracepcije. Istodobno, Hrvatska koja nema visoku ocjenu na Atlasu kontracepcije, nije uspješna niti prema broju živorođene djece po ženi: 1,42, što je ispod prosjeka EU.
A članice EU koje su najlošije ocijenjene na Atlasu kontracepcije za 2019. ne mogu se pohvaliti niti dobrim natalitetom: Grčka ima 1,35 živorođene djece po ženi, Poljska 1,48, Mađarska 1,54… Poljska je toliko pala u samo dvije godine – sa 42,7 u 2017. na 31,5 u 2019. godini da je lijeva politička stranka Razem na ulicama dijelila kondome i letke koji su govorili o poraznim rezultatima Atlasa kontracepcije. Poljska je vlada blokirala pristup hitnoj kontracepciji (pilula za dan poslije) s argumentom da je to mjera za povećanje nataliteta.
Zabrane smanjuju natalitet
Malta, koja je po dostupnosti kontracepcije i informacija o njoj u sredini europskog Atlasa, ali zato ima izuzetno stroge zakone o pobačaju, koji je u njoj najstrože zabranjen, istodobno ima samo 1,26 živorođene djece po ženi, najmanje u EU.
Statistika je i opet najbolji dokaz da represivne mjere, zabrane i uskraćivanje informacija o seksu i reprodukciji neće podići natalitet. Poruka je jasna: dostupnost kontracepcije i informacija o njoj neće smanjiti natalitet nego samo omogućiti ljudima da sami odaberu kad će imati djecu i koliko će ih imati.
Preporuke Europskog foruma za sve države, od vrha do dna ljestvice, mogu se sažeti u tri točke: subvencioniranje svih oblika kontracepcije, uključujući i dugoročnu, posebni programi za mlade i socijalno ugrožene grupe te web stranice koje će podržati vlada. Cilj je da kontracepcija postane svima podjednako dostupna. Prema statistici iz 2019. u Europi 69 posto žena koje su udane ili žive s partnerom koristi kontracepciju, što je još uvijek manje nego u zemljama sjeverne i latinske Amerike.
Što Atlas ocjenjuje
- Lakoću dobivanja liječničkih savjeta
- Dostupnost pilule za “jutro poslije”
- Cijenu sredstava za kontracepciju
- Dostupnost informacija o kontracepciji