Nakon faze uzbuđenja sigurno ste doživjeli da ste došli do neke točke gdje se razina uzbuđenja više ne povećava. Tu fazu uzbuđenja nazivamo plato faza i ona je podloga za doživljaj orgazma. U toj fazi se visoke razine seksualne napetosti održavaju, smanjuju i pojačavaju. Trajanje faze platoa može biti različito. Kod muškaraca koji imaju poteškoća u kontroli ejakulacije ova faza može biti iznimno kratka. Kod nekih žena kratka plato faza može prethoditi iznimno snažnom orgazmu. Vrlo dugačka plato faza može pridonijeti umoru i poteškoći doživljavanja orgazma.
Tijekom faze platoa u žena se zbiva vazokongestija u vanjskoj trećini rodnice što dovodi do oticanja tkiva. Ta reakcija dovodi do stiskanja otvora rodnice trideset posto, pa čak i više. Jedan od razloga zašto veličina penisa nije važna za tjelesnu stimulaciju žene tijekom snošaja je i taj što vanjski dio rodnice ‘stisne’ penis kad se dosegne vrhunac faze platoa. U ovoj fazi se obično smanjuje vlaženje u rodnici usporedimo li vlaženje koje se događa u fazi uzbuđivanja, naročito kada faza platoa traje dulje. Ponekad se to umači smanjenom lubrikacijom zbog nekih drugih razloga, a ustvari se događa fiziološki normalan proces.
Kod muškaraca se u fazi platoa se povećava glavić penisa, vazokongestija uzrokuje oticanje sjemenika koji se povećavaju i za pedeset posto. Katkad se iz mokraćne cijevi muškaraca pojavljuje manja količina bistre tekućine koja može sadržavati i spermije, što prekinuti snošaj kao prevenciju neželjene trudnoće, naravno, čini vrlo nesigurnom metodom prevencije. U fazi platoa i muškarci i žene doživljavaju i druge promjene u cijelom tijelu. Primjerice, povećanje neuromuskularne napetosti osobito izraženim u stražnjici i bokovima. Ubrzava se rad srca i dolazi do laganog povećanja krvnog tlaka. Promjene se uočavaju i na drugim dijelovima tijela, kože i bradavicama.
Orgazam
Kad se učinkovito seksualno podraživanje nastavi u kasnijoj fazi platoa, doseže se trenutak u kojem se tijelo iznenada oslobađa nakupljene napetosti koji se naziva orgazam, klimaks ili vrhunac. U biološkom smislu orgazam je najkraća faza ciklusa seksualnog odgovora koja obično traje samo par sekundi. Orgazam je tjelesno-mišično-ritmična kontrakcija koja stvara snažan tjelesni osjećaj i gdje faza opuštanja slijedi neposredno nakon toga.
U psihološkom smislu, orgazam je najčešće vrijeme ugode, prekida misli i uživanja. Orgazam se razlikuje ne samo od osobe do osobe nego i u različitim razdobljima. Katkad je orgazam eksplozivna, ekstatična provala osjećaja, u drugoj prilici je blag, slab i manje dramatičan. Jedan orgazam se razlikuje od drugog orgazma. Različiti orgazmi posljedica su različitih tjelesnih ili psiholoških čimbenika kao što su raspoloženje, odnos prema partneru, aktivnost, očekivanja, tjelesna kondicija i još mnogo drugih faktora utječu na doživljaj i osjećaj orgazma. Upravo zbog svih tih razloga teško je definirati ili opisati orgazam budući je to subjektivno iskustvo koje ovisi o biološkim, fiziološkim i psihološkim faktorima.
Žene i multiorgazmičnost
Kulturološki čimbenici stoljećima su utjecali na mišljenja o orgazmu. Na primjer čak do početka dvadesetog stoljeća mnogi ljudi su vjerovali da žene ne mogu doživjeti orgazam. Ovo je uvjerenje zasigurno posljedica kulturoloških predrasuda na seksualnost. Muškarac je bio seksualan radi vlastitog zadovoljstva, a ženama se govorilo ”da to rade iz bračne dužnosti”. Žene koje su uživale u seksu bile su nenormalne i moralno osuđivane. Svaki osjećaj tjelesne ugode bio je ”nedostojan prave dame”. Žene su bile odgajane da nisu pristojne ako uživaju u seksu. Jednostavno rečeno ”dobrim ženama” se uskraćivalo pravo na dobar i slobodan seks, a time i na orgazam.
Ovdje bih željela naglasiti nešto sasvim suprotno – fiziološki žene imaju kapacitet za multiorgazmičnost dok to muškarci nemaju. To znači da žene mogu doživljavati jedan ili više novih orgazama u kratkom razdoblju, a da se razina seksualnog uzbuđenja ne spušta ispod razine platoa. Multiorgazmičnost ovisi o nastavljanju učinkovitog seksualnog podraživanja i seksualnog interesa, a niti jedno od toga nije stalno prisutno kod većine žena. Iz tog razloga neke žene nikad ne dožive višestruke orgazme, a druge su multiorgazmične u kratkom razdoblju svog seksualnog života. Višestruki orgazmi se ćešće pojavljuju tijekom masturbacije nego tijekom snošaja.
Oporavak nakon orgazma
Muškarci s druge strane nisu sposobni za višestruke orgazme ako ih tumačimo na isti način. Neposredno nakon ejakulacije muškarac ulazi u razdoblje oporavka tijekom kojega su orgazam ili ejakulacija nemogući. Djelomična ili potpuna erekcija može se održati tijekom ovog razdoblja, no obično erekcija brzo nestaje.
Razdoblje povratka u nepobuđeno stanje (razrješenje) je vraćanje u prvobitno stanje. U muškarca se uspostavlja normalan protok krvi u penisu, mošnje i sjemenici se vraćaju u prvobitno stanje. U žena se retrogradno vraćaju sve funkcije u prvobitno stanje. Nastaje opuštanje tijela i promjene nestaju. Ako je uzbuđenje bilo jače izraženo, a nije došlo do orgazma razrješenje traje dulje. Katkada se nastavlja osjećaj težine i bolova u zdjelici koji su posljedica dulje prisutne vazokongestije. Ovo može dovesti do stanja nelagode i mogu se ublažiti masturbacijom ili orgazmom tijekom spavanja koji može biti prisutan i kod muškaraca i kod žena.
Idući puta govorit ću o zabludama koje se događaju kod seksualnih odgovora i utjecaju hormona na seksualnu želju.
O predrasudama i mitovima te istinama o seksualnoj želji pisali smo u prethodnom nastavku kojega možete pročitati OVDJE