Hrvatske kompanije i njihovi kadrovski odjeli ne poznaju terminologiju i ne znaju pristupati problemu transfobije među zaposlenicima, a TIRV (trans, interspolni i rodno varijantni) radnici nisu dobro upoznati sa svojim pravima i ne prijavljuju slučajeve diskriminacije. Također, ne postoje institucije koje štite prava LGBTIQ+ radnika, sam HZZO nema rodno inkluzivne prakse, a uznemiravanje je teško dokazati i zakonski je okvir vrlo problematičan.
Ovi porazni zaključci o inkluzivnosti poduzeća u odnosu na LGBTIQ+ osobe rezultat su najnovijeg istraživanja provedenog u hrvatskim tvrtkama, a predstavila ih je udruga Zagreb Pride na konferenciji “Trans, interspolne i nebinarne osobe na radnome mjestu”. Istraživanje o stanju u zajednici provedeno je s 200 ispitanika.
Ikea i IBM su najinkluzivniji poslodavci
Prema Zakonu o suzbijanju diskriminacije, diskriminacija na temelju seksualne orijentacije, bračnog statusa ili rodnog identiteta i izražavanja zabranjena je i kažnjiva, no oko 75 posto ispitanika iz zajednice doživjelo je neki oblik diskriminacije na radnom mjestu, od čega ih je to poslodavcima prijavilo tek 11 posto.
Većina tvrtki koje su sudjelovale u istraživanju u svoje politike inkluzije nije uključivala trans, interspolne i nebinarne osobe. Njih ne prepoznaju. Stoga se pokazalo da su lezbijke, gejevi i biseksualne osobe u nešto su boljem položaju, kao i binarne trans osobe, jer politike inkluzije za njih barem postoje. TIRV osobe često nisu “out“ na radnom mjestu, skrivaju svoj identitet ili već prilikom razgovora za posao budu diskriminirane. Kao česti primjeri diskriminacije na poslu navedeni su invazivna pitanja, nesposobnost napredovanja, nepoštivanje imena ili zamjenica i nemogućnost korištenja prikladnog toaleta.
Samo deset tvrtki u svojima aktima zabranjuje diskriminaciju
Prvo hrvatsko istraživanje o stanju LGBTIQ+ radnika u okviru projekta K Zone “Radnopravnost svima!“ napraveljno je 2017. godine. U prvoj fazi projekta K Zona i partneri nudili su pravno savjetovanje, radili sa sindikatima i ispitali prakse 95 organizacija iz različitih sektora, od kojih su se Ikea i IBM pokazali kao najinkluzivniji poslodavci.
U drugoj fazi projekta istraživanje je prošireno na 110, većinom malih i srednjih, organizacija od kojih je samo 10 u svojim poslovnim aktima imalo jasno navedenu zabranu diskriminacije na temelju rodnog identiteta i izražavanja. Pola ispitanih organizacija nije imalo načine kojima osigurava sigurno radno okruženje, a više od 77 posto ne prezentira se kao organizacije koje promiču inkluzivnost. I u ovom je krugu istraživanja najviše bodova skupila Ikea Hrvatska, dok je manje od četvrtine poslodavaca dalo dozvolu za objavljivanje naziva njihovih tvrtki u rezultatima istraživanja. Ostale visoko plasirane organizacije bile su one iz civilnog sektora.
Preporuke tvrtkama za zaštitu dostojanstva radnika
U slučaju diskriminacije na radnome mjestu žrtve imaju pravo na Zahtjev za zaštitu dostojanstva na koji poslodavac mora reagirati unutar sedam dana. Nema službene norme o takvoj vrsti zahtjeva i poslodavci sami donose rješenje sporova i sankcije prekršiteljima. Također, preporuča se obraćanje sindikatima i nevladinim organizacijama za besplatno pravno savjetovanje i pisanje pučkoj pravobraniteljici kako bi se incidenti uvrstili u statistiku. Ulaženje u radni spor ili prekršajne ili kaznene postupke u praksi je skupo, vremenski zahtjevno i stresno.
Tvrtkama i poslodavcima preporuča se uvrštavanje zaštite od diskriminacije na temelju rodnog izražavanja u poslovne akte, poštivanje odabranih imena svojih zaposlenika i zaposlenica, uvrštavanje kategoriju zamjenice pored imena u potpisima e-mailova, rodno uključiv jezik i ravnopravno govorenje o brakovima i životnim partnerstvima.
Stoga su na konferenciji “Trans, interspolne i nebinarne osobe na radnome mjestu”, u organizaciji Zagreb Pridea, a u okviru dvogodišnjeg projekta u kojega su uključene organizacije iz Španjolske, Mađarske, Italije, Nizozemske i Hrvatske, održane radionice osnaživanja zajednice, upoznavanja s radničkim pravima, treninzi za tvrtke i kadrovske timove i nacionalna i komparativna izvješća o stanju inkluzivnosti na radnim mjestima.
Povodom 11. listopada, Međunarodnog dana izlaska iz ormara, ispraznite vaš ormar i napravite mjesta za Radnopravnost! K-zona i LORI pozivaju sve radne organizacije da se uključe u program “Radnopravnost svima” i tako doprinesu stvaranju uključive i prijateljske radne okoline za LGBTIQ+ osobe s ciljem stvaranja boljeg i pravednijeg društva za sve nas. Više informacija na poveznici.