“Ti si luda i nije ti mjesto u mojoj kući. Najbolje bi bilo da ti opet pozovem hitnu, kur**!” “Imaš ljubavnika na poslu, a ja te hranim i oblačim.”
Takvih i sličnih rečenica mržnje, koje su najčešće izgovorene uz tjelesne napade, naslušale su se mnoge od više od 50 tisuća žena koliko ih je od 14. prosinca 1990. godine, kad je osnovana Autonomna ženska kuća Zagreb, prošlo kroz njeno sklonište, prvo takvo sigurno mjesto za žene i djecu žrtve obiteljskog nasilja osnovano u Hrvatskoj. Autonomna ženska kuća kroz objave riječi i rečenica koje su ženama žrtvama nasilja izricali njihovi muževi i partneri pokrenula je ovogodišnju kampanju STOP nasilju protiv žena kako bi i na taj način podigli svijest svih ljudi, posebice političarki i političara, o problematici muškog nasilja i hitnom donošenju poboljšanih zakona u svrhu zaštite žena i djece.
Uz poruku Dom za mnoge nije i najsigurnije mjesto! Savjetovalište AŽKZ-a poziva žene žrtve nasilja koje trebaju besplatnu podršku, informacije, savjetovanje i upute vezano uz nasilje koje su preživjele. Pozivom na besplatni telefon 0800 55 44 svakim radnim danom od 10 do 17 sati žrtve mogu, anonimno i povjerljivo, dobiti besplatni savjet što će već biti dobar prvi korak u bijegu od života u nasilju. I sigurno mjesto na koje se mogu skloniti od nasilja.AŽKZ govori o muškom nasilju jer su njezini štićenici žene i njihova djeca koji bježe iz obiteljskog doma. Kad se uspiju dokopati skloništa, čija je adresa i službeno proglašena tajnom, dobit će, osim smještaja, prehrane i drugih stvari nužnih za život, i besplatno savjetovanje, psihološku podršku i psihoterapiju, rad s djecom te pravno savjetovanje i besplatno pravno zastupanje na sudu. Jer, nakon uspješnog bijega od nasilnika, slijedi razvod i težak sudski postupak. Iz Autonomne ženske kuće upozoravaju da je period razvoda braka ili prekida veze ujedno i najopasnije razdoblje po život žene i njezine djece.
Cilj AŽKZ-a je doći do žena koje su preživjele muško nasilje i kojima je potrebna podrška, od savjeta preko smještaja do psihološke i pravne pomoći. No, sve to košta i financira se donacijama, a od početka pandemije COVID-a 19 i potresa financiranje rada postalo je gotovo neodrživo, dok je, s druge strane, zbog pandemije porastao rizik od nasilja nad ženama. Pružanje besplatnih usluga u Savjetovalištu i Skloništu za žene i djecu nezamislivo je bez donacija dobrih ljudi.
Pod parolom “Ne dozvoli da žena odluku o napuštanju nasilnika plati svojim životom!” AŽKZ poziva sve koji mogu da pomognu u radu organizacije koja već 31 godinu spašava žrtve. Donacije se mogu uplatiti na žiro račun Autonomne ženske kuće Zagreb: HR3023600001101968330 ili direktno preko web stranice www.azkz.hr, a moguće se uključiti i u program mjesečnog prijateljstva i postati redovan donator Autonomne ženske kuće Zagreb.
Nasilje protiv žena su, zbog svoje učestalosti, ozbiljnosti i opasnosti, UN i EU prepoznali kao jedan od najtežih oblika kršenja ljudskih prava, a EU ga je u rujnu ove godine, pod pojmom rodno uvjetovano nasilje, uvrstila među najteža kaznena djela kao što su terorizam, trgovanje ljudima, trgovina oružjem, organizirani kriminal…