Zatraži li i uspije negdje obaviti pobačaj, žena na Malti može biti osuđena na tri godine zatvora, a liječnik koji je taj pobačaj izveo proći će još gore: prijete mu četiri godine zatvora i doživotna zabrana bavljenja medicinom. Ta otočna država od 442 tisuće stanovnika, gotovo upola manje nego što ih ima Zagreb, jedina je članica EU u kojoj je pobačaj potpuno zabranjen u svim slučajevima, pa i kad je život majke ugrožen. Čak je i Poljska, u kojoj aktivistkinje i aktivisti već mjesecima protestiraju zbog strogog zakona o pobačaju, liberalnija od Malte pa njen rigidni zakon dopušta pobačaj u slučaju silovanja, incesta ili kad je ugrožen život majke.
No, i na Malti se stvari napokon mijenjaju. Marlene Farrugia, nezavisna zastupnica u malteškom parlamentu, predstavila je zakon koji dekriminalizira pobačaje i tako donijela nadu brojnim malteškim ženama i djevojkama koje su prije pandemije i lockdowna zbog pobačaja putovale u inozemstvo, najčešće u Veliku Britaniju, a procjenjuje se da je godišnje takvih slučajeva bilo 300 do 400, što je s obzirom na broj stanovnika znatna brojka. No, lockdown je te stotine žena u nevolji zatvorio unutar granica njihove male otočne države pa su ili riskirale zatvor ili potajno naručivale tablete za medikamentozni pobačaj i nadale se da će im stići na vrijeme.
Po život opasni rizici u lockdownu
Jedna od njih ispričala je svoj slučaj za BBC: “Već imam dvoje djece s poteškoćama u učenju. Iz zdravstvenih razloga nisam mogla uzimati kontracepcijske pilule pa mi je liječnik predložio da ugradim spiralu. No, zbog pandemije COVID-a nisam uspjela doći na red u bolnici. U međuvremenu sam zatrudnjela, a suprug mi je odmah rekao da abortiram. Uz pomoć nevladinih organizacija uspjela sam naručiti tablete za medikamentozni pobačaj, no kako su avioni bili prizemljeni zbog pandemije dugo sam ih čekala”, ispričala je jedna od 150 žena koje su si za vrijeme pandemije i na potpuno zatvorenoj i izoliranoj Malti uspjele osigurati medikamentozni pobačaj.
Zastupnica Farrugia u svom prijedlogu zakona predlaže brisanje članaka koji kriminaliziraju obavljanje pobačaja, a umjesto njih uvrstila je članak koji predviđa kaznu od deset godina zatvora “za onoga tko izvrši prisilni pobačaj bez pristanka iz nemedicinskih razloga putem nasilja, sile, prijevare, primanja mita, prijetnji ili prisile”.
Cilj joj je, prenose malteški mediji, omogućiti ženama izbor i sve zdravstvene usluge tijekom njihova života, a podjela na pro-life i pro-choise za Farrugiu je lažna i stvorena da podijeli žene. “Cilj bi trebao biti jedinstven: osigurati ženama izbor kako će živjeti”, kaže Farrugia i dodaje da dekriminalizacija pobačaja nije isto što i njegovo promicanje.
Zbog religije i razvod braka bio kriminaliziran
Na Malti, koja je svoju nezavisnost stekla tek 1964. godine, državna religija je rimokatoličanstvo kojem pripada 98 posto stanovnika pa je po tome jedna od zemalja s najvećim udjelom katolika u stanovništvu. Zanimljivo je da je razvod braka legalizirala tek 2011. godine, a od 2017. na Malti su omogućeni istospolni brakovi, po čemu je naprednija od Hrvatske. No, pobačaj je još u sferi kriminala, a Farrugijin prijedlog zakona samo je prvi korak prema legalizaciji i ne očekuje se da će biti usvojen u Parlamentu. Ali, pokrenuo je raspravu i potaknuo pro-choice aktiviste da dignu svoj glas, ponajprije kroz organizaciju grupe liječnika Doctors For Choice koji se zalažu za dekriminalizaciju pobačaja, bolje seksualno obrazovanje i lakši pristup kontracepciji.