CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje u suradnji sa Centrom za reproduktivna prava i Inicijativom liječnika/ca za reguliranje priziva savjesti u medicini organizira sutra, 21. travnja 2023., u zagrebačkom hotelu Dubrovnik konferenciju koja se bavi pitanjem dostupnosti zakonitog i sigurnog pobačaja u kontekstu neadekvatne regulacije priziva savjesti, odnosno uskraćivanja zdravstvene skrbi ženama u vezi s pobačajem na temelju vjere ili savjesti.
Mnogo puta je javno izgovoreno i napisano da je pravo na pobačaj pitanje ljudskih prava i prava na zdravstvenu skrb te da vjera ili savjest nemaju s tim nikakve veze. Mnogo puta je priziv savjesti, na što se u Hrvatskoj i dalje poziva više od 60 posto liječnika (prema nekim izvorima čak ih je i više od 80 posto) proglašen nedopustivim uskraćivanjem zdravstvene skrbi. Pitali smo se koji je liječnik savjesniji – onaj koji se poziva na savjest pa zbog toga ne obavlja dio posla za koji se školovao ili onaj kojemu je, izabravši specijalizaciju iz ginekologije, jasno da u tom poslu mora obavljati i pobačaje, ma što on osobno mislio o tome.
Premda je pobačaj u Hrvatskoj još legalan, brojne su prepreke u praksi… Žene koje zatraže pobačaj često se susreću s nasiljem zdravstvenog sustava koji, zaogrnut pravom priziva savjesti, naprosto odbija učiniti ono što zakoni omogućuju, a struka podrazumijeva. Slučaj Mirele Čavajde, koja je pokazala izuzetnu hrabrost kad je javno progovorila o svojoj osobnoj drami, samo je jedan u nizu. Žene se u klinikama ovlaštenima za obavljanje pobačaja susreću s odbijanjem, vrijeđanjem, prezirom, verbalnim nasiljem, čak i fizičkim nasiljem kad se pregled obavlja izuzetno grubo, o čemu postoje svjedočenja na internetu. Da ne spominjemo kako su kirurški pobačaji obavljani bez anestezije, valjda da bi se kaznilo pacijenticu što se uopće usudila pomisliti na pobačaj i zatražiti ga.
Na konferenciji će se čuti iskustva iz drugih država članica EU, o kojima će govoriti liječnice iz Italije, Slovenije, Hrvatske i Moldavije, predstavnice hrvatskih nevladinih organizacija te hrvatski europarlamentarac Predrag Fred Matić koji se u EU parlamentu zdušno bori za rodnu ravnopravnost i prava žena.
Program CESI-jeve konferencije na LINKU
Hrabre sestre u subotu na Cvjetnom trgu
Dan kasnije, u subotu, ženska mreža podrške pri pobačaju Hrabre sestre, koja je dio udruge Centar za građansku hrabrost, će na Cvjetnom trgu u Zagrebu od 11 do 13 sati postaviti štand na kojem će dijeliti informativne materijale i razgovarati s prolaznicama i prolaznicima o svom radu kako bi širila svijest o važnosti reproduktivnih prava i zdravstvene zaštite djevojaka i žena.
Događaj organizira povodom obilježavanja 45 godina od donošenja Zakona o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece, onog istog zakona kojega vladajuća garnitura, unatoč Rješenju Ustavnog suda, još nije osuvremenila, premda je rok za to istekao još 2019. godine, u vrijeme mandata prethodnog saziva Sabora. Kad je donijet, a bilo je to 1978. godine, taj je zakon bio revolucionaran i ispred svoga vremena. No, u međuvremenu je prošlo gotovo pola stoljeća te Ustavni sud među ostalim traži da se u njega unesu nove medicinske spoznaje, da se kazne prestanu iskazivati u dinarima i da se iz članaka izbrišu pojmovi kao što je “organizacija udruženog rada”, koje se više ne sjeća niti današnja generacija ljudi u reproduktivnoj dobi.