Seksualne igračke dio su ljudske povijesti od davnina. Dok se oblicima i primjenom nisu generalno puno mijenjali, materijali od kojih se izrađuju jako su se promijenili. Broncu, žad ili kruh, od kojih su se izrađivali nekad, zamijenili su medicinski silikon, nehrđajući čelik i niz drugih materijala. Ono što promjenu u proizvodnji seksualnih igračaka nije doživjelo, pa čak ni ni u posljednjem desetljeću kad ta industrija doživljava vrtoglavi rast prodaje i sve više korisnika, je još uvijek uglavnom neregulirana proizvodnja.
Prvo testiranje seksualne igračke tek 2006. godine
Američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) i Komisija za sigurnost potrošačkih proizvoda (CPSC) reguliraju tisuće potrošačkih proizvoda tražeći otrovne kemikalije, greške u dizajnu koje mogu dovesti u opasnost korisnike te netočno ili zavaravajuće pakiranje. FDA klasificira vibratore kao opstetričke i ginekološke terapijske uređaje, no većina potrošača njih i ostale seksualne igračke koristi iz užitka, a ne zbog mogućih zdravstvenih benefita. Proizvođači tako klasificiraju seksualne igračke kao “ostale potrošačke proizvode” i zaobilaze propise nametnute medicinskim uređajima.
Prvo laboratorijsko testiranje pokrenula je Jennifer Pritchett, vlasnica jednog sex shopa, nakon što je vidjela da roba u njezinom skladištu ispušta uljnu tekućinu. Poslala je neke od proizvoda na analizu materijala, a rezultati su pokazali veliku količinu ftalata u igračkama. Radi se o skupini kemijskih spojeva koji se koriste radi omekšavanja PVC plastike, a zabranjeno ih je koristiti u proizvodnji dječjih igračaka. No, nadležne institucije nisu njihovo korištenje ograničili u nizu drugih proizvoda koji također dolaze u doticaj s tijelom, a među njima su seksualne igračke.
Ftalati su najproblematičniji sastojci seksualne igračke
Gotovo je sigurno da bilo koja mekša igračka u sebi sadrži ftalate, naročito ako su napravljeni od vinila, gume i PVC-a. Razlog tomu je što su ovi materijali u svom prirodnom stanju čvrsti i nefleksibilni i bez omekšivača ne bi se mogli koristiti u proizvodnji većine svakodnevnih kućanskih predmeta. Osim toga, ovi materijali su porozniji, što znači da se teže čiste i omogućavaju lakše širenje bakterija.
Problem s ftalatima je što nakon nekog vremena oni cure iz plastike i mogu ući u tijelo ili okoliš. Jedna od vrsta, DEHP, migrira brže iz plastike i to pri dužem korištenju, pod utjecajem topline, pod trenjem ili u doticaju s tekućinama kao što je krv. A seksualne igračke su upravo za takve namjene predviđene. Tkivo koje čini vulvu i rodnicu može biti osjetljivije nego ostatak kože te je važno održati PH balans. Iako posljedice ftalata nađenih u seksualnim igračkama nisu široko istražene, znanstvenici se slažu da su oni štetni te između ostalog remete i hormonsku ravnotežu. Europska unija je krajem 2018. zabranila korištenje ftalata DEHP, DBP, BBP i DIBP, a i Kongres SAD-a zabranjuje DEHP u omjeru višem od 0,1 posto. Znanstvenici još uvijek traže adekvatnu zamjenu za ftalate, a kupcima se preporuča tek da čitaju deklaracije, što znači da se navedeni koji su se našli na listi zabranjenih još uvijek mogu pronaći u proizvodima.
Povećan broj medicinskih intervencija zbog seksualnih igračaka
Već smo pisali kako je vrlo bitno koristiti igračke samo za ono što su namijenjene, a to se najviše tiče analnog seksa. Osim mogućih infekcija uzrokovanih bakterijama ili potencijalno štetnim kemikalijama, greške u dizajnu, krive upute u korištenju i opisu igračaka su također moguće.
Jedno američko istraživanje utvrdilo je da se broj onih koji traže medicinsku pomoć zbog korištenja seksualnih igračaka povećava. Jedan od razloga povećanja je i što je sve više onih koji uopće koriste ove proizvode, no pretpostavlja se da je pravi broj ozljeda veći od prijavljenog budući da mnogi neće tražiti pomoć zbog srama oko korištenja igračaka.
Najčešće ozljede povezane s korištenjem seksualnih igračaka su ozljede anorektalne regije, kojih je 78,1 posto. Analne igračke moraju imati proširenu bazu kako ih rektum ne bi usisao u tijelo. Oštre igračke također mogu uzrokovati posjekotine ili paranje tkiva, a vibratori utrnulost ili bol.
Distribucija loših proizvoda najviša putem e-prodaje
Iako sve više proizvođača naglašava da su njihovi proizvodi bez ftalata i napravljeni od sigurnih materijala, zbog nepostojanja regulatornih mjera takve tvrdnje ne moraju nužno biti istinite. Stranice specijalizirane za prodaju seksualnih igračaka, lubrikanata i sličnih proizvoda često detaljno opisuju proizvode tako da su ovdje potrošači donekle zaštićeni. Problem predstavljaju trgovine kao što su Amazon, eBay i Alibaba na kojima se mogu naći loše kopije dobro poznatih proizvoda već po pet dolara.
Distributeri ne provjeravaju porijeklo i sastav međunarodnih proizvoda, a kupci nisu dovoljno informirani o potencijalnim opasnostima te ne obraćaju pozornost na materijale. Osnovna preporuka kupcima je da detaljno istraže proizvod koji žele kupiti, poslovne prakse proizvođača te da kupuju samo preko specijaliziranih stranica.