Može li seksa biti previše? Može li ga biti premalo? Može li se o seksu stvoriti ovisnost, koja bi, kao što to čine i sve druge ovisnosti, mogla ugroziti normalno svakodnevno funkcioniranje čovjeka? Što je to ‘normalno’, a što ‘nenormalno’ u seksu i da li te kategorije za ovu ljudsku aktivnost valja uopće upotrebljavati? Postoje li uopće oboljenja koja bi se mogla pripisivati da ih je uzrokovala neka seksualna patologija. I s druge strane, da li nas i u kojoj mjeri seksualni život kojega provodimo čini ne samo zadovoljnijima, nego i zdravijima u fizičkom i mentalnom smislu? Koliko uopće ulažemo u svoj seksualni život, koliko ga i čime sve unapređujemo? Istražujemo li što nam odgovara, a što ne?
Na ova pitanja i brojna druga pitanja odgovore kojima bismo bili u stanju argumentirano zaključivati i vlastitu, ljudsku seksualnost, spoznavati možemo dobiti samo kroz znanstvena istraživanja. Ona se inače rijetko rade, a još rjeđe ona kad su u istraživanje uključene brojne države, kako bi se, jer to je izuzetna vrijednost, mogle raditi međukulturalne usporedbe, budući znamo da je upravo područje ljudske seksualnosti jedno od onih koje je najviše pod utjecajem vrijednosti, običaja, tradicija i raznih društveno-kulturoloških okvira pojedinih društava i država.
Zato je uključivanje u veliko međunarodno istraživanje International Sex Survey, ISS, koje je pokrenuto prije dva tjedna i u koje je među 45 zemalja svijeta uključena i Hrvatska od velike važnosti. Više od tisuću ispitanika odazvalo se već prvih dana objave ankete, a cilj je premašiti najmanje dvije tisuće. U pojedinim zemljama, primjerice u Mađarskoj, u samo 24 sata od objave anketu je ispunilo više od šest tisuća ljudi.
„To ne čudi, jer ljudi su željni ovakvih znanstvenih istraživanja, rijetko imaju priliku ispunjavajući anketu upoznati i same sebe i svoje seksualne navike i ponašanja. Posebice se rado odazivaju žene, one su nekako znatiželjnije što će ih se pitati iz područja seksualnosti, a neka su druga istraživanja pokazala kako se žene radije odazivaju na takva istraživanja jer kroz sam proces ispunjavanja upitnika puno toga nauče. Znamo da se o seksualnosti ne educira u školama, da je ona u mnogim društvima tabu, pa u jednom takvom istraživanju kroz koje je anonimnost potpuno zajamčena, ljude se opuste i rado će zaroniti u odgovore na pitanja koja se odnose na njihovu intimu, jer to nemaju puno puta priliku činiti“, naglasila je doc. dr. sc. Tanja Jurin s Odsjeka psihologije Filozofskog fakulteta. Psihologinja Tanja Jurin skupa s prof. dr. sc. Aleksandrom Štulhoferom s Odsjeka sociologije Filozofskog fakulteta predvode hrvatski tim istraživača uključenih u realizaciju ovog velikog međunarodnog istraživanja seksualnosti.
U istraživanju, kojega predvodi kanadski tim znanstvenika na čelu s istraživačicom dr. Beáta Bőthe sa Sveučilišta u Montrealu, mogu sudjelovati svi koji su stariji od 18 godina i to iz udobnosti svog doma. Jedino što vam treba je internet, računalo ili mobitel te 25 minuta posvećenih seksualnosti. Informacije koje dajete potpuno su anonimne i nikako se ne mogu povezati s vama.
Samo kliknite na poveznicu https://bit.ly/ISS-CRO-CR i krenite!
Informacije o projektu možete pratiti na Facebooku, Twitteru i Instagramu te stranici projekta International Sex Survey, ISS, a do linka upitnika možete doći i putem Facebooka i Instagrama portala Reci.hr, koji je medijski pokrovitelj ovog velikog međunarodnog istraživanja seksualnosti za Hrvatsku.
Ako ste zainteresirani za istraživanje ili imate pitanja, slobodno kontaktirajte na: [email protected]