Početak listopada označava i početak mjeseca borbe protiv raka dojke. Globalno gledano, ovaj oblik raka najčešći je uzrok smrti povezan s rakom kod žena, a u Hrvatskoj je dijagnosticiran kod oko četvrtine novooboljelih pacijentica. Prema posljednjim dostupnim podacima u 2019. godini od ove bolesti su umrle 752 žene.
Rak dojke nastaje kad normalne žljezdane stanice dojke promjene svoja svojstva te počnu nekontrolirano rasti, umnožavati se i uništavati zdravo tkivo. Najčešće obolijevaju žene iznad pedesete godine života, no to ne znači da i one mlađe nisu pod rizikom. Određene genetske predispozicije, zdravstveni čimbenici i stil života mogu utjecati na pojavu raka dojke. Kod muškaraca se ovaj oblik raka javlja u svega jedan posto slučajeva.
Šanse za izliječenje 90 posto u početnom stadiju bolesti
Simptomi kao što su bol, oticanje, iscjedak iz bradavice i promjene na koži obično se javljaju relativno kasno u tijeku bolesti, stoga je rana dijagnostika izrazito važna. Rani stadij raka uz adekvatno liječenje ima više od 90 posto šanse za oporavak. Mamografija, ultrazvučni pregled i redoviti samopregledi ključni su za rano otkrivanje raka dojke. Provode se i genska testiranja za žene u povećanom riziku od nasljednog oblika bolesti.
Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke u Hrvatskoj se provodi od 2006. te se u okviru njega svake dvije godine na mamografski pregled pozivaju žene u dobi između 50 i 69 godina. Trenutno je u tijeku šesti ciklus pozivanja žena, kojim se na pregled pozivaju žene rođene od 1950. do 1969. godine. Oko 300 tisuća žena pozove se godišnje, a prosječno se odazove 60 posto.
ROZE KAMPANJE: ‘To nisu samo ženske stvari!’
Već tradicionalno se 7. listopada obilježava Nacionalni dan borbe protiv raka dojke, a tijekom cijelog mjeseca održavaju se aktivnosti za podizanje svijesti o važnosti redovitog samopregleda i kontrole. Udruga SVE za NJU do 5. studenog provodi humanitarnu akciju “To nisu samo ženske stvari” u sklopu koje će se u subotu 3. listopada održati humanitarna utrka. Treće izdanje ove utrke zbog trenutne epidemiološke situacije održat će se virtualno, odnosno svaki prijavljeni sudionik trčat će sam, na traci vlastitog odabira. Humanitarni prilozi prikupljeni tijekom utrke uložit će se u pružanje psihološke pomoći ženama oboljelima od raka.
Udruga Nismo same i ove će se godine priključiti u globalnu kampanju svojim poznatim sloganom “U listopadu nosimo roza!”. Oni također već više od dvije godine organiziraju kampanju “Nisi sama – ideš s nama!” kojim se žene voze na kemoterapiju. Svakog dana tu uslugu koristi između 5 i 20 žena.
Mrežne stranice za informacije o liječenju u uvjetima COVIDA-19
Koalicija udruga u zdravstvu (KUZ) i platforma Onkologija.hr u listopadu podržava aktivnosti svojih članica, koje kroz kampanje pojačano komuniciraju o važnosti prevencije i kvaliteti života osoba oboljelih od raka dojke. Podizanje svijesti o potrebi učinkovite sveobuhvatne onkološke skrbi za sve oboljele od raka, bez obzira na spol, dob ili sijelo bolesti je glavna poruka KUZ-a s kojom u mjesecu borbe protiv raka također intenzivno komuniciraju.
„S tom idejom i dalje ćemo se baviti potrebom donošenja i implementacija Nacionalnog plana protiv raka te njegovom implementacijom, koja bi trebala rezultirati jednakom i jednakopravnom dostupnosti onkološke zdravstvene zaštite svim građanima Hrvatske! Osim toga i poboljšanju rezultata programa primarne, sekundarne i tercijarne prevencije onkoloških bolesti i razvijanju učinkovite i održive onkološke skrbi, te praćenju ishoda liječenja“, naglasio je Ivica Belina, predsjednik Koalicije udruga u zdravstvu, koja je ove godine pokrenula i mrežne stranice onkorona.onkologija.hr s ciljem da oboljelima, te onima koji sumnjaju da bi mogli biti oboljeli i članovima njihovih obitelji, omoguće sve relevantne informacije o mogućnostima liječenja zloćudnih bolesti u uvjetima pandemije COVID-19.
Onkologija.hr i mjere za smanjenje utjecaja pandemije na otkrivanje i liječenje raka
Jedanaest udruga okupljenih oko platforme Onkologija.hr poslali su u lipnju pismo nadležnim zdravstvenim ustanovama, u kojem upozoravaju na porast straha i zabrinutost onkoloških pacijenata. Osim straha od zaraze, odgoda operativnih zahvata i dijagnostičkih pretraga, smanjenje palijativne skrbi te izostanka praćenja pacijenata u remisiji, zaustavljeni su i programi ranog otkrivanja bolesti.
Udruge su predložile pet mjera kojima bi se negativne posljedice COVID-19 smanjile: ponovno pokretanje nacionalnih programa ranog otkrivanja raka u najkraćem mogućem roku, analiza prostornih i kadrovskih kapaciteta zdravstvenih usluga koje pružaju onkološku zdravstvenu zaštitu, šira primjena A5 uputnica, prioritetnih lista čekanja i hitnog upućivanja, učinkovita primjena IT tehnologija i inovacija, te jednaka i ravnopravna dostupnost onkološke skrbi svim građanima Hrvatske.
„U ovoj situaciji ljude želimo posebno ohrabriti da potraže potrebnu zdravstvenu zaštitu i ne boje se posjete zdravstvenim ustanovama. Za udruge pacijenata koji se liječe kompleksnom terapijom, a u suradnji s Hrvatskom ljekarničkom komorom, planiramo edukaciju u usklađivanju terapije, što uključuje i onkološke pacijente, kako bi oni sve relevantne informacije mogli prenijeti svojim članovima i zainteresiranim građanima. U partnerstvu s udrugom ‘Jedra’ nastavljamo provođenje kampanje “Dišem za tebe” do kraja 2020. godine, s ciljem podizanja svijesti o važnosti zdravlja respiratortnog sustava i važnosti disanja, te podizanje svijesti o raku pluća“, posebno je istaknuo Belina.