“Sedamnaest dana krvarenja bez prestanka, a pojedinih dana ta menstruacija nije ni sličila na menstrualno krvarenje, krv je bila kao da curi iz svježe rane, sama menstruacija bolna sve skupa vrlo, vrlo čudno”, opisala je jedna od naših sugovornica menstruaciju koju je imala neposredno nakon cijepljenja protiv covida 19. Neobičnu menstruaciju pripisala je nuspojavi cijepljenja, a kao moguću tu je pretpostavku potvrdila i njezina ginekologinja, ali uz puno ograda: “Možda i jest nuspojava cjepiva, ali mi o tome nemamo nekih podataka, pa vam sa sigurnošću ne mogu reći.” Naša je sugovornica, trideset joj je godina i nije patila od poremećaja menstruacije, napravila test razine hormona štitnjače koji je dao uredne nalaze. Kako je zbog dugog krvarenja poremećenog menstrualnog ciklusa dobila anemiju, pripisana joj je terapija. I nije jedina koja je promjene menstrualnog ciklusa pripisala utjecaju cjepiva protiv covida. Štoviše, na društvenim se mrežama mnoge žene oglase s pitanjem: Zna li netko da li cjepivo protiv covida utječe na promjene menstrualnog ciklusa? Mnoge su žene nakon cijepljenja iskusile duge i bolne menstruacije. Druge su pak prokrvarile iako su u menopauzi ili čak postmenopauzi. Naša druga sugovornica u dobi je iznad pedeset godina, dobila je menstruaciju neposredno nakon cijepljenja, a u posljednju je imala prije više od deset godina. Treća je sugovornica mlada žena u tridesetima, rodila je prije tri mjeseca i doji, a nakon cijepljenja je dobila menstruaciju, koju također pripisuje nuspojavi cjepiva. Njezina liječnica također ne zna što bi joj odgovorila, ostavlja otvorenom tu pretpostavku, ali isto naglašava kako nigdje poremećaji menstrualnog ciklusa nisu uvedeni kao nuspojave niti jednog od cjepiva koje se koristi u borbi protiv covida 19.
Upozorenja na promjene menstrualnog ciklusa prilikom cijepljenja protiv covida 19 ne postoje! Upravo je to među ženama proteklih par mjeseci diljem svijeta glavna tema razgovora na društvenim mrežama.
Uz sve poruke o mogućim posljedicama cijepljenja zdravstvene su vlasti, i to na globalnoj razini, prešutjele promjene menstrualnog ciklusa. Prate ih prema prijavama, ali se o tome ne piše. Točnije, počeli su se oglašavati pojedini liječnici i to jedino zahvaljujući pritiscima žena koje su sve masovnije počele zahtijevati odgovore na pitanja imaju li cjepiva nuspojavu poremećaja menstruacije i je li to privremeno, ostavlja li to ikakve posljedice na reproduktivno zdravlje žene!
Na stranici Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo opširno piše o cjepivu AstraZenece koje u rijetkim slučajevima izaziva krvne ugruške, dok Svjetska zdravstvena organizacija stalno ponavlja kako se smiju cijepiti i trudnice i žene koje doje, kao i sve žene fertilne dobi koje tek planiraju potomstvo.
“Da, imamo nekolicinu prijava žena i na promjene menstrualnog ciklusa koje su primjetile da su nastupile nakon cijepljenja i tome ih pripisuju. Pozivamo sve da nam prijave bilo kakve promjene koje primijete da nisu uobičajene. Do sada smo zabilježili jedanaest prijava sumnji na nuspojave koje su se odnosile na poremećaje menstrualnog ciklusa”, odgovorila nam je Maja Bašić, glasnogovornica Hrvatske agencije za lijekove i medicinske proizvode (HALMED).
“U predmetnim prijavama prijavljene su sljedeće nuspojave: polimenoreja (5), amenoreja (2), poremećaj menstruacije (2), nepravilna menstruacija (2), dismenoreja (1), hipomenoreja (1), krvarenje u postmenopauzi (1), obilno menstrualno krvarenje (1). Broj nuspojava veći od broja prijava sumnji na nuspojave jer pojedina prijava sumnje na nuspojavu može sadržavati podatke o jednoj ili više nuspojava”, stoji u HALMED-ovom odgovoru. Dodaju kako niti na razini Europske unije “nije uočena uzročno-posljedična povezanost poremećaja menstrualnog ciklusa s primjenom cjepiva protiv bolesti COVID-19”. Štoviše, “poremećaj menstrualnog ciklusa nije očekivana nuspojava cjepiva protiv bolesti COVID-19, odnosno nije navedena u odobrenim dokumentima o lijeku”.
HALMED: Informirali bi više da i sami imamo više informacija
Na pitanje zašto se o tome ne komunicira prema liječnicima, ginekolozima, zašto se u javnosti ne govori o prijavama i ovog tipa kao nuspojavama koje su žene primjetile, bez obzira što ih je prijavilo relativno malen broj, ali pojava je puno šira, jer se o tome raspravlja putem društvenih mreža, dobili smo sljedeći odgovor:
“Ove se prijave sumnji na nuspojave nastavljaju se pratiti te će HALMED u slučaju potrebe, odnosno pojave novih saznanja o tome pravovremeno informirati zdravstvene radnike i građane. Budući da tema poremećaja menstrualnog ciklusa još nije dovoljno istražena, trenutačno nema znanstvenih članaka temeljem kojih bi se mogle iznositi pouzdane tvrdnje. Također, tek se promatra i ispituje utjecaj same infekcije bolešću COVID-19 na menstrualni ciklus. Stoga trenutačno nije dostupno više informacija kojima bi se pojasnio eventualni mehanizam nastanka ovih poremećaja. Prema dostupnim informacijama, neki znanstvenici smatraju kako bi ove nuspojave mogle biti vezane uz upalu izazvanu reakcijom ženskog imunološkog sustava na cjepivo te smatraju kako su ovi događaji kratkotrajni, ne utječu na plodnost i nisu opasni po život, ali treba ih prijaviti liječniku.
