Hrvatska je jedna od rijetkih zemalja u Europi koja nema nacionalnu strategiju za unapređenje seksualnog i reproduktivnog zdravlja. Ne postoji policy paper na nacionalnoj razini kojim bi se definirala temeljna prava građana, kao i njihovih odgovornosti u području spolnog i reproduktivnog zdravlja, kao i smjernice što država treba činiti na njihovom unapređenju. Što kroz poboljšanje zakona, što kroz javne politike s ciljem poboljšanja usluga prema građanima, što kroz tijela javne vlasti… Takav se strateški dokument Hrvatska obvezala pri EU donijeti još prije četiri godine, nakon što je Regionalni odbor Svjetske zdravstvene organizacije za Europu usvojio Akcijski plan za spolno i reproduktivno zdravlje, a koji nalaže ostvarivanje Programa za održivi razvoj 2030. u Europi.
Niti jedna od dosadašnjih hrvatskih Vlada kroz protekla tri desetljeća nije poklonila ni mrvicu pažnje za unapređenju seksualnog i reproduktivnog zdravlja građana, iako se radi se o najvažnijim područjima života ljudi. Ulaganja u njih podižu fizičko, mentalno i socijalno blagostanje pojedinaca i društva u cjelini. Unapređenje zdravstvenih usluga i prava vezanih za seksualno i reproduktivno zdravlje dokazano prevenira mnoga oboljenja i u konačnici utječe na popravljanje demografske slike društva što je današnjim europskim državama također jedan od glavnih prioriteta. Ovo je ujedno bilo i posljednje pitanje koje smo postavili strankama i koalicijama koje se upravo bore za mandate u Saboru i vođenje države u narednom razdoblju. Donosimo odgovore ukupno sedam stranaka i koalicija. Napominjemo kako ni na ovo pitanje nije htjela odgovoriti niti jedna stranka ili koalicija desnog političkog spektra.
Hoćete li i što učiniti da Hrvatska donese nacionalnu strategiju za unapređenje seksualnog i reproduktivnog zdravlja građana?
DEMOKRATI I HRVATSKI LABURISTI
Nepostojanje strategije seksualnog i reproduktivnog zdravlja u današnjoj Hrvatskoj ne čudi, jer je država, nažalost već dugo vremena, pod HDZ-ovom desno orijentiranom vlašću, koja zanemaruje važnost područja čovjekove seksualnosti. Život u današnjoj suvremenoj Europi nameće demokratske tokove koji zasigurno uključuju i nužnost jasno definirane strategije vezane uz spolno i reproduktivno zdravlje. Nažalost, ovdje se zanemaruje ono bitno, nije važna orijentacija državne vlasti, niti desni ili lijevi „vjetrovi“, nego zdravlje pojedinca, demokratsko pravo na odlučivanje o sebi i svom tijelu, važna je odgovornost, znanje, ali i osjećaj da su u slučaju kada nešto pođe po zlu državni organi tu da nas štite, naše zdravlje, našu sigurnost, potomstvo i slobodu.
GLAS
Strategiju treba donijeti što prije, čim se nova Vlada formira, a onda na tim temeljima usvajati i ostale relevantne politike.
HNS
Hrvatska bi trebala imati jedan takav sveobuhvatan dokument, no dok se isti ne usuglasi moramo reći da su u posljednje tri godine donesene određene izmjene raznih zakona, koji se tiču tema koje ste naveli i koje su u primjeni su.
MOŽEMO!
Zdravlje građana i građanki nije samo pravo, već je i strateški važan resurs za društveni napredak. A u odnosu na žene, LGBTIQ+ osobe, osobe s invaliditetom, mlade, pa i starije, je svojevrsni lakmus papir društvene pravednosti i inkluzivnosti. Važan dio naše zdravstvene politike jesu zdravlje i skrb vezani za seksualnost i reproduktivno zdravlje. Nacionalna strategija seksualnog i reproduktivnog zdravlja mora uključivati sva pitanja i smjernice kojima se osiguravaju relevantne i znanstveno utemeljene informacije, kao i dostupnost zaštite, zdravlja i skrbi svim članovima zajednice. Reproduktivno zdravlje i s njime povezana prava, temelj su ljudskih prava. Posebice je to važno za rodno i spolno marginalizirane osobe – žene, transrodne i interspolne osobe. Za njihovu tjelesnu autonomiju, dignitet, integritet i mogućnost donošenja odluka o vlastitom životu. Drugim riječima, reproduktivno zdravlje predstavlja ključnu polugu rodne ravnopravnosti u društvu.
PAMETNO
Zalagat ćemo se za donošenje navedene strategije, kao i da se u njezino donošenje uključi struka. U donošenju takve strategije bitni su znanost i stručnost, a ne ideologije.
RADNIČKA FRONTA
Hrvatskoj nedostaje niz temeljnih dokumenata, poput Nacionalne politike ravnopravnosti spolova, koje nema već četiri godine, pa bismo učinili sve da se pitanja nacionalnih politika prema ženama najozbiljnije rasprave u Saboru. Ne bi dozvolili da se rokovi neprestano produžuju i da država nema strateške dokumente koji osiguravaju pravo žena na samoopredjeljenje i miran i siguran život. Pri tome bi koristili i znanja koja posjeduju specijalizirane udruge civilnog društva, kao i u drugim segmentima našeg djelovanja.
RESTART
Informiranje o spolnim i reprodukcijskim pravima, edukacija o zaštiti reprodukcijskog zdravlja i omogućavanje ostvarivanja roditeljstva pripadaju domeni temeljnih ljudskih prava. Stoga Hrvatska mora što žurnije ući u krug modernih država koje garantiraju potpuna reprodukcijska prava. Što se tiče donošenja zakonske regulative vezane uz seksualno i reproduktivno zdravlje treba potaknuti stručnjake različitih profila da ga što skorije donesemo prema nalogu EU, a zbog potreba naših građana. Njime će se postići puno bolja regulacija prava i obveza te mogućnosti. U donošenju ove Strategije jako je važno uključiti stručnjake iz Ministarstva zdravstva, Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, Ministarstva znanosti i obrazovanja, Ministarstva pravosuđa, ureda pojedinih pravobranitelja te članove nevladinih udruga, kojima je reproduktivno i spolno zdravlje područje zanimanja.