Majka Jessica Burgess i njezina kći ovog će proljeća pred sud u Nebraski zbog ilegalnog pobačaja. Naime, majka je pomogla kćeri nabaviti tablete za medikamentozni pobačaj, a kći, inače tinejdžerka, optužena je i za nezakonito odlaganje ostatka fetusa.
Businessinsider otkriva kako je Meta, matična tvrtka Facebooka, lokalnoj policiji dostavila ključni dokaz, a riječ je o komunikaciji majke i kćeri o traženju tableta za medikamentozni pobačaj. Što je još zanimljivije, ti podaci su dostavljeni još i prije nego što je Vrhovni sud poništio federalno pravo na pobačaj čime su buknuli zakoni koji ga zabranjuju u mnogim saveznim američkim državama.
Podatke o tome tko je nabavio tablete za pobačaj, koja mu je web adresa i gdje je lociran policiji dijele i web ljekarne koje prodaju mifepriston i misoprostol, tablete za medikamentozni pobačaj, a Google je darežljiv u otkrivanju povijesti pretraživanja.
Kad se sve zbroji, medikamentozni pobačaj u državama u kojima je pobačaj zabranjen policiji je očito lako otkriti, a te “kriminalke” privesti na sud. Štoviše, kompanije odgovaraju na zahtjeve policije čak i kad oni nisu do kraja potkrijepljeni zakonima jer im je lakše dati podatke nego tražiti zakonsku osnovu za to.
Zadiru u privatnost korisnika Facebooka i Googla
Eric Goldman, profesor prava na Pravnom fakultetu Sveučilišta Santa Clara, kaže da se društveni mediji vjerojatno neće suprotstaviti niti nelegitimnim zahtjevima organa za provođenje zakona, uključujući i sudske zahtjeve, jer se boje vlastite odgovornosti ili im je tako jednostavnije i jeftinije. Za njih su to, prema riječima glasnogovornika Mete, “valjani zakonski nalozi policije” jer “u dobroj vjeri vjerujemo da to od nas zahtijeva zakon”. Dakle, ne provjeravaju je li zahtjev zakonit, nego jednostavno vjeruju da jest.
Doktorica znanosti Sharon Docter, profesorica na Kalifornijskom luteranskom sveučilištu, upozorava da je privatnost korisnika društvenih medija ugrožena jer te iste medije na zaštitu privatnosti ne potiču niti zakoni niti sami korisnici koji često bez zadrške odobravaju otkrivanje svoje lokacije. Zakoni, pak, nisu skrojeni da bi zaštitili privatnost korisnika koja uglavnom ostaje na kozmetičkoj razini, što najbolje potvrđuju upravo društvene mreže i njihova susretljivost prema onima koji traže privatne podatke. Nisu to samo policija i sudovi, podaci korisnika su prije svega vrijedan kapital u korporativnom svijetu.
Ukoliko ne žele završiti na sudu, žene će svoju potragu za tabletama za medikamentozni pobačaj očito morati prebaciti u duboku ilegalu. Poljakinje su na to već naučile.