Prema jednom nedavnom istraživanju, sama infekcija bolešću COVID-19 utječe na menstruaciju. Konkretno, istraživačka skupina u Kini analizirala je podatke o 177 žena reproduktivne dobi kojima je dijagnosticiran COVID-19 i otkrila je da je četvrtina svih sudionica imala promjenu u menstrualnom obrascu. U ovom istraživanju istraživači su utvrdili da su se gotovo sve sudionice vratile u svoj normalni menstrualni obrazac jedan do dva mjeseca nakon dijagnoze COVID-19. Dodatno, cjepiva protiv bolesti COVID-19 se nakon odobrenja prati posebno intenzivno i s tim ciljem su na europskoj razini uvedeni mehanizmi pomoću kojih ćemo moći prikupiti još više podataka o sigurnosti njihove primjene. Na nacionalnoj razini, nuspojave cjepiva prati HALMED u suradnji s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo.
Krvarili i trans muškarci i žene u postmenopauzi
Navedena ili ne, ova je nuspojava zabrinula žene diljem Europe. BBC u tekstu o cjepivu protiv COVID-a i menstruaciji donosi brojna svjedočanstva upravo o toj nenavedenoj posljedici cijepljenja. Sve je počelo kad je medicinska antropologinja dr. Kate Clancy na Twitteru objavila svoje iskustvo neobično teške menstruacije nakon što je primila Modernino cjepivo, na što su joj stigli deseci odgovora sa opisom sličnih posljedica. Javili su joj se i brojni trans muškarci i žene u postmenopauzi koji obično nemaju menstruaciju rekavši da su nakon cijepljenja doživjeli krvarenje.
I dr. Victoria Male, reproduktivna imunologinja s Imperial Collegea u Londonu, rekla je da su neke žene u postmenopauzi i osobe koje uzimaju hormone koji zaustavljaju menstruaciju prijavile krvarenje. Stoga je sklona sumnjati da se može dogoditi fizička reakcija.
Zašto dolazi do promjena menstrualnog ciklusa?
Reproduktivni stručnjaci tvrde da promjene nakon cijepljenja ne trebaju zabrinjavati jer ne ostavljaju dugotrajne posljedice premda bolna i neočekivana menstruacija može biti uznemirujuća. Objašnjenje dr. Male glasi: sluznica maternice dio je imunološkog sustava, zapravo postoje imunološke stanice u gotovo svim dijelovima tijela, a one u maternici imaju ulogu u izgradnji, održavanju i razgradnji njezine sluznice koja se zgušnjava kako bi se pripremila za trudnoću, a zatim se počinje ljuštiti u menstruaciji ako jajna stanica nije oplođena. Nakon cijepljenja, puno kemijskih signala koji mogu utjecati na imune stanice kruži tijelom što može uzrokovati ljuštenje sluznice maternice i dovesti do prerane menstruacije. Naime, na vrijeme ovulacije može utjecati upala, a cjepiva također izazivaju upalni odgovor u tijelu, što je posljedica imunološkog sustava koji počinje s proizvodnjom antitijela koja se bore protiv bolesti.
Trudnicama je opasnije oboljeti nego primiti cjepivo
Dakle, neočekivane i dugotrajne menstruacije nakon cijepljenja jesu iznenađujuće, uznemirujuće i bolne, ali samo cijepljenje i cjepivo nisu opasni za buduću sposobnost začeća ili trudnoću. Štoviše, svi znanstvenici tvrde da cijepljenje u trudnoći nije opasno nego je, štoviše, korisno jer je za trudnicu i dijete koje nosi znatno opasnije oboljeti od COVID-a nego primiti cjepivo. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, trudnicama koje se zaraze virusom prijeti prijevremeni porođaj, dok su cijepljene zaštićene od te opasnosti.
Očekivano, duge i bolne menstruacije kao nuspojava cjepiva brzo su izazvale razne teorije zavjere koje su se raširile društvenim mrežama. Neke idu tako daleko da tvrde kako na menstruaciju i trudnoću može utjecati čak i boravak žene u blizini cijepljenih jer se navodno protein virusa može “preliti” na njih. To je fizički nemoguće i neodoljivo podsjeća na mitove da žena u menstruaciji ne smije biti u blizini krave jer će joj zaustaviti mlijeko ili proći poljem jer će uništiti ljetinu.
HALMED poziva da se prijave sve nuspojave
Premda svi znanstveni dokazi potvrđuju kako cjepivo protiv COVID-a 19 nema trajnih posljedica na ženski reproduktivni sustav, iz HALMED-a pozivaju sve da prijave svaku nuspojavu. To mogu učiniti putem online ili mobilne aplikacije te obrasca koji su dostupni na HALMED-ovim internetskim stranicama. Dovoljno je prijaviti već i samu sumnju u nastanak nuspojave koju ne mora potvrditi liječnik jer se sve prijave koriste za procjenu sigurnosti lijeka. “Moguće je da se neke nuspojave, osobito one rijetke ili vrlo rijetke, zabilježe kad se lijek počne koristiti kod većeg broja ljudi. Stoga europsko zakonodavstvo zahtijeva praćenje sigurnosti svih lijekova, uključujući cjepiva, dok god su u primjeni. Sva nova saznanja o nuspojavama te, po potrebi, upozorenja, mjere opreza, kontraindikacije i druge izmjene redovito se unose u dokumente odobrenih lijekova i cjepiva”, kažu u HALMED-u.