U tijeku je kampanja Deset dana akcije protiv urušavanja reproduktivnih prava koju su jučer, na Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama, pokrenule Udruga Pariter i Platforma za reproduktivnu pravdu. Kroz kampanju planiraju nizom akcija i radionica obilježiti ukupno četiri predstojeća datuma u rujnu i listopadu, koji se, svaki na svoj način i svaki iz svog ugla, bave pitanjima ženskih i reproduktivnih prava i zdravlja! Kampanju su za sada podržale saborske zastupnice Sandra Benčić i Rada Borić.
Kampanja je počela s 22. rujnom koji se već 16 godina obilježava Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama, što je povod upozoriti i na teška kršenja ženskih prava, a jedno od njih je i pravo na život u nenasilju kao i pravo na pomoć, ako takav život žena uz svoje partnere ne može ostvariti. Ubrzo se 26. rujna obilježava Svjetski dan kontracepcije, pa je i to dobar povod za slanje poruka kako ona mora biti lako dostupna i da to pitanje nije nešto o čemu brigu trebaju voditi samo žene! Dva dana kasnije, 28. rujna, je Globalni dan akcije za siguran i legalan pobačaj koji je također dobar povod za osvješćivanje o pravima koja se ženama vrlo često uskraćuju čime se njezino zdravlje i život dovode u pitanje. Kampanja će se finalizirati 2. listopada, Međunardonim danom nenasilja.
“Kada žene nemaju pristup kvalitetnim informacijama o svom reproduktivnom zdravlju, kada nemaju dovoljan broj ginekologa i ginekologinja, kada proživljavaju ponižavajuće postupke u bolnicama i odbijaju im se zdravstvene usluge – to nisu manjkavosti sistema. To je reproduktivno nasilje koje vrši država nad ženama. Svjedočimo kako se reproduktivna prava u ovom društvu urušavaju i upozoravamo na potencijalno daljnje urušavanje ukoliko novi Zakon o pobačaju ne bude zakon koji će u središtu imati potrebe i dostojanstvo pacijentica. Ponovno upozoravamo da u Hrvatskoj oko polovice liječnika i liječnica ne vrši uslugu za koju su se školovali i za koju ih plaćamo. Prosječna cijena pobačaja je oko 2500 tisuće kuna i konstantno je u porastu što medicinsku uslugu pretvara u klasnu privilegiju, a ne zaboravimo ni na posljedice pandemije na materijalne i socijalne uvjete. Obavezna savjetovanja i periodi čekanja štetne su prakse, to su manipulacije kojima se ženama oduzima autonomija”, naglasila je Petra Karmelić iz Platforme za reproduktivnu pravdu.
Inicijatorice kampanje također upozoravaju kako je nedopustivo je da pravo na dostojanstvenu i sigurnu trudnoću i porod, pravo na pobačaj i pravo na redovitu ginekološku skrb budu dostupni samo onim ženama kojima ekonomsko-socijalni status dopušta da za navedene zdravstvene usluge plate kada ih zatrebaju.
Platforma za reproduktivnu pravdu i Udruga Pariter kroz kampanju donositeljima političkih odluka upućuje i šest zahtjeva vezanih uz poboljšanje reproduktivnih prava:
Besplatan i siguran pobačaj u svim javno-zdravstvenim ustanovama koje imaju dozvolu za izvođenje ovog zahvata, uključujući i medikamentozni pobačaj u svim javno-zdravstvenim ustanovama
Dovoljan broj ginekoloških timova u primarnoj zdravstvenoj skrbi kako bi sve žene imale pristup zdravstvenoj zaštiti, kao i dovoljan broj ginekoloških ambulanti opremljenih za pregled žena s invaliditetom
Zdravstveni sustav mora poštovati prije svega prava pacijentica, bez nametanja obaveznih savjetovanja i perioda čekanja što je samo jedna od metoda ograničavanja prava na pobačaj
Ukidanje tzv. priziva savjesti ginekologa/inja, medicinskog osoblja i farmaceuta/kinja kojim javnozdravstveni sustav uskraćuje primarnu zdravstvenu skrb u navodno sekularnoj državi. U Hrvatskoj i dalje svatko, pod bilo kojim uvjetima, može uložiti tzv. prigovor savjesti dok posljedice snose jedino pacijentice. To je nedopustiva praksa kojom se zloupotrebljava moć privilegiranih s dalekosežnim i višeslojnim posljedicama za žene.
Besplatna kontracepcija i pilula za dan poslije
Zdravstveni odgoj temeljen na znanstvenim činjenicama i rodnoj ravnopravnosti