Odlazak liječniku većini ljudi nije najugodnije iskustvo. Bilo da se radi samo o pitanju koje bismo postavili obiteljskom liječniku, a da ne govorimo o odlasku stomatologu ili na specijalistički pregled na koji ste čekali mjesecima. Sama činjenica da se moramo ići u nama budi sumnju da možda nešto nije u redu. Ipak, stalno se naglašava kako je preventiva bitna, što znači da bi barem jednom godišnje trebali obaviti određene preglede. Za žene je jedan od najvažnijih, ali često i onaj od neugodnijih – odlazak ginekologu.
Internet kao prva postaja u potrazi za ginekologom
Preporuka je da se na prvi pregled ode prije stupanja u spolne odnose, a najkasnije u 21. godini života. Ukoliko su mjesečnice neredovite, izrazito obilne ili bolne bilo bi dobro pregled obaviti i ranije. Narodne mudrosti kao ona da će se ciklus regulirati nakon nekog vremena nisu istinite i u tom slučaju je svakako bolje potražiti savjet specijalista. Roditelji mogu zatražiti ginekologa već kada djevojčica navrši 12 godina, a djevojke mogu to učiniti i same sa 16 godina.
O nedostatku liječnika u Hrvatskoj se dosta govori, pa je tako i pronalazak ginekologa koji prima nove pacijentice jedna posebna misija u koju se roditelji i djevojke trebaju upustiti. Ovaj prvi korak često je i najteži, pa se dosta žena odlučuje na odlazak privatnom ginekologu, a u posljednjih nekoliko godina od kada su popularne postale stranice s kuponima za popuste, odlazak u privatnu ordinaciju nije toliko financijski nedostupan.
Većina se ipak odlučuje za ginekologe koji imaju ugovor s HZZO-om, nerijetko su to liječnici kojima idu njihove majke, ali ako to nije opcija internetski forumi puni su preporuka i recenzija o različitim ordinacijama. Dobar alat je i tražilica na stranici Hopa Cupa na kojoj se ordinacije mogu filtrirati regionalno i prema nekoliko kriterija kao što su primaju li nove pacijentice, imaju li ugovor s HZZO-om, primaju li trans osobe i slično.
Depilacija i pedikura prije pregleda nisu potrebne
Kod prvog pregleda izrazito je bitno da se pacijentica osjeća ugodno, te da iskreno razgovara s liječnikom. Ginekolozi se redovito susreću sa strahom i nelagodom kod pacijentica, no svaki dobar liječnik znati će kako strpljivo i smireno pristupiti te odgovoriti na sva moguća pitanja. Redovne preglede bi trebalo obavljati barem jednom godišnje, stoga je taj prvi pregled bitan uspostavljanje daljnjeg odnosa i navike odlaska na pregled.
Preporuča se ne imati spolne odnose minimalno 24 sata prije pregleda, te također se u tom vremenskom razdoblju ne bi trebala koristiti nikakva agresivna sredstva za pranje intimnog područja niti ispirati rodnica, koristiti spermicidna sredstva, kreme ili lijekovi. Što se tiče higijene preporuča se tuširanje prije pregleda, ali depilacija, pedikura i slično nije potrebno. Dlake su normalne i imaju svoju funkciju na ljudskom tijelu, a liječnici su i više nego svjesni toga. Pregled bi trebao biti početkom ciklusa, odnosno idealno bi bilo neposredno nakon mjesečnice.
Otvorenim razgovorom gradi se odnos s liječnikom
Suprotno svim horor pričama koje se nalaze po internetu, pregled kod ginekologa bi trebao biti bezbolan. Ako ste na prvom pregledu određena doza neugode je shvatljiva jer se nalazite u novoj situaciji i pred osobom koju ste tek upoznali, a koja će vidjeti vaše najintimnije dijelove tijela. Upravo zbog toga svaki pregled počinje razgovorom u kojem je zadaća ginekologa opustiti pacijenticu. Tijekom razgovora dotaknut će se tema ciklusa, pa je dobro znati odgovore na pitanja kao što su:
- Kada vam je bila posljednja mjesečnica?
- Koliko uglavnom traju ciklusi?
- Koliko dana traje mjesečnica, koliko su obilna krvarenja?
- Jesu li vam mjesečnice bolne, koliko traju bolovi, uzimate li neke lijekove onda?
- Obiteljska povijest bolesti (kronične bolesti, rak i slično)
Taj razgovor je vrijeme kada se možete raspitati o kontracepciji, spolnim bolestima i drugim pitanjima koje imate vezanim za svoje seksualno i reproduktivno zdravlje. Sam pregled se sastoji od nekoliko dijelova. Prvo se vizualno provjerava vanjsko spolovilo i eventualne promjene na njemu. Nakon toga se u rodnicu uvodi spekulum – plastični ili metalni instrument kojim se kanal rodnice širi kako bi ginekolog dobio bolji pogled na stijenke rodnice i vrat maternice. Iako spekulum može izgledati zastrašujuće i možda će biti hladan na dodir, njegovo uvođenje u rodnicu ne bi trebalo biti bolno osim ako ne postoji nekakva upala ili je rodnica jako suha. Također, važno je biti što opušteniji i ne grčiti mišiće jer će uvođenje u tom slučaju biti teže, a time i neugodnije.
Papa test i ultrazvuk daju sveobuhvatnu sliku reproduktivnog zdravlja
Dok je spekulum umetnut, radi se Papa test – pretraga kojom se uzima mala količina stanica rodnice, vrata maternice i kanala vrata maternice kako bi se ustanovile bilo kakve promjene. Stanice se uzimaju četkicom nalik na higijenski štapić, a traje svega nekoliko sekundi. Moguće je da će pacijentica osjetiti postupak, ali u većini slučajeva je on toliko brz da nema razloga za brigu. Ukoliko postoji sumnja na spolno prenosive infekcije u ovom dijelu pregleda će se isto tako uzeti bris za njihove najčešće uzročnike.
Nakon pregleda spekulumom ginekolog u rodnicu umeće kažiprst i srednji prst jedne ruke, a drugom rukom opipava maternicu i jajnike preko trbuha. Ovim testom liječnik dobiva uvid u položaj, veličinu i međuodnos organa. Ultrazvučni pregled koji slijedi nakon toga može se obaviti na nekoliko načina. Ukoliko je pacijentica imala spolne odnose u rodnicu se umeće transvaginalna sonda koju će liječnici pomicati ovisno o položaju organa kako bi dobili sveobuhvatnu sliku reproduktivnih organa.
Kod djevojaka koje još nisu imale spolne odnose pregled izgleda malo drugačije. Umjesto u rodnicu, palpitacijski test (dva prsta) se obavlja rektalno te ginekolog preko debelog crijeva opipava organe. Ultrazvuk se također ne radi preko rodnice, već preko trbušne šupljine pa je važno imati što puniji mjehur kako bi ultrazvuk pokazao što više. Nakon ultrazvuka liječnici će vam možda isprintati sliku ultrazvuka koju možete uzeti sa sobom.