Zastupnik Predrag Fred Matića je u suradnji s međunarodnom nevladinom organizacijom “Ljudska prava u porodu” (Human Rights in Childbirth, HRiC) i udrugom RODA (Roditelji u akciji) pokrenuo inicijativu za zaštitu ženskih prava u sustavu skrbi za trudnice, rodilje, babinjače i dojenčad u vrijeme COVID-19 pandemije. Tijekom pandemije udruge su zabilježile niz negativnih događanja u sustavu zdravstvene skrbi za trudnice, rodilje i babinjače i to u mnogim državama EU. Tako se ženama uskraćuje pravo na pratnju tijekom porođaja, kao i posjeti nakon porođaja. Žene su primorane na neželjene indukcije i zakazane carske rezove bez opstetričkih indikacija, a najteže pada mjera odvajanja od svoje novorođenčadi. Usto i službe za skrb trudnica, rodilja, babinjače i dojenčadi nisu prioritet kod je u pitanje adekvatno kadroviranje, te podjele zaštitne opreme za osoblje. Jednako tako, završi li beba u bolnici, a majka više ne doji, bolnice tim majkama za vrijeme liječenja bebe u bolnici zabranjuju posjete.
Zbog navedenih i sličnih postupaka zdravstvenih sustava prema trudnicama, babinjačama i rodiljama EU zastupnik Predrag Fred Matić je uputio inicijativu i pismo Povjerenici za zdravstvo i sigurnost hrane Europske komisije Stelli Kyriakides o problemima s kojima se susreću u vrijeme krize uzrokovane COVID-19 virusom. Pismo je potpisalo 62 zastupnika i zastupnica u Europskom parlamentu iz raznih političkih grupa i na taj način podržalo ovu inicijativu.
U Inicijativi se od Povjerenice za zdravlje i Europske komisije traži brza reakcija i poduzimanje četiti ključnih koraka:
Osiguravanje postojanja politika i ustanova u svakoj zemlji koje jamče ženama pratnju na porodu, u skladu s najboljim dokazima SZO i drugih organizacija koje u stvarnom vremenu prate situaciju
Osiguravanje da su zdravstvene politike tijekom pandemije COVID-19 temeljene na dokazima i činjenicama, a ne na strahu
Osiguravanje odgovarajućih sredstava za skrb trudnica, rodilja i babinjača, uključujući osoblje i zaštitnu opremu
Primjena, obnavljanje i financiranje kuća za porode odnosno primaljske odjele i službi za porod kod kuće, pogotovo u manjim mjestima.
I u Hrvatskim bolnicama mame odvajaju od beba
U Hrvatskoj su se požalile rodilje i majke, čije su bebe završile u bolnici, a njima je zabranjeno ostati uz njih ili ih posjećivati. Da jednaka pravila ne vrijede za sve, žene su otkrile vrlo brzo. Nekima je rečeno da s bebama u bolnici mogu boraviti ili im dolaziti u posjet samo one majke koje bebe doje. S druge strane, požalile su su dojilje, i takvim je majkama u pojedinim bolnicama zabranjen kontakt s njihovim bebama dok su u bolnici.
„Trudnice i rodilje u Hrvatskoj su zabrinute zbog toga što im se nameću prakse koje su suprotne stručnim smjernicama i nisu temeljene na dokazima, kao što su uskraćivanje pratnje na porodu, nametanje carskog reza i odvajanje od djeteta nakon poroda. Drago nam je da je ovako velik broj eurozastupnika prepoznao problem i očekujemo da će europske, ali i hrvatske institucije poduzeti konkretne radnje da se uspostavi skrb temeljena na dokazima u svim rodilištima, a to znači omogućavanje pratnje na porodu, porod carskim rezom ako postoji medicinska indikacija i boravak novorođenčeta uz majku,“ napominju iz udruge RODA.