Svi sada već znaju da se spolno uznemiravanje treba prijaviti u roku od tri mjeseca otkad se dogodilo ili ništa od pravde. Svi znaju da su tu odredbu na svojoj koži najbolje osjetile zaposlenice HUP-a koje je godinama seksualno uznemiravao bivši zamjenik direktora HUP-a Bernard Jakelić, ali ga nisu prijavile u zakonskom roku pa je Jakelić otišao bez ikakvih sankcija. Svi znaju da spolno uznemiravanje izaziva strah, osjećaj poniženja i vrijeđa dostojanstvo osobe, a posebno je to izraženo kad ga provodi osoba nadređena žrtvi. Isto tako, svi znaju da su se u Saboru uvijek lako i brzo mijenjali zakoni kad god bi to odgovaralo saborskoj većini.
Kad već svi sve znaju, zašto saborska većina nije danas usvojila izmjenu Kaznenog zakona kojim bi se izbrisao treći stavak članka 156., čime bi se ukinuo taj rok od tri mjeseca i spolno uznemiravanje postalo kazneno djelo koje se, kao i druga kaznena djela, goni po službenoj dužnosti, što znači da ne treba žrtva dizati tužbu nego će to učiniti institucije koje tome i služe? Obrazloženje ministra pravosuđa Ivana Malenice je apsurdno: ionako pripremamo još jednu izmjenu Kaznenog zakona pa čim ga radna grupa pripremi o svim će se izmjenama glasati u Saboru! HDZ-ova Marija Jelkovac, inače predsjednica Odbora za zakonodavstvo i članica Odbora za ravnopravnost spolova, tome je dodala da česte izmjene zakona nisu u skladu s preporukama.
Dakle, da se ne bi odmah usvojila ta izmjena koja podrazumijeva brisanje dva retka iz sadašnjeg zakona i ne košta niti jednu lipu, još će neznano koliko žrtava seksualnog uznemiravanja morati same prijaviti svoje zlostavljače ili i dalje trpjeti zlostavljanje i same se nositi s posljedicama.
O stvarnim razlozima odbijanja izmjene zakona možemo samo nagađati. Činjenica jest da je tu izmjenu predložio SDP pa ju je HDZ-ova Vlada možda zbog toga odbila, a slijedili su je i saborski odbori za pravosuđe i za zakonodavstvo. Činjenica jest da su se svi zastupnici – i vladajući i oporbeni – u raspravi izjasnili da treba pomoći žrtvama, no kad je na red došlo glasanje, “zaboravili” su na tu pomoć. Stranačka stega i ovoga je puta bila jača od argumenata.
No, isto je tako činjenica da je ovo odbijanje još jednom ujedinilo saborsku oporbu i lijevog i desnog spektra, pa su se pred kamerama zajedno našle zastupnice SDP-a, stranke Centra, Možemo, Mosta i Domovinskog pokreta i apelirale na saborsku većinu da ne okreće leđa žrtvama, složne u ocjeni da je takav postupak saborske većine obrana zlostavljača.
“Okrenuli su leđa žrtvama! Svim ženama koje su smogle hrabrosti progovoriti o seksualnom nasilju i onima koje će postati žrtve – bijesno su na današnjoj konferenciji gotovo jednoglasno izgovorile SDP-ova Sabina Glasovac, Mostova Marija Selak Raspudić, Marijana Puljak stranke Centar, Ružica Vrhovac iz DP-a i Sandra Benčić iz ZLB-a, koje su prije mjesec dana osnovale i nestranačku i neformalnu radnu skupinu pod nazivom “Zastupnice za jaču zaštitu žrtava seksualnog nasilja”.
Svako seksualno uznemiravanje koje od sada pa do donošenja izmjena Kaznenog zakona neka žena trpi u nekoj tvrtki, akademiji, fakultetu, školi, instituciji… trebalo bi ići na dušu 74 zastupnika koji su glasali protiv izmjene i dvojici suzdržanih. Podsjećamo, izmjenu koja ništa ne košta i podrazumijeva samo dvije komande: select i delete. I to samo dva retka.