U Hrvatskoj je mogućnost obavljanja legalnog i medicinski nadgledanog pobačaja na zahtjev bila otežana i prije pandemije koronavirusa, a od početka pandemije stanje je još gore. Malo je klinika u kojima uopće ima dovoljno liječnika i drugog medicinskog osoblja koje se ne poziva na priziv savjesti kad je riječ o pobačajima, a i onima koje ih obavljaju pristup je otežan zbog posebnog režima izazvanog pandemijom. Istodobno, putovanje iz grada u grad je ograničeno i za njega je potrebna propusnica.
Internet je stoga zadnjih tjedana prepun upita žena iz mjesta u kojima ne mogu obaviti abortus i koje očajnički traže savjet.
Prije pandemije, odgovor bi bio jednostavan: otiđi u Rijeku, Pulu, Karlovac, neke bolnice u Zagrebu ili pak u Brežice ili BiH, gdje neće postavljati previše pitanja i dodatno stigmatizirati već ionako psihički uzdrmanu ženu, što se u hrvatskim klinikama često događa. No, trenutno je jako teško putovati iz grada u grad, a preko granice to je nemoguće u privatnom aranžmanu.
Dr. Herman Haller, predstojnik Klinike za ginekologiju i porodništvo KBC-a Rijeka, kaže da od proglašenja pandemije imaju za četvrtinu manje upita i zahtjeva za prekid trudnoće. Pretpostavljamo da bi jedan od razloga mogla biti upravo činjenica da je pacijenticama otežano putovanje iz grada u grad pa rješenje traže u svojoj okolini, makar bilo i znatno teže i kompliciranije.
Dr. Dubravko Lepušić, ginekolog u zagrebačkoj bolnici Sestara milosrdnica, poznatijoj kao Vinogradska bolnica, kaže kako je njihovoj Klinici za ženske bolesti i porodništvo rad otežan radi renoviranja, no i dalje redovito obavljaju sav posao.
– Dobivamo svakodnevne upite telefonom i mailom, sve pacijentice informiramo o mogućnosti zahvata, a hitne slučajeve odmah naručujemo – kaže dr. Lepušić.
Britanci za medikamentozni pobačaj kod kuće
Za razliku od Zagreba i Rijeke, kao i još nekih klinika, u mnogima drugima abortus u ovim danima izolacije nije moguće obaviti, a niti prije nije bio dostupan premda je riječ o zahvatu legaliziranom u SFRJ još 1952., dok se danas obavlja prema zakonu iz 1978. Nedostupnost pobačaja u vrijeme pandemije nije samo hrvatska specifičnost: posvuda u svijetu ženama je znatno otežan pristup zdravstvenim uslugama koje se tiču njihovog reproduktivnog zdravlja, prije svega kontracepcije i pobačaja.
U Britaniji, koja je jako pogođena virusom COVID-19 te ima 1600 zaraženih na milijun stanovnika (gotovo četiri puta više nego Hrvatska), zatvorena je četvrtina klinika koje su obavljale pobačaje. Stoga su omogućili online konzultacije s ginekologom i online nadzor prekida trudnoće u kućnim uvjetima, uz pomoć pilula. Riječ je o tzv. medikamentoznim pobačajima kakve već godinama provode kod nas, u klinikama u Rijeci i Puli. Prema riječima dr. Hallera, u KBC-u Rijeka čak 85 posto pobačaja obavljaju pilulama jer je postupak siguran i manje invazivan nego kirurški. Ali, pacijentica mora doći na Kliniku jer samo tamo može dobiti pilule i bit će pod nadzorom liječnika.
– U Hrvatskoj zakon ne dopušta obavljanje medikamentoznog pobačaja kod kuće – podsjeća dr. Haller.
I njegov kolega Lepušić slaže se da se medikamentozni pobačaj može obavljati samo uz nadzor na klinici.
– U tom slijedu uzimanja tableta pacijentica se mora ultrazvučno kontrolirati, a potrebna je i procjena kada se eventualno mora uzeti druga doza tablete – kaže dr. Lepušić.
Tri milijuna ilegalnih pobačaja zbog korono-izolacije?
Stoga se žene u Hrvatskoj ne mogu nadati da će im zbog ograničenja kretanja biti omogućeno isto što i Britankama te im samo preostaje uporna potraga za klinikom koja im je dostupna i za liječnikom koji na toj klinici obavlja posao iz domene svoje specijalizacije.
Organizacija Marie Stopes International, koja djeluje u 37 zemalja, procjenjuje da će zbog pandemije biti 3 milijuna neželjenih trudnoća i 2,7 milijuna nesigurnih, uglavnom ilegalnih pobačaja. A kako se ilegalni pobačaji obavljaju, ovisi o standardu i razvijenosti zdravstva. U Hrvatskoj i drugim europskim zemljama, kad je pristup pobačaju otežan ili onemogućen, uglavnom ga obavljaju ginekolozi u privatnom aranžmanu i pod krinkom spontanog ili medicinski indiciranog pobačaja zbog ugroženosti žene ili fetusa. U zemljama bez razvijene zdravstvene zaštite i danas se pobačaji obavljaju kao što su ih nekada radile babe vračare: nesterilnim predmetima izazove se infekcija u maternici nakon koje ona odbacuje fetus, a česta posljedica takvog zahvata je i smrt žene zbog sepse.
Peticije za pravovremeni i siguran pobačaj u vrijeme pandemije
Više od stotinu organizacija za ljudska prava iz brojnih europskih zemalja pozvalo je europske vlade da i u ovo vrijeme pandemije omoguće pravovremeni i siguran pristup pobačaju. Aktivisti koji potpisuju izjavu civilnog društva, od vlada traže da, među ostalim, poduzmu sljedeće:
abortus treba tretirati kao hitnu zdravstvenu uslugu i omogućiti mu pravovremeni pristup
omogućiti online konzultacije svakome tko traži uslugu abortusa ili informacije o tome
zajamčiti pravovremeni pristup ranom medikamentoznom abortusu i dopustiti liječnicima da prepišu potrebne lijekove putem online konzultacija
omogućiti obavljanje medikamentoznih abortusa kod kuće te poništiti pravilo da se pilula mora uzeti u nazočnosti liječnika
ukloniti obvezujuće savjetovanje prije obavljanja abortusa ili osigurati da se savjetovanje obavi online
ovlastiti liječnike opće prakse i primalje da provode medikamentozne abortuse
ako medikamentozni abortus nije moguć treba omogućiti brz pristup kliničkom abortusu, pa i tamo gdje je ograničeno kretanje
ukoliko je potrebno liječničko odobrenje za abortus, ograničiti to pravilo na jednog liječnika, a ne inzistirati na komisiji
zajamčiti dovoljno liječnika voljnih obaviti pobačaj, kao i omogućiti brz pristup tim liječnicima
osigurati pristup kontracepciji, uključujući i hitnu kontracepciju, kao i online konzultacije o tome te isporuku hitne kontracepcije bez recepta
odbiti prijedloge koji ograničavaju pristup sigurnim pobačajima za vrijeme pandemije jer to negativno utječe na zdravlje, život i dobrobit žena