Trideset pet udruga za ljudska prava i dvije političke stranke potpisnice su otvorenog pisma kojim od hrvatske Vlade zahtjevaju oštru osudu i poduzimanje političkih poteza u okviru bilateralnih odnosa s Poljskom. Pismo je upućeno premijeru, ministricama i ministrima. Povod mu je odluka Ustavnog suda Poljske od 22. listopada kojom je čak i “pobačaj u slučaju teške i ireverzibilne malformacije ili neizlječive bolesti koja ugrožava preživljavanje fetusa” proglašen neustavnim”, što je u Poljskoj potaknulo najveće proteste u proteklih 30 godina i na ulice gradova i sela izvelo stotine tisuća ljudi, a prosvjedi se sve više pretvaraju u socijalni bunt. Država pokušava suzbiti prosvjede prekomjernom silom policije, angažiranjem vojske i nasiljem ekstremnih desničara, a prosvjednici sada više ne traže samo ukidanje sporne odluke Ustavnog suda nego i smjenu desne vlade, sekularnu državu, neovisnost sudova, zaštitu okoliša i promjene zakona o radu.
Na konferenciji za medije koju je danas ispred Hrvatskog sabora organizirala Platforma za reproduktivnu pravdu govorile su Petra Karmelić ispred Platforme, saborska zastupnica Rada Borić ispred Kluba lijevo-zelenog bloka i Sanja Cesar iz udruge CESI (Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje). Objasnile su zašto od Vlade RH traže javnu osudu poljske Vlade, da podrži Europsku komisiju u obrani vrijednosti EU-a te da izrazi solidarnost s prosvjednicima u Poljskoj. Štoviše, istaknule su kako podršku mogu dati i na način da se ženama u Poljskoj ponudi subvencionirana ili besplatna zdravstvena usluga u Hrvatskoj te se financijski podrže organizacije civilnog društva koje Poljakinjama omogućuju abortivnu skrb.
Predstoji nam borba za prava žena u Hrvatskoj
“Ovom odlukom (poljskog Ustavnog suda, op.a.) ugrožavaju se zdravlje i životi žena koje se prisiljava roditi protivno njihovoj volji čak i u slučaju ozbiljnog ili fatalnog oštećenja fetusa ili ih se podvrgava nesigurnim pobačajima na crnom tržištu i kaznenom progonu. Time Poljska krši međunarodne obveze u pogledu ljudskih prava, krši pravo žena na život, zdravlje, privatnost, ravnopravnost i nediskriminiranost, ali i pravo na slobodu od mučenja i nečovječnog i ponižavajućeg postupanja”, rekla je Petra Karmelić.
Rada Borić je naglasila kako su legitimitet poljskog Ustavnog suda i valjanost njegovih odluka upitni zbog čega je Europska komisija i pokrenula postupak. Podsjetila je kako je prije nekoliko dana Europski parlament usvojio Rezoluciju o pobačaju u Poljskoj kojom je snažno osuđena ova presuda i nazadovanje seksualnih i reproduktivnih prava i zdravlja žena u Poljskoj. “Zastupnice i zastupnici HDZ-a u Europskom parlamentu nisu podržali rezoluciju EP-a o vladavini prava u Poljskoj u kontekstu nedavno donesene presude o pobačaju, iako se Rezolucija temelji na nizu obvezujućih međunarodnih dokumenata, zakona, rezolucija i povelja, koji garantiraju ženama slobodu i autonomiju, jednakost i ljudska prava. Za razliku od HDZ-a veliki dio zastupnika njihove ‘europske obitelji’ – zastupnici Europske pučke stranke, izglasali su rezoluciju. Sudeći po ‘europskim politikama’ HDZ-a, bojim se da nam predstoji borba za očuvanje prava žena, posebice reproduktivna prava žena u Hrvatskoj”, izjavila je.
Poljski scenarij već je na djelu i kod nas
Na situaciju s reproduktivnim pravima u Hrvatskoj upozorila je Sanja Cesar iz udruge CESI: “U RH je već na djelu ‘poljski’ scenarij u kojem Vlada ne poštuje odluku Ustavnog suda o donošenju novog zakona, ženama se uskraćuje medicinska skrb prilikom pobačaja i one odlaze izvan granica, a najavljuju se nazadne restriktivne mjere poput obaveznog savjetovanja i perioda čekanja. Stoga tražimo zakon koji bi u središtu imao ženu, njezine zdravstvene potrebe i prava, ne bi postavljao barijere i dodatno stigmatizirao žene te omogućio izbor postupaka u skladu dosegom medicine, pa tako i medikamentozni pobačaj. Pobačaj treba za ženu biti besplatan, a isto tako i kontracepcija. Neželjene trudnoće se mogu prevenirati sveobuhvatnom seksualnom edukacijom i informiranjem. Nećemo dozvoliti da nas se prisiljava na rađanje, s za svoja prava ćemo se i dalje boriti, na cesti, u Saboru i tražiti međunarodnu podršku”.
Naglasile su kako Poljakinje upravo drže lekciju kako se bori za svoja prava i ponovile zahtjeve hrvatskim političkim dužnosnicima za javnom osudom poljskih vlasti, i bilateralno i zajedno s drugim članicama EU.
Još jedna osuđujuća rezolucija Europskog parlamenta o Poljskoj
Europski je parlament proteklih godina nekoliko puta donosio rezolucije kojima osuđuje kršenje ljudskih prava u Poljskoj, a u posljednjoj rezoluciji, usvojenoj prošli tjedan, ističe da odluka Ustavnog suda Poljske ugrožava zdravlje i živote žena te da bi zabrana pobačaja u slučaju teške malformacije fetusa, po kojoj osnovi se izvede 96 posto legalnih pobačaja u toj zemlji, dovela do povećanja nesigurnih, tajnih i po život opasnih pobačaja.
Takvu su odluku donijeli suci koje biraju i koji u potpunosti ovise o političarima iz vladajuće koalicije predvođene Strankom zakona i pravde (PiS), stoji u Rezoluciji. Zastupnici su zatražili od Europske komisije da procijeni nezakoniti sastav Ustavnog suda što bi bila osnova za osporavanje njegovih odluka. U Rezoluciji se još jednom naglašava da su ženska prava temeljna ljudska prava koja krše restriktivni zakoni o pobačaju, a poštivanje reproduktivne autonomije i odlučivanja žena presudno je za zaštitu ženskih ljudskih prava i ravnopravnost spolova.
Ta se prava krše i kroz priziv savjesti, na što se sve više pozivaju poljski medicinari, pa i kad je u pitanju propisivanje kontracepcije, upozorava se u Rezoluciji.
Zbog prijetnje EU da će isplatu iz svojih fondova uvjetovati poštivanjem ljudskih prava Poljska i Mađarska su uložile veto na sedmogodišnji proračun EU i na fond spasa od posljedica pandemije COVID-a 19. Istodobno su poljski premijer Mateusz Morawiecki i njegov mađarski kolega Viktor Orbán objavili svoj pakt kojim su se međusobno obvezali da neće prihvatiti niti jedan prijedlog EU kojeg onaj drugi smatra neprihvatljivim te izjavili da vezivanje isplata uz demokratske standarde stvara opasnost od raspada EU. Zbog toga su doživjeli osudu većine europskih političara, a Orbana je zbog blokade proračuna i isplate pomoći iz fonda za spas posebno prozvao i njegov prezimenjak, rumunjski premijer Ludovic Orban, inače također pripadnik konzervativne političke opcije